Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz chcę, abyście poszukali po mapce:

 

1000px-Constellations_ecliptic_equirecta

 

I wymienili wszystkie kompleksy składające się z 4 gwiazdozbiorów, których granice krzyżują się tworząc plus (+). Czyli podajacie w losowej kolejności wszystkie te 4 konstelacje.

 

Przykład, o co mi chodzi (cyferki to jakieś tam gwiazdozbiory):

 

..1..|..2..

-------------

..3..|..4..

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moja nowa zagadka to nie zagadka tylko WYZWANIE, które nie ma z góry określonego rozwiązania

 

SZUKAMY NAJWIĘKSZEGO KSIĘŻYCA!

  • uczestnik podejmujący wyzwanie umieszcza w tym wątku zdjęcie (niekoniecznie swoje), na którym coś jest na tle księżyca
  • uczestnik podaje pozorną wielkość księżyca wynikającą z tego zdjęcia (jak gdyby księżyc był tak blisko jak przesłaniający go obiekt)
  • każdy kolejny księżyc musi być większy od poprzedniego
  • jeżeli w ciągu 24 godzin nie pojawi się kolejny większy księżyc to zabawa się kończy i zwycięzcą jest osoba która umieściła największy księżyc
  • obiekt "na księżycu" musi być stworzony przez człowieka - nie wystarczą same góry i chmury
  • obiekt musi być związany z ziemią - w przeciwnym razie od razu wygrywa oczywista fotka ISS na tle ksieżyca
  • uwaga na fotoszkopki! - to ma być prawdziwe wiarygodne zdjęcie a nie wklejony księżyc
przykład:

full.jpg

księżyc zasłonięty wędką - porównując do wzrostu człowieka ten księżyc ma jakieś 1,5 metra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dam swoje : wiedząc że krzyż na Giewoncie ma 17.5 metra wyliczyłem iż mój ma w tej "skali" 50.8 m.

 

Źródła:

krzyż : https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_na_Giewoncie

fotka :http://astropolis.pl/topic/5053-tranzyt-giewontu-na-tle-ksiyca/?p=366042

 

 

z giewontem.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się dołączę

 

Obserwatorium Lick'a ma 86,5 metra długości, w tym wydaniu z proporcji wychodzi mi 226 metrów.

 

2012LickMoonriseMarch_baldridge900.jpg

 

Jedziem dalej!

 

To samo tylko w innej skali - i wychodzi nam 355 metrów !

 

onl8d9wg.jpg

Edytowane przez PawelBe
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopuła ma 90ft średnicy, co odpowiada 27.4 metrom.

Na zdjęciu ma ona około 154px szerokości, natomiast Księżyc 1280px. Rozmiary na podstawie zrzutu ekranu.

 

27.4 x 1280 / 154 = 227 metrów

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap120310.html

 

2012LickMoonriseMarch_baldridge.jpg

 

Edit: Spóźniłem się, ale i tak kolega przebił :D Nie odświeżałem strony przez długi czas i nie widziałem jeszcze odpowiedzi :)

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.