Jump to content

Recommended Posts

Minął miesiąc, nie chcę, aby wątek umarł, więc dam małą podpowiedź. Wylądowali na jednym z 5 największych lotnisk w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów w 2018 roku. Zakładając, że wszystko dobrze przeliczyłem ;)

Dam jeszcze trochę czasu. Jak nie, to zmienię zagadkę.

Tomek

Z mojej zagadki wynika, że wczoraj wylecieli, ale nikogo nie znaleźli ;) Zmieniam zagadkę, mam nadzieję, że jest to dozwolone. Jeżeli się mylę, to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.

Nowa zagadka:

Gdzie znajduje się meridiana, na podstawie której wyznaczono długość roku zwrotnikowego, która obecnie jest wykorzystywana w kalendarzu używanego w Polsce?

Tomek

Posted (edited)

W Watykanie.

"Na podstawie takich właśnie obserwacji dokonanych w Watykanie w 1582 roku za pomocą wybudowanej na polecenie papieża Grzegorza XIII linii południkowej, przeprowadził on słynną reformę kalendarza i wprowadził kalendarz zwany do dziś na jego cześć gregoriańskim, by skorygować błędy kalendarza juliańskiego. Watykańska linia południkowa znajduje się w zbudowanej w 1576 roku wysokiej na 73 metry Wieży Wiatrów, która zachowała się do dziś i nazywana jest Obserwatorium Gregoriańskim."

http://www.matematyka.wroc.pl/doniesienia/wroclawska-meridiana

Siema
Link do zdjęcia meridiany w Bolonii (linia gdzie światło słońca wpadające przez dziurkę do budowli pada w południe)

Linkuję (jak zawsze) do zdjęcia/grafiki na stronie, którą podałem wyżej, w treści.

merid_Bolonia.jpg

Edited by ekolog
  • Like 2

Posted (edited)

@ekolog

Dokładnie ;) Twoja kolej.

Tomek

Edited by Tomek96

Co opisuje ta tabelka (z podziałem na klasy według pewnych wielkości - ale ujawniam nie wszystkie tyko trzy)?

Jednostki są takie jak podaję tylko niekonieczne w tej kolejności: Y, % , K.

20   3100    1600000000000
10   2600    6200000000000
8     2400  12000000000000  

Siema

33 minuty temu, ekolog napisał:

Co opisuje ta tabelka (z podziałem na klasy według pewnych wielkości - ale ujawniam nie wszystkie tyko trzy)?

Jednostki są takie jak podaję tylko niekonieczne w tej kolejności: Y, % , K.

20   3100    1600000000000
10   2600    6200000000000
8     2400  12000000000000  

Siema

Po pierwsze - nie mam ochoty układać kolejnej zagadki ;) Więc, dam podpowiedź, aby ktoś inny wymyślił zagadkę.

Pierwsza kolumna to 20%, 10%, 8% masy Słońca. Druga kolumna to temperatura gwiazdy (czerwonego karła) w Kelwinach. Pierwszy wiersz dotyczy gwiazd o typie widmowym M4, drugi M6, trzeci M8. Pytanie tylko jak rozszyfrować ostatnią kolumnę? Potrzeba na to trochę... czasu... ;)

Tomek

Nieźle ;) To czekamy na zwycięzcę, który wyjaśni co opisuje trzecia kolumna i przejmie wątek.

Siema

24 minuty temu, Tomek96 napisał:

Więc, dam podpowiedź, aby ktoś inny wymyślił zagadkę.

haha! czyli rozwiązałeś, choć nie podałeś całego rozwiązania.

więc teraz wymyślasz dwie zagadki, jedną w nagrodę za rozwiązanie a drugą za karę że nie podałeś! :brawo:

Ok potraktujmy, że ja rozwiązałem - będzie łatwiej ;)

Ostatnia kolumna i Y to wiek w latach, jaki może przeżyć gwiazda o tym typie widmowym i temperaturze.

Pytania:

1. Kto może wyegzekwować karę?

2. Załóżmy, że satelita krąży po orbicie kołowej wokół Słońca z prędkością 30km/s. Ile potrzeba deltaV, aby uderzyła w powierzchnię Słońca?

Tomek

• Like 2

Posted (edited)

,

Edited by ekolog

deltaV = (-)30 km/sek

Siema

1 minutę temu, ekolog napisał:

deltaV = (-)30 km/sek

Siema

Sądzę, że da się lepiej ;)

Przeciwprostokątna trójkąta o bokach 30 km/s

zatem SQRT(30*30 + 30*30) = SQRT(1800)=  42.43 km/sek

Siema

Lepiej, czyli więcej od 0, ale mniej niż 30km/s.

Tomek

Posted (edited)

Do trzech razy sztuka.

Zero. Zmienamy kierunek a nie długość wektora.

Siema

p.s.

Wracając jeszcze do -30. Jak ją zatrzymamy to sama spadnie bo grawitacja działa ;)

Edited by ekolog

a czy wolno nam skorzystać z asysty grawitacyjnej? ^_^

4 minuty temu, szuu napisał:

a czy wolno nam skorzystać z asysty grawitacyjnej? ^_^

Uprośćmy do problemu 2 ciał i masa satelity jest pomijalna w porównaniu do Słońca.

no to polećmy odwrotnie, prawie z prędkością ucieczki z układu słonecznego (42 km/s, z czego 30 km/s już mamy) i gdzieś w bardzo dalekim aphelium mając bardzo małą prędkość orbitalną, ostatnią porcją deltav zmniejszamy tę prędkość orbitalną do zera i spadamy na słońce.

czyli wyjdzie jakieś 12 km/s.

• Like 3

Posted (edited)
1 minutę temu, szuu napisał:

no to polećmy odwrotnie, prawie z prędkością ucieczki z układu słonecznego (42 km/s, z czego 30 km/s już mamy) i gdzieś w bardzo dalekim aphelium mając bardzo małą prędkość orbitalną, ostatnią porcją deltav zmniejszamy tę prędkość orbitalną do zera i spadamy na słońce.

czyli wyjdzie jakieś 12 km/s.

Gratulacje! To jest prawidłowa odpowiedź ;)

Twoja kolej :D

Edited by Tomek96

popatrzmy na jowisza i na słońce:

jup150.gif.4b064136fee7a83b5d026c0fc71cc2d7.gif sun150.gif.426af57c2dde0b9a60e0c25509ad1c4c.gif

na wikipedii widzimy że słońce ma okres obrotu:

na równiku 25,05 dni, na szerokości 16° 25,38 dni a na biegunach 34,4 dni.

tymczasem jowisz tak się kotłuje jeszcze gorzej niż słońce a tu się okazuje że ma okres obrotu po prostu 9,9250 godzin bez podziału na równiki i bieguny.

dlaczego?

wtf.jpg.342a9af4f654ae83b3b7f1cefdc91d5d.jpg

Dla Jowisza założono, że we wnętrzu istnieje jakiś stabilny rdzeń i jego domniemany okres obrotu przyjęto za okres obrotu tej planety.
Tempo obrotu oszacowano na podstawie tempa obracania się pola magnetycznego Jowisza, zakładając, że jego istnienie i cechy są jakoś powiązane z tym rdzeniem planety.

Krótko mówiąc: podawanie tylko jednego okresu wynika z arbitralnych ustaleń uczonych definiujących metodę (akurat "magnetyczną").

Na obronę trzeba powiedzieć, że może nie było to aż tak arbitralne lecz, po prostu, radioastronomia Jowisza mocno i sprawnie się rozwinęła
i najwidoczniej jej rejestracje "cykania Jupka" robiły bardzo przekonujące wrażenie.

Brawo Wy! (Radioastronomowie).

Siema
p.s.
Przy okazji jeszcze dodam do odpowiedzi Tomka na moja zagadkę , że czerwone karły egzystują w swojej podstawowej formie nieprawdopodobnie długo

- nawet dziesięć tysięcy miliardów lat. To (będzie) prawie tysiąc razy dłużej niż ma nasz wszechświat - licząc od wielkiego wybuchu. Obłęd :)

odpowiedź prawidłowa :)

Tym zdarzeniem na niebie cieszyło oczy sporo osób przygotowanych do oglądania go na Ziemi i jedna w kosmosie.
Data składała się wyłącznie z zer i kilku potęg liczby dwa.
W pobliżu obserwowanej akcji znalazły się też dwie łatwe astro-amatorsko planety choć nie wiem czy zwykli zjadacze chleba mogli to zauważyć.
O jakie konkretnie, włącznie z datą, zdarzenie chodzi?

Siema

Pierwsza podpowiedź.

Zdarzenie dotyczyło najjaśniejszych obiektów na ziemskim niebie. Wśród cyfr daty nie było ósemki. Polacy z Polski musieli jechać bardzo daleko.

Na żadnym z obecnie wiodących polskich for astronomicznych nie znajdziecie relacji z tego zdarzenia opublikowanej "na gorąco" czyli podczas lub zaraz po nim.

Siema

7 godzin temu, ekolog napisał:

Tym zdarzeniem na niebie cieszyło oczy sporo osób przygotowanych do oglądania go na Ziemi i jedna w kosmosie.
Data składała się wyłącznie z zer i kilku potęg liczby dwa.
W pobliżu obserwowanej akcji znalazły się też dwie łatwe astro-amatorsko planety choć nie wiem czy zwykli zjadacze chleba mogli to zauważyć.
O jakie konkretnie, włącznie z datą, zdarzenie chodzi?

Siema

Zaćmienie Słońca z 4 grudnia 2002? Na niebie były wtedy widoczne takie planety jak Merkury, Wenus, Mars i Jowisz. Donald Pettit obserwował cień zaćmienia przesuwający się na powierzchni Ziemi z pokładu ISS.

Tomek