Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, LibMar napisał:

bo odpowiedź to 55 Cancri

Jakieś bezduszne cyferki...Przecież ta gwiazda ma oficjalną prawilną nazwę - Copernicus :brawo:

 

Ode mnie coś prostego.

Proszę podać 3 zwyczajowe nazwy obiektów głębokiego nieba, zawierające odniesienie do jajek :essen:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Bellatrix

Dziękuję, Paether. To może coś takiego: wymień jedno, dowolne indywiduum molekularne będące połączeniem co najmniej dwóch atomów, obecne w atmosferze chłodnych gwiazd typu widmowego M. (Połączenie co najmniej dwóch atomów, a więc nie pojedynczy atom/jon, tylko układ, w którym obecne jest wiązanie chemiczne).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Bardzo dobrze! Można jeszcze dodać (dla ścisłości), że to tlenek tytanu (II), czyli TiO, jako, że tytan w ziemskich warunkach najchętniej tworzy połączenia 4-wiązalne (rzadziej 3-wiązalne), a tutaj jest 2-wartościowy. 

Trouvere, teraz Ty :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Masz rację, Paether, jakby mi pozwolić, to przetrzepałabym wszystkich. Na ocenę (ale nie stawiam złych ocen, tylko dobre) :)

Słuchajcie, co to za obiekt?

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym przypadku poniżej okres był najkrótszy?

  • Czas, pomiędzy którym odkryto pierwszą i dziesiątą planetoidę?
  • Między jedenastą a setną (11-100)?
  • Sto pierwszą a tysięczną (101-1000)?
  • Tysiąc pierwszą a dziesięciotysięczną (1001-10000)?
  • Analogicznie dalej (10001-100000)?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

już zdążyłem zapomnieć o czym była tamta zagadka i co to za liczby :D

 

a moja zagadka jest taka: zakładając że mam kolegę na innej planecie (układu słonecznego) to czy możemy nawzajem obserwować swoje planety w tym samym momencie w tej samej fazie? jeżeli tak to kiedy, jeżeli nie to dlaczego nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Loxley napisał:

Tylko i wyłącznie w okolicach koniunkcji że Słońcem obu planet (dla planety dolnej będzie to oczywiście koniunkcja górna).

jest to odpowiedź prawidłowa do celów praktycznych, bo różnica w fazie byłaby niedostrzegalna, tak więc zaliczam :)

(natomiast matematycznie idealną zgodność fazy jest tylko gdy słońce znajdzie się dokładnie na linii pomiędzy planetami ale wtedy nie da się tego zaobserwować więc odpowiedzą jest "NIE"!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. 

Zadam podobną zagadkę. Załóżmy, że w niedalekiej przyszłości w kraterze Plato na Księżycu ląduje statek i kosmonauci zakładają tam bazę. Chciałbym zapytać, czy gdy widzieliby Ziemię ze swojej bazy, to jaką pozycję na księżycowym niebie zajmowałaby nasza planeta (przybliżone: kierunek i wysokość) i jak poruszałaby się po tamtejszym niebie?

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odpowiedź w kategoriach analizy ilościowej jest poprawna. Ponieważ nie oczekiwałem ścisłej analizy, tylko ogólną wizję. 

Jeśli ktoś ma cierpliwość, żeby przeczytać dłuższą wypowiedź, to chętnie teraz doprecyzuję. 

Plato leży na południku - 10*W i na równoleżniku 50*N. Już z tego wynika, że z tego miejsca Ziemia powinna być widoczna w takim kierunku, w jakim my na Ziemi widzimy Słońce w czasie równonocy o godzinie 11ej, czyli mniej więcej, na wysokości 40 stopni i 10 stopni na wschód od południka miejscowego (tj azymut około 170*). Ten kierunek w rzeczywistości jest tylko pewnym przybliżeniem, a to dlatego, że Księżyc kolebie się w ruchu po orbicie (libracja - to: 15* w długości i 13* w szerokości) i to powinno odzwierciedlać pozorny ruch Ziemi na księżycowym niebie. Czyli Ziemia powinna się poruszać (poprawka) po ósemce(15* na 13*), której środek wskazałem na początku.

Dziękuję. Zadajesz następne pytanie. 

Edytowane przez Loxley
Rzeczywiście, przyznaję, że to nie elipsa tylko ósemka. Poprawiłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.