Skocz do zawartości

M42


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz, pracuj nad obróbką. z 18 na pewno da się coś wyciągnąć więcej niż to co pokazałeś. Po pierwsze nie wycinaj tła i pracuj bardziej selektywnie.

 

z 15 powstało to zdjęcie: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/79-m42-color-b-s

z identycznego sprzętu jak Ty masz.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, pracuj nad obróbką. z 18 na pewno da się coś wyciągnąć więcej niż to co pokazałeś. Po pierwsze nie wycinaj tła i pracuj bardziej selektywnie.

 

z 15 powstało to zdjęcie: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/79-m42-color-b-s

z identycznego sprzętu jak Ty masz.

 

Paweł

 

Dzięki za konstruktywną krytykę, niestety jak ciągnę to zdjęcie bardziej "za uszy" to wychodzi szum.

 

Podejrzewam, że to niestety kwestia jakości nieba a z tym u mnie krucho.

 

Dodatkowo muszę stosować IDAS LP, który zmienia kolory oraz powoduje powstawanie paciaciaków na gwiazdach (pisał już o tym Hamal) przy OSC.

 

Będą wciąż pracował nad obróbką, jeżeli zrobię za rok taki postęp jak przez poprzedni rok, to powinno być już całkiem nieźle :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić idasa a tu się okazuje, że ma problem z kolorami mimo zupełnie innych recenzji, które czytałem

Ja bym nie nazywał tego problemem, po prostu filtr lekko zmienia kolory, co musi nastąpić, bo wycina on przecież niektóre pasma, ale ta zmiana jest niewielka, szczególnie w porównaniu z innymi filtrami ALP. IDAS zmienia kolory w najmniejszym stopniu ze wszystkich dostępnych ALP. Ale śmiem twierdzić, że bez filtra uzyskanie dobrego koloru byłoby znacznie trudniejsze, bo wtedy trzeba by się zmagać z większym wpływem LP. Czyli lepsze mniejsze zafałszowanie kolorów przez filtr, niż większe przez LP.

Jeśli chodzi o te paciaciaki, to problem występuje z powodu przepuszczania podczerwieni, która jest słaby korygowana przez refraktor, a nie wycina jej OSC. Ty focąc Canonem nie będziesz miał tego problemu, jego wbudowany filtr wycina podczerwień w pień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić idasa a tu się okazuje, że ma problem z kolorami mimo zupełnie innych recenzji, które czytałem

 

Przy dużym LP bez IDASa nie ma szans na długie czasy ekspozycji, dlatego się na niego zdecydowałem, niestety przy kolorowych matrycach IDAS daje efekt rozjeżdżających się kanałów na gwiazdach. Częściowo można sobie z tym poradzić podczas obróbki, ale wymaga to dodatkowego gimnastykowania się (względnie dobry efekt daje zastosowanie opcji Gaussian Blur na gwiazadach).

 

Poniżej przedstawiam przykład. Przyjrzyj się gwiazdom szczególnie w lewym górnym rogu.

 

Pomimo tego, polecam ten filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić idasa a tu się okazuje, że ma problem z kolorami mimo zupełnie innych recenzji, które czytałem

 

Przy dużym LP bez IDASa nie ma szans na długie czasy ekspozycji, dlatego się na niego zdecydowałem, niestety przy kolorowych matrycach IDAS daje efekt rozjeżdżających się kanałów na gwiazdach. Częściowo można sobie z tym poradzić podczas obróbki, ale wymaga to dodatkowego gimnastykowania się (względnie dobry efekt daje zastosowanie opcji Gaussian Blur na gwiazadach).

 

Poniżej przedstawiam przykład. Przyjrzyj się gwiazdom szczególnie w lewym górnym rogu.

 

Pomimo tego, polecam ten filtr.

NGC281 HaRGB crop jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te paciaciaki, to problem występuje z powodu przepuszczania podczerwieni, która jest słaby korygowana przez refraktor, a nie wycina jej OSC. Ty focąc Canonem nie będziesz miał tego problemu, jego wbudowany filtr wycina podczerwień w pień :)

 

Tylko że ja robię Newtonem i nie ma innego szkła po drodze które by ostrzyło IR w innym miejscu. Ja upatruje problemu w dwóch miejscach.

1. Filtr jest dość gruby i producent nie popisał się pozostawiając pewnie niedokładności w przejściu poszczególnych długości fali przez filtr i różnym miejscu ich skupienia w ognisku. Jakby wprowadza aberrację w wyniku samej grubości szkła, działa trochę jak pryzmat.

2. Wynika to z faktu iż filtr obsługuje widmo wycięciem go w kilku miejscach, co w filtrze neodymowym wynika z natury samego szkła, tutaj jednak nie wiadomo jak producent wymusił tak strome zbocza. Czy jest to mieszanka neodymu i filtrów interferencyjnych, czy uzyskali to innym sposobem, tak czy inaczej naskładali tego tyle, że wyszło tak grube szkło, ale nie byli już w stanie zapanować nad idealnym zestrojeniem widma na wyjściu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.