Skocz do zawartości
Fazzie

Jaki montaż?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje kupic tube optyczna o dlugosci niecałego metra, wadze 9-10 kg i srednicy lustra 8".
Czy do takiej tuby, do wizuala, wystarczy EQ5 czy jednak potrzeba coś wiecej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciężko powiedzieć. Jednym wystarczy, dla drugich będzie to męczarnia nie do zniesienia.
W moim przypadku, taki zestaw był już po za granicą tolerancji, zwłaszcza przy dużych powiększeniach. Chodziło o drgania, które ze względu na słabą sztywność, długo się wygaszały. Ale jeżeli montaż wyposaży się w napęd, a wyciąg teleskopu w motofocus, czyli przestanie się dotykać pokręteł bezpośrednio, to dało się już takim teleskopem w miarę komfortowo obserwować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciężko powiedzieć. Jednym wystarczy, dla drugich będzie to męczarnia nie do zniesienia.

W moim przypadku, taki zestaw był już po za granicą tolerancji, zwłaszcza przy dużych powiększeniach. Chodziło o drgania, które ze względu na słabą sztywność, długo się wygaszały. Ale jeżeli montaż wyposaży się w napęd, a wyciąg teleskopu w motofocus, czyli przestanie się dotykać pokręteł bezpośrednio, to dało się już takim teleskopem w miarę komfortowo obserwować.

Przesiadać sie bede z dobsona, który sie porusza przy najmniejszym dotknięciu lub podmuchu wiatru (tak dobrze wyłożyskowany :D) wiec mysle ze komfort obserwacji bede miał nieporównywalnie wiekszy. Drgania przy duzych powerach oczywiscie biore pod uwage, bardziej mnie interesuje czy montaż "wytrzyma" taka tube? Czy nie będzie trzeszczał itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj tuba 200/1000 nie jest aż takim dużym obciążeniem dla eq5 .Nic nie będzie trzeszczało, spokojnie do wizuala wystarczy.

A jak się zastosuje motofokuser jak kolega wyżej napisał to przy dużych pałerach można komfortowo obserwować ,sam używam i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj tuba 200/1000 nie jest aż takim dużym obciążeniem dla eq5 .Nic nie będzie trzeszczało, spokojnie do wizuala wystarczy.

A jak się zastosuje motofokuser jak kolega wyżej napisał to przy dużych pałerach można komfortowo obserwować ,sam używam i jestem zadowolony.

a czy taki motofokuser sky watchera (bo tylko takie znajduje) będzie pasował do wyciągu GSO?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja jednak polecał bym HEQ5, cena niewiele większa a obecnie na alledrogo widziałem że można znaleźć używki taniej niż nowe EQ5

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a czy taki motofokuser sky watchera (bo tylko takie znajduje) będzie pasował do wyciągu GSO?

Tak ja takiego właśnie używam .Jedynym mankamentem tego fokusera jest luz na przekładni ,trochę mało precyzyjny ale daje rade ,,kwestia przyzwyczajenia

Oczywiście jak kolega Macd zaznaczył heq5 będzie stabilniejszy.

Edytowane przez cobranocka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak ja takiego właśnie używam .Jedynym mankamentem tego fokusera jest luz na przekładni ,trochę mało precyzyjny ale daje rade ,,kwestia przyzwyczajenia

Oczywiście jak kolega Macd zaznaczył heq5 będzie stabilniejszy.

A jest opcja podłączenia tego motofokusera do przekładni 1:10? To by chyba troche zniwelowało problem luzów, a widze ze w tym fokuserze sky watchera jest potencjometr do predkosci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jest opcja podłączenia tego motofokusera do przekładni 1:10? To by chyba troche zniwelowało problem luzów, a widze ze w tym fokuserze sky watchera jest potencjometr do predkosci.

Do przekładni 1:10 chyba się nie da, ponieważ fokuser mocowany jest do osi.Podejrzewam że to pogorszyłoby precyzje jeszcze bardziej

tu chodzi o luz bezwladnościowy że tak to nazwę,po prostu tego luzu jest tyle że jedno kliknięcie przy zmianie kierunku obrotu nic nie daje,więc przy przekładni będzie to 10 rady dłużej trwało . A co do potencjometru to jest oczywiście i działa wyśmienicie płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

EQ5 mechanicznie daje spokojnie radę z 8" i nie przeciąża to jego przekładni, czy łożysk. Kiedyś miałem taki zestaw i moim zdaniem do wizuala był to dobry zestaw. Drgania nawet w dużych powerach były akceptowalne i nie przeszkadzały za bardzo. Oczywiście HEQ5 będzie lepszy, ale jest on zdecydowanie droższy i dużo cięższy. EQ5 nosi się "bezstresowo", a HEQ5 już bardziej "czuć". Nieraz po prostu się nie chce takiego klamota nosić, co innego EQ5, którego noszenie jest komfortowe. Teraz używam EQ6, który jest już na tyle ciężki i nieporęczny, że przy każdym znoszeniu go po schodach odchodzi mi ochota na obserwacje :) Muszę się jednak z tym zmagać, bo do astrofoto nie mam wyjścia. Ale do wizuala ja bym się nie pakował w niepotrzebne kilogramy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe , że nikt nie zwrócił uwagi , że paralaktyk do wizuala wymaga giętkiego i zdrowego kręgosłupa ;) . Albo będziesz co chwilę obracał tubę w obejmach , albo zdrowo się nagimnastykujesz przy różnych pozycjach teleskopu. Jeszcze na balkonie się na to nie zwraca tak uwagi , bo zwykle sie ma do dyspozycji jedną stronę świata.Jak wyjdziesz w teren i będziesz wywijał sprzętem w różne kierunki to zobaczysz jaki to niezdrowy pomysł by kupować taki montaż do obserwacji. Foto to co innego - konieczność. Jeśli nie myślisz o foto to zastanów się nad innym typem montażu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe , że nikt nie zwrócił uwagi , że paralaktyk do wizuala wymaga giętkiego i zdrowego kręgosłupa ;) . Albo będziesz co chwilę obracał tubę w obejmach , albo zdrowo się nagimnastykujesz przy różnych pozycjach teleskopu. Jeszcze na balkonie się na to nie zwraca tak uwagi , bo zwykle sie ma do dyspozycji jedną stronę świata.Jak wyjdziesz w teren i będziesz wywijał sprzętem w różne kierunki to zobaczysz jaki to niezdrowy pomysł by kupować taki montaż do obserwacji. Foto to co innego - konieczność. Jeśli nie myślisz o foto to zastanów się nad innym typem montażu

Ale wystarczy go odpowiednio ustawić i będzie działał jak zwykły AZ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też o tym myślałem, ale wole miec tube na paralaktyku którą moge gdzies zabrac i ewentualnie troche sie nagimnastykować, niz tak jak teraz, 10" na dobsonie która stoi i sie kurzy bo mam auto za małe :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i tak biorąc pod uwagę nawet kilka kilogramów więcej wziął bym heq5 - po wizualu wpadnie koledze do głowy pomysł aby jakąś fotkę strzelić i stabilność będzie miała znaczenie...

Edytowane przez macd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i tak biorąc pod uwagę nawet kilka kilogramów więcej wziął bym heq5 - po wizualu wpadnie koledze do głowy pomysł aby jakąś fotkę strzelić i stabilność będzie miała znaczenie...

jezeli trafi sie na giełdzie niedługo jakas używka w granicach 1700 to na pewno biore, ale jednak dozbieranie na nowe heq5 to dla mnie kwestia kilku miesiecy, a jak tu wytrzymac tyle czasu bez obserwacji?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

moim zdaniem lepiej cierpliwie poczekać niż później żałować że nie mogę wykonać fajnego zdjęcia bo kupiłem tańszy... Wiem że cierpliwość jest trudna (sam mam wielokrotnie z tym problem) ale wydaje mi się że tak było by lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do zdjęć z 8" potrzeba najlepiej NEQ6. HEQ5 jest na granicy jeśli chodzi o astrofoto z 8". Czasem wystarcza, ale innego dnia już nie daje rady. Czyli HEQ5 to dalej nie będzie docelowy montaż do tej tuby. I nie wspomnę o tym, ile dodatkowego osprzętu wymaga astrofoto - to zupełnie inna bajka niż wizual. Oczywiście mówię tu o poważnych zdjęciach, a nie 30 s ekspozycje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A który EQ5 polecacie? Ja bym sie skłaniał ku Braserowi EXOS2 lub SW, ale raczej ten pierwszy ze względu na składany statyw. Bo głowice chyba są porównywalne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W SW statyw składa się w dokładnie taki sam sposób. W SW statyw jest nieco dłuższy. Jeśli chodzi o głowicę, to ciężko mi powiedzieć, która lepsza, ale skłaniałbym się bardziej ku SW. Wydaje się ciut masywniejsza. Również łatwiej będzie dorwać SW na giełdzie lub jakieś akcesoria do niego. Bresser jest droższy, ale ma w zestawie lunetkę, więc wychodzi w zasadzie na to samo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie SW

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi