Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Co jest produktem końcowym (pozostaje w pobliżu miejsca wybuchu) po supernowych pewnego rodzaju (którego nazwy nie podaję i nie trzeba go zgadywać),

który charakteryzuje się tym, że są one praktycznie najjaśniejsze i zarazem najdłużej widoczne?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie podał nadal dobrej odpowiedzi. Choć magnetar był odpowiedzią jak najbardziej w duchu pytania bo chodzi o to co zostaje w samym centrum zjawiska. Mgławica planetarna zatem mnie nie interesuje.

 

Magnetar byłby prawie idealną odpowiedzią (jego "mama" należy do najjaśniejszych) mnie jednak chodzi o inną pozostałość po innej supernowej która też jest podobnie jasna ale zarazem należy do najdłużej trwających.

Czyli trwa nawet dłużej niż supernowa "Magnetyczna" pozostawiająca po sobie magnetar. I nie chodzi mi o rodzaj supernowej bo tu nauka robi postępy dzieli i nazywa je kiedyś tak dziś owak a jeszcze trzeba tłumaczyć na polski.

Chodzi mi o to co pozostaje, że tak powiem, w centrum obiektu który wybuchł.

Pozdrawiam

p.s.

Czarna dziura też była odpowiedzią w duchu pytania ale też złą. Nie chodzi o czarną dziurę. Choć oczywiście są supernowe, po których takowa zostaje.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze odniosę się do "progenitora" bo post wpadł tuż przed moim ostatnim.

Cokolwiek nie pozostawia po sobie "progenitor" jeśli to jest jakaś gwiazda (obojętnie czy olbrzym czy karzeł jakiegokolwiek koloru) to nie jest to rozwiązanie zagadki.

Czekam dalej na odpowiedź i jeszcze podpowiem, że ta pozostałość to nie jest to jakaś wyszukana nazwa bazująca na naukowym angielskim słownictwie. Spoko. Prosta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, bardzo "w duchu" odpowiedzi (dwie) ...

Gdyż supernowym zdarza się zostawiać po sobie gwiazdy neutronowe.

Ale jednak nie o to chodzi. Nie jest to ani pulsar ani jakakolwiek inna gwiazda neutronowa.

Czekam dalej.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i przypomnę, że chodzi o to co pozostaje po supernowej która, w praktyce, należy zarazem do najjaśniejszych i do najdłużej trwających. Może zdarzyć sie sn nieco jeszcze jaśniejsza ale za to będzie trwała krócej niż ta która mam na myśli i jest konkretnym typem w podziałach obecnie stosownych przez naukowców. Niemniej nie pytam o jego nazwę bo nie jest ona istotna w tym wątku i chyba nie ma utartego polskiego zwrotu na nią (znany jest jednak mechanizm jej wybuchu).

 

Co pozostaje w miejscu gdzie była?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.