Skocz do zawartości

Recenzja TAL-M 80/526


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

TAL-M

Telsekop ten zakupiłem w komisie "Astrokraka" we wrześniu 2001r., wcześniej niebo obserwowałem lornetką Luxon 10x50. Teleskop ten był pierwszym moim poważnym przedsięwzięciem i wydatkiem, dlatego też nie byłem pewien czy dokonałem trafnego wyboru. Po odebraniu teleskopu okazało się że jest on większy niż się wydawało. Ponieważ teraz zamówiłem u pana Janusza teleskop Polluks 150/750 TAŁ popadnie w jego cień :roll:.

 

OPTYKA

Dane:

Średnica - 80mm

Ogniskowa - 526mm

Zasięg - 11,6mag

Zdolność rozdzielcza - 1,8"

 

Teleskop ten ma bardzo dobrze wykonane i zabezpieczone lustra dzięki czemu wciąż daje bardzo dobre obrazy. Instrument ten jest wyposażony w 2 okulary 25mm (plossl) 15mm (kelner) oraz soczewke barlowa 3x a do tego przedłużkę która w połączeniu z barlowem zwiększa ogniskową 4x.

 

Dzięki powyższym akcesoriom mozliwe jest uzyskanie powiekszeń:

21x - okular 25mm

35x - okular 15mm

63x - okular 25mm+barlow 3x

84x - okular 25mm+barlow 3x+przedłużka

105x - okular 15mm+barlow 3x

140x - okular 15mm=barlow 3x+przedłużka

 

Dzięki takiej gamię powiekszeń można wykonać obserwacje jednego obiektu w różnych "odsłonach".

 

Teleskop ponadto zaopatrzony jest w lunetke celownicza o średnicy 24mm z możliwościa wymiany okularów.

 

Co do optyki to jestem całkowicie zadowolony :D

 

MECHANIKA

Teleskop TAŁ-M wyposażony jest w montaż paralaktyczny z mikroruchami sprężynowymi :( (zakres obrotu ok. 5,5*). Pierwsze moje spostrzeżenia dowiodły że teleskop ma mały zakres obrotu mikroruchów oraz lekie prowadzenie.

Oprawy luster są bardzo dobrze wykonane lecz tu jest jedna wada - oprawa lustra głównego ma plomby na śrubach regulacyjnych, z kolei pająk ma możliwość dużej regulacji. Niestety wygrzebałem także inne wady: wyciąg okularowy ma średnicę 32mm a nie jak satndardowe 1,25" (31,75mm).

Ogólnie co do mechaniki tego teleskopu to wiele jest wykonane pomysłowo, lecz są także braki i niedociagniecia w końcu to był jeden z pierwszych teleskopów firmy NPZ

 

OBSERWACJE

Dzięki temu sprzetowi zaobserwowałem wszystkie "Emki" o raz wiele obiektów z katalogu NGC. Bardzo duże wrażenie wywarły na mnie M27, M8, M13, M31. Większość z DS'ów to po prostu rozmyte plami niektóre nieco jaśniejsze albo słabsze.

Co do obiektów Układu Słonecznego udało mi się zaobserwowac 7 planet nasz Księżyc oczywiście 8) Słońce oraz zaledwie 3 komety oczywiście na razie Ikeya-Zhang C/2003 K4 (LINEAR) C/2001 Q4 NEAT

 

Słońce - widoczne plamy słoneczne, pochodnie granulacja nie widoczna

Wenus - widoczne tylko fazy

Mars - podczas opozycji (sierpień 2003) zaobserwowałem ciemniejsze plamy na tarczy planety wyraźną czapę polarną

Jowisz - 2 pasy chmur i 4 księżyce

Saturn - wyraźna tarcza planety pierścienie wraz z przerwą Cassiniego oraz 3 ksieżyce - tą planetę uważam za najefektowniejszą

Uran - zielonkawa gwiazdka

Neptun - niebieskawa gwiazdka

Księżyc - przepięknie widoczne kratery szczególnie w okolicy terminatora

 

Komety w tym teleskopie prezentowały się jedynie jako mgliste plamki w przypadku Ikeya-Zhang widoczny piekny warkocz

 

Ogólnie z tego teleskopu jestem zadowolony lecz już z niecierpliwością czekam na większego rywala Polluksa 150/750 little Tał popadnie w cień swojego wieksego brata

 

A tak w ogóle to jest moja pierwsza recenzja więc prosze zostawcie na mnie jakąś suchą nitkę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie co do mechaniki tego teleskopu to wiele jest wykonane pomysłowo, lecz są także braki i niedociagniecia w końcu to był jeden z pierwszych teleskopów firmy NPZ

 

No, wyczerpujący ten tekst to nie jest. Dlaczego nie napisałeś dokładnie jakie są te pomysłowe elementy a jakie braki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja jest super. Opis bardzo dobry szczególnie dla "świerzych astroamatorów" którzy chcą kupić sprzęt do obserwacji.

Ze swojej strony dodam też dla ludzi , którzy chcą coś kupić lub obejrzeć a nie mieli wiele wspólnego ze sprzętem obserwacyjnym. Odwiedziłem sklep FOTO CLASSIC w Tarnobrzegu. Bardzo miła obsługa. Dużo towaru wystawionego w gablotach: duży wybór lornetek , teleskopy na żywo, sprzęt do fotografii. Najfajniejsze jest to , że wszysko można obejrzeć, dotknąć, sprwadzić. Obsługa rzeczowa - bardzo dobra. Sprzedawca nie narzuca się i nie opowiada dziwnych rzeczy aby tylko sprzedać towar ( jak z zainteresowaniem oglądałem teleskop Synta 200/1200 i wyraziłem chęć posiadania najpierw było pytanie czy miałem do czynienia z takim sprzętem - czy czasem nie przesadzam ). Naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamsz12 już Ci daje odpowiedź.

Braki:

-brak możliwości fotografowania w ognisku głównym

-brak przekładni ślimakowych

-brak możliwości regulaci połozenia wyciągu okularowego

Pomysłowe elementy:

-lunetka celownicza sprzężona z wyciągiem okularowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Szymku, to co piszszesz i podajesz jako braki to nie braki a świadome założenia i uproszczenia producenta aby wyrób zmieścił się w danej klasie cenowej :salu:

 

Ps. Widziałeś kiedyś Malucha z Klimą, ABS'em i sytemem kontroli trakcji, oczywiscie nie, bo wtedy nazywałby się Smart i kosztował o krocie więcej :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz jak zwykle porównuje samochody :wink: :lol:

CDev nie mam zdjęć tego szukaczo-wyciągu ale opisze na jakiej to zasadzie działa:

Wyciag z lunetką celownicza połączony jest oczywiście pod kątem 90* lunetka na swoim końcu posiada wbudowane lusterko pod katem 45 stopni dzięki czemu kieruje światło do okularu w wyciągu jeżeli chcesz obserwować przez teleskop to po prostu wysuwasz lunetkę aż do blokady następnie jeżeli chcesz dalej polookać przez lunetkę to wsuwasz ją i ot taka jaest zasada działania tej lunetki. Ogólnie jest to bardzo duże ułatwienie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.