Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe :)

 

To ja z taką zagadką: Kiedy doszło do pierwszego zakrycia supernowej w Byku przez Księżyc? Za początkową datę przyjmijmy rok 1054, a okultacja niech będzie widoczna z dowolnego miejsca na Ziemi.

 

EDIT: Dokładność co do dnia :)

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład polskiego astronoma, w Kraju praktycznie nieznanego.

Kiedy zdobyłem swoją pierwszą przedwojenną Uranję, znalazłem w niej m. in. artykuł młodego gościa który sam zbudowawszy teleskop, obserwował nim Słońce, kreśląc przy tym piękne

szkice jego plam, ich strukturę i ewolucję na przestrzeni kilku dni. Krótko potem, w TV Polonia leci jakiś program," Ze Skandynawii", z kontekstu rozmowy wynikało że jest to reportaż o

polskim astrofizyku. Uszy w szpic, czekam końcowych napisów, hm, nazwisko troszkę dziwne, ale również dziwnie znajome. Zaraz! Przecież to jest ten chłopaczek z przedwojennej Uranji,

tylko że w tedy miał tam osiemnaście lat, tu zaś wystąpił jako dziewięćdziesięcio paro letni staruszek! Przyznam byłem trochę zdumiony.

Inaczej. Chyba wszyscy jak tutaj jesteśmy znamy w takim czy innym stopniu pomnikowe dzieło Profesora Rybki Astronomia Ogólna. Nie wszyscy jednak wiedzą, że podręcznik o dokładnie takim samym tytule istniał już przed wojną, jego autorami byli, dajmy na to, profesor Warszawski i wówczas magister Pan Zagadka.

Nasz astronom ma widać rękę do pióra, napisał książkę która rok później zdobyła najwyższe literackie laury, jako najbardziej poczytna książka roku, mało tego, jedno ze współczesnych

wydawnictw, po siedemdziesięciu latach postanowiło ponownie ją wydać.

Kto to taki?

 

ktototaki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak. Internety powiadają, że raz na fotce jest brat Zbigniew, budowniczy mostów, za drugim razem Jeremi astronom. Tak czy owak, osoba ta związana jest z późniejszym

odkryciem. Powszechnie sądzono że zeszyty Uranii z przed 1922 roku, powstałe jako maszynopisy, już nie istnieją, po prostu przepadły, jednak parę lat temu znalazły się dwa

egzemplarze z 1920 roku. Widzę to tak, zeszyty były własnością Jeremiego, ale kiedy ten wyjechał na studia astrofizyczne i jak słusznie zauważył Zbyszek, by już nigdy nie powrócić do

Kraju na stałe, pozostawił z pewnością część szpargałów bratu, i to właśnie w spuściźnie po budowniczym mostów odnaleziono dwa starodruki, dostępne dzisiaj w Cyfrowym Archiwum

Uranii.

Sama zaś postać Jeremiego Wasiutyńskiego jest bardzo ciekawa i warta zapoznania się z jego dokonaniami.

 

http://www.wasiutynski.com/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeremi_Wasiuty%C5%84ski

https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/98917/h:20/

 

 

 

urania_1920_02..jpg

urania_1920_03...jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zagadka była ciekawa, wymagała sporo czytania archiwów.

Teraz moja.

Około 36 lat temu pewien uczony na podstawie badań statystycznych sporządził dla odkrywców komet pomoc w postaci tabeli. Wskazuje ona te gwiazdozbiory i miesiące, w których prawdopodobieństwo odkrycia komety jest największe.

Jeśli szukamy komety w lutym to w jakim gwiazdozbiorze mamy największą szansę ją odkryć?

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale nie. :no: Akurat Pegaz w tej tabeli przypisany jest kwietniowi. Oczywiście po tylu latach statystyka mogła ulec zmianie.

Podpowiedź numer 1: około 36 lat temu w popularnym periodyku astronomicznym zacytował tabelę R. Brzostkiewicz. Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.