Jump to content

Recenzja TAL-M 80/526


Szymek_O
 Share

Recommended Posts

TAL-M

Telsekop ten zakupiłem w komisie "Astrokraka" we wrześniu 2001r., wcześniej niebo obserwowałem lornetką Luxon 10x50. Teleskop ten był pierwszym moim poważnym przedsięwzięciem i wydatkiem, dlatego też nie byłem pewien czy dokonałem trafnego wyboru. Po odebraniu teleskopu okazało się że jest on większy niż się wydawało. Ponieważ teraz zamówiłem u pana Janusza teleskop Polluks 150/750 TAŁ popadnie w jego cień :roll:.

 

OPTYKA

Dane:

Średnica - 80mm

Ogniskowa - 526mm

Zasięg - 11,6mag

Zdolność rozdzielcza - 1,8"

 

Teleskop ten ma bardzo dobrze wykonane i zabezpieczone lustra dzięki czemu wciąż daje bardzo dobre obrazy. Instrument ten jest wyposażony w 2 okulary 25mm (plossl) 15mm (kelner) oraz soczewke barlowa 3x a do tego przedłużkę która w połączeniu z barlowem zwiększa ogniskową 4x.

 

Dzięki powyższym akcesoriom mozliwe jest uzyskanie powiekszeń:

21x - okular 25mm

35x - okular 15mm

63x - okular 25mm+barlow 3x

84x - okular 25mm+barlow 3x+przedłużka

105x - okular 15mm+barlow 3x

140x - okular 15mm=barlow 3x+przedłużka

 

Dzięki takiej gamię powiekszeń można wykonać obserwacje jednego obiektu w różnych "odsłonach".

 

Teleskop ponadto zaopatrzony jest w lunetke celownicza o średnicy 24mm z możliwościa wymiany okularów.

 

Co do optyki to jestem całkowicie zadowolony :D

 

MECHANIKA

Teleskop TAŁ-M wyposażony jest w montaż paralaktyczny z mikroruchami sprężynowymi :( (zakres obrotu ok. 5,5*). Pierwsze moje spostrzeżenia dowiodły że teleskop ma mały zakres obrotu mikroruchów oraz lekie prowadzenie.

Oprawy luster są bardzo dobrze wykonane lecz tu jest jedna wada - oprawa lustra głównego ma plomby na śrubach regulacyjnych, z kolei pająk ma możliwość dużej regulacji. Niestety wygrzebałem także inne wady: wyciąg okularowy ma średnicę 32mm a nie jak satndardowe 1,25" (31,75mm).

Ogólnie co do mechaniki tego teleskopu to wiele jest wykonane pomysłowo, lecz są także braki i niedociagniecia w końcu to był jeden z pierwszych teleskopów firmy NPZ

 

OBSERWACJE

Dzięki temu sprzetowi zaobserwowałem wszystkie "Emki" o raz wiele obiektów z katalogu NGC. Bardzo duże wrażenie wywarły na mnie M27, M8, M13, M31. Większość z DS'ów to po prostu rozmyte plami niektóre nieco jaśniejsze albo słabsze.

Co do obiektów Układu Słonecznego udało mi się zaobserwowac 7 planet nasz Księżyc oczywiście 8) Słońce oraz zaledwie 3 komety oczywiście na razie Ikeya-Zhang C/2003 K4 (LINEAR) C/2001 Q4 NEAT

 

Słońce - widoczne plamy słoneczne, pochodnie granulacja nie widoczna

Wenus - widoczne tylko fazy

Mars - podczas opozycji (sierpień 2003) zaobserwowałem ciemniejsze plamy na tarczy planety wyraźną czapę polarną

Jowisz - 2 pasy chmur i 4 księżyce

Saturn - wyraźna tarcza planety pierścienie wraz z przerwą Cassiniego oraz 3 ksieżyce - tą planetę uważam za najefektowniejszą

Uran - zielonkawa gwiazdka

Neptun - niebieskawa gwiazdka

Księżyc - przepięknie widoczne kratery szczególnie w okolicy terminatora

 

Komety w tym teleskopie prezentowały się jedynie jako mgliste plamki w przypadku Ikeya-Zhang widoczny piekny warkocz

 

Ogólnie z tego teleskopu jestem zadowolony lecz już z niecierpliwością czekam na większego rywala Polluksa 150/750 little Tał popadnie w cień swojego wieksego brata

 

A tak w ogóle to jest moja pierwsza recenzja więc prosze zostawcie na mnie jakąś suchą nitkę :wink:

Link to comment
Share on other sites

Dzieki! Recenzja juz na stronie :D

 

Recenzja jest b.dobra poniewaz jest wyczerpujaca, konkretna i obserwacyjna, czyli nie trucie zbednymi numerkami i rzeczami tylko wprost opis tego to co widzimy :D tak trzymac :salu:

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie co do mechaniki tego teleskopu to wiele jest wykonane pomysłowo, lecz są także braki i niedociagniecia w końcu to był jeden z pierwszych teleskopów firmy NPZ

 

No, wyczerpujący ten tekst to nie jest. Dlaczego nie napisałeś dokładnie jakie są te pomysłowe elementy a jakie braki?

Link to comment
Share on other sites

Recenzja jest super. Opis bardzo dobry szczególnie dla "świerzych astroamatorów" którzy chcą kupić sprzęt do obserwacji.

Ze swojej strony dodam też dla ludzi , którzy chcą coś kupić lub obejrzeć a nie mieli wiele wspólnego ze sprzętem obserwacyjnym. Odwiedziłem sklep FOTO CLASSIC w Tarnobrzegu. Bardzo miła obsługa. Dużo towaru wystawionego w gablotach: duży wybór lornetek , teleskopy na żywo, sprzęt do fotografii. Najfajniejsze jest to , że wszysko można obejrzeć, dotknąć, sprwadzić. Obsługa rzeczowa - bardzo dobra. Sprzedawca nie narzuca się i nie opowiada dziwnych rzeczy aby tylko sprzedać towar ( jak z zainteresowaniem oglądałem teleskop Synta 200/1200 i wyraziłem chęć posiadania najpierw było pytanie czy miałem do czynienia z takim sprzętem - czy czasem nie przesadzam ). Naprawdę polecam.

Link to comment
Share on other sites

adamsz12 już Ci daje odpowiedź.

Braki:

-brak możliwości fotografowania w ognisku głównym

-brak przekładni ślimakowych

-brak możliwości regulaci połozenia wyciągu okularowego

Pomysłowe elementy:

-lunetka celownicza sprzężona z wyciągiem okularowym

Link to comment
Share on other sites

> -lunetka celownicza sprzężona z wyciągiem okularowym

A to ciekawe. Jak? Jeszcze o czyms takim nie slyszalem :) Jakbys mogl to nam blizej przyblizyc?

 

> -brak możliwości regulaci połozenia wyciągu okularowego

tzn.?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Szymku, to co piszszesz i podajesz jako braki to nie braki a świadome założenia i uproszczenia producenta aby wyrób zmieścił się w danej klasie cenowej :salu:

 

Ps. Widziałeś kiedyś Malucha z Klimą, ABS'em i sytemem kontroli trakcji, oczywiscie nie, bo wtedy nazywałby się Smart i kosztował o krocie więcej :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Janusz jak zwykle porównuje samochody :wink: :lol:

CDev nie mam zdjęć tego szukaczo-wyciągu ale opisze na jakiej to zasadzie działa:

Wyciag z lunetką celownicza połączony jest oczywiście pod kątem 90* lunetka na swoim końcu posiada wbudowane lusterko pod katem 45 stopni dzięki czemu kieruje światło do okularu w wyciągu jeżeli chcesz obserwować przez teleskop to po prostu wysuwasz lunetkę aż do blokady następnie jeżeli chcesz dalej polookać przez lunetkę to wsuwasz ją i ot taka jaest zasada działania tej lunetki. Ogólnie jest to bardzo duże ułatwienie 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.