Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Brian May w wolnym czasie między koncertami napisał pracę doktorską "Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego", którą obronił w Imperial College London i stał się tym samym doktorem astronomii ;) Oczywiście wcześniej przeszedł stosowne etapy edukacji w tej dziedzinie ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna odpowiedź na zagadkę musi składać się ze wszystkich 4 elementów ;)

 

- Gdzie zostało wyszlifowane?

- Kiedy i dlaczego zostało zakopane?

- Gdzie pierwotnie było zamontowane?

- Gdzie znajduje się obecnie?

 

...lustro tego teleskopu:

 

teleskopikk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

(na grafice)

Nasza Moderatorka umieściła na swoim bardzo ciekawym, moim zdaniem, szkicu tajemniczą dla wielu wartość : +1.84  opisaną "(B-V").

O jakim parametrze, wielkości dotyczącej gwiazdy i dość popularnej, możemy wnioskować na podstawie powyższego parametru.

Wskazówka jak to można opisać:

Gdy powyższy parametr (B-V) jest większy to przypuszczalnie gwiazda jest ... ?

Gdy powyższy parametr (B-V) jest mniejszy to przypuszczalnie gwiazda jest ... ?

 

Proszę o choć kilka słów uzasadnienia czyli nie strzelać całkiem w ciemno.

 

Siema

zagadka.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie tu tylko w statusach Szuu odpowiedział na zagadkę.

Gdy (B-V) jest mniejsze, a więc jasność w światle niebieskim jest większa (magnitudo im mniejsze tym jaśniej) niż w sąsiednim zielonym to zarazem gwiazda jest najprawdopodobniej gorętsza.

 

Teoria:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Photometric_system

 

Ciało doskonale czarne (do którego w przybliżeniu gwiazda jest emisyjnie podobna) im cieplejsze tym więcej energii wypromieniowuje bliżej niebieskiego, nadfioletu, itd.

 

@szuu

 

Zadajesz!

 

Siema

odp.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagadka: jaka jest głębokość minimum podczas tranzytu starlinka na tle tarczy słońca?

 

zagadka bonusowa nieobowiązkowa: ile złotych traci przeciętnie w ciągu roku jednomegawatowa farma fotowoltaiczna z powodu tranzytów starlinków? :D

(przy założeniu średniego krajowego nasłonecznienia i uśrednionej ceny energii z poprzedniego roku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 starlink zwrócony do nas najdłuższą stroną ma około 39m2
Z obecnej wysokości orbity daje nam to 1.143" (szerokość) patrząc na nie w zenicie... ale w Polsce Słońce góruje obecnie w okolicach 60 stopni
Liczymy więc odległość w jakiej będzie Starlink w momencie tranzytu... ehh, nie umiem w geometrię na kuli, więc policzę to jakby było na płaszczyźnie płaskiej (krzywizna nie powinna jeszcze być aż tak bardzo widoczna przy wysokości 60 stopni, a ja dostaję już oczopląsu przy kolejnym twierdzeniu cosinusów)
To daje nam 0.806" po szerokości i 3.386" na wysokość. To daje 2.731"2
Słońce ma średnio 32', stąd jego pole to 2895291.79"2
I teraz szybkie dzielenie daje nam wynik 9.4*10^-7... 0.000094% spadku jasności.

tego z elektrownią nie policzę teraz, ale może być ciekawe

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ANowak napisał:

I teraz szybkie dzielenie daje nam wynik 9.4*10^-7%... 0.00000094% spadku jasności.

prawidłowo! tylko przez pomyłkę podałeś wynik dzielenia jako wynik procentowy - spadek o jedną milionową czyli jedna dziesięciotysięczna procenta.

jakiś astronom mógłby też powiedzieć że różnica jasności log2,510,999999 ≈ 0,000001 mag :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącę ale już w nocy chciałem tu napisać o tym że lepiej podać w magnitudo ale jak tam popatrzyłem:
https://pl.qwe.wiki/wiki/Methods_of_detecting_exoplanets

 

i zobaczyłem jak opisano minimum tranzytu jakie uzyskują kosmici focący US

"na przykład planeta wielkości Ziemi podczas tranzytu przed gwiazdą wielkości Słońca wytwarza przyciemnianie zaledwie 80 części na milion (0,008 procent)"

to zrezygnowałem z podbijania wątku. Skoro teraz  podbity to piszę. :)

 

Siema
Linki:

300px-Planetary_transit.svg.png

 

800px-Kepler_6b.png

 

 

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, szuu napisał:

jakiś astronom 

Sugerujesz że ja nie astronom? :P 

I tak, teraz widzę, ze nie pomnożyłem *100%
 

4 godziny temu, szuu napisał:

różnica jasności log2,510,999999 ≈ 0,000001 mag

Libmar by pewnie złapał, on to tam lubi takie spadki
Poza tym spadki procentowe są jak najbardziej poprawne, używa się ich chociażby w bazach danych egzoplanet, gdzie zamiast podawać spadek w mmag, daje się wartość w ppt


Moja zagadka: kiedy nastąpi najbliższy tranzyt Merkurego widziany z siedzenia kierowcy w Tesli Roadster wysłanej Falconem Heavy? Wystarczy podać dzień, miesiąc i rok. Przyjmujemy niezmienną orbitę

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 6.06.2020 o 21:16, ANowak napisał:

Sugerujesz że ja nie astronom? :P 

I tak, teraz widzę, ze nie pomnożyłem *100%
 

Libmar by pewnie złapał, on to tam lubi takie spadki
Poza tym spadki procentowe są jak najbardziej poprawne, używa się ich chociażby w bazach danych egzoplanet, gdzie zamiast podawać spadek w mmag, daje się wartość w ppt


Moja zagadka: kiedy nastąpi najbliższy tranzyt Merkurego widziany z siedzenia kierowcy w Tesli Roadster wysłanej Falconem Heavy? Wystarczy podać dzień, miesiąc i rok. Przyjmujemy niezmienną orbitę

 

@HAMAL   jednakowoż tu jest zasada, że aby zapytać trzeba najpierw dobrze odpowiedzieć. ;)

 

 

To odpowiadam @ANowak

 

Tranzyt Merkurego nie nastąpi nigdy !

 

https://www.whereisroadster.com/charts/

 

Siema

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ekolog napisał:

 

@HAMAL   jednakowoż tu jest zasada, że aby zapytać trzeba najpierw dobrze odpowiedzieć. ;)

 

 

To odpowiadam @ANowak

 

Tranzyt Merkurego nie nastąpi nigdy !

 

https://www.whereisroadster.com/charts/

 

Siema

Nie będę ukrywał, że @HAMAL może przejąć wątek, bo sam zgubiłem kartkę z zapisaną dokładną datą tranzytu (pamiętam tylko rok) ;) 

Ale sam tranzyt Merkurego z pozycji Roadstera nastąpi :) Nie wiem skąd wysunąłeś wniosek, ze nie. 

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo nie napisałeś o tranzyt (na tle) czego chodzi :) i to mnie skłoniło do szerszych rozmyślań, może nietrafnych z deczko.

Teraz już domyśliłem się, że o tranzyt (na tle) Słońca.

 

Też się podpisuje pod pomysłem by Hamal przejął wątek i tedy proszę by napisał swoją zagadkę poniżej.

Siema

:excl:

EDIT:

1. Dodałem "(na tle") coby było całkiem poprawnie ;)

2. Hamal zasłużył bo wykonał cenny ruch. Uratował ten wątek prawie ubity tym ambitnym zadaniem obliczeniowym i/lub netowo-przeszukiwawczym.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ekolog napisał:

A bo nie napisałeś o tranzyt czego chodzi :) i to mnie skłoniło do szerszych rozmyślań, może nietrafnych z deczko. Teraz już domyśliłem się, że o tranzyt Słońca.

Ojj, Słońce to ciężko żeby tranzytowało :P
Ale fakt, nie napisałem, ze chodzi o tranzyt Merkurego na tle Słońca. Chociaż myślę, ze większość się domyśla o co może chodzić...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HAMAL napisał:

Masz rację :P nie ma miejsca na brak precyzji z zadaniach :D 

@HAMAL uznał moją odpowiedź, więc zanim zmieni zdanie, szybko wrzucam moją zagadkę. :)

 

Poniżej widać symulowany widok nieba z planety krążącej wokół jednej z jasnych gwiazd widocznych w Polsce. Co to za gwiazda? Na grafikach macie m.in. wygląd Oriona z Wielkim Psem oraz Wielkiego Wozu.

image.thumb.png.4f612587abaeee059500c7ac52346c4b.png

image.thumb.png.a279c28130e51a160f4ccf217a4d7d0f.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.