Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, szuu napisał:

ale czy jeden Lewando...gwiazdor wystarcza żeby zespół przeciętniaków mógł wygrać? Oto zagadka!

 

W takim razie spróbujmy taki zestaw ekip oparty na potężnych indywidualnościach mających solidne zaplecze :D:

 

  1. Centaur (Tolineymar i Mbapgena),
  2. Orion (Betelewandowski i Müllerigel),
  3. Wielki Pies (Messirius),
  4. Kil (Ronaldopus),
  5. Woźnica (Kapellukaku).

 

Myślałem jeszcze o jednej, lekko zaskakującej ekipie (Krzyż Południa), ale tam ciężko jedenastkę złożyć, o ławce rezerwowych już nie wspominając...

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szuu napisał:

aaaa to nie, wielkość nie bardzo koreluje z jasnością!

 

To zależy pewnie, do jakiej wielkości bierzesz gwiazdy pod uwagę. Mag6 to dosyć wygodna granica jeszcze nie całkiem statystyczna najwyraźniej :) Ale jestem niemal pewien, że przy granicy mag10 albo 12 to już byłoby 5/5 :)

 

 

Inna sprawa:

Odpowiedź albo zostanie szczęśliwie zgadnięta, albo policzona w dosyć deterministyczny sposób:

- znajdź listę gwiazd <6mag (Stellarium?)

- weź wszystkie gwiazdy do arkusza kalkulacyjnego

- dodaj pole "jasność" = "100^((6-mag)/5)"

- tabela przestawna:

filtr 6>mag, podziel po gwiazdozbiorze, sortuj po sumie z pola "jasność".

Problem tylko wykonać te kroki :)

 

 

Na komórce trudno to zrobić ;)

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartku, bo w zadaniu Szuu najcenniejsze jest chyba to, że gwiazda wielokrotna czyli zbudowana z dwóch (lub więcej) gwiazd o znanych magnitudo

ma sumaryczną jasność nie wynikająca z prostego sumowania tych magnitudo. Tu mamy to samo w sumie.

 

Raczej trzeba sumować potęgowane tym magnitido liczby np: 10.
10^(-m*0.4)
choć przypuszczam, że i wzór Bartka może być dobry bo realizuje podobną tendencję.

Nie skuszę się na wklepanie lub zassanie z netu kilkuset gwiazd do tabeli np *.csv lub *.txt potem przerzutka do tabeli w mysql i potem sumowanie potęg (albo w Excelu).

 

Myślę, że to zadanie na poszukanie w necie znanej już odpowiedzi ale ...

 

"the brightest constellations" nie wskazał mi dobrego adresu :(

 

Strzelam:

 

Centaur, Orion ,   Wielki Pies ,   Kil,  Wielka Niedźwiedzica. :sterb003:

 

 

Siema

p.s.

Wiki.ang:

szuu.png

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kogo by tu wymienić Woźnicę?

Hmmm...skoro w mojej początkowej piątce były 2 prawidłowe, to zakładam Oriona i Centaura. W takim razie odpada Łabędź, Wielka Niedźwiedzica i Skorpion. 

Co tam miałem na rezerwie...Już wiem kto jest teraz na topie, wymienię Kapellukaku na Aldehallanda i będzie to wyglądać tak:

 

  1. Centaur (Tolineymar i Mbapgena),
  2. Orion (Betelewandowski i Müllerigel),
  3. Wielki Pies (Messirius),
  4. Kil (Ronaldopus),
  5. Byk (Aldehalland).

:flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Mag6 to dosyć wygodna granica jeszcze nie całkiem statystyczna najwyraźniej :) Ale jestem niemal pewien, że przy granicy mag10 albo 12 to już byłoby 5/5 :)

niestety, dla warunku mag<12 w pierwszej piątce największych ciągle nie ma ani jednego z pierwszej piątki najjaśniejszych :szczerbaty: ale rzeczywiście zmiany są takie jak to przewidziałeś, pozycja największych się poprawia, najlepszy z nich awansowałby z pozycji 8 na 6, już prawie by się liczył w zagadce! :D

czyli prawidłowo zauważyłeś tendencję ale jest ona za słaba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szuu napisał:

czyli tak jak gdyby wszystkie te gwiazdy przesunąć żeby wydawały się jedną gwiazdą i jaką taka łączna gwiazda każdego gwiazdozbioru będzie miała jasność? :g:

 

Już policzyłeś, czy znalazłeś jakiegoś gotowca? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, źle popatrzyłem do tabelki i udzieliłem błędnej podpowiedzi :Boink:

 

w swojej pierwszej propozycji @Paether miał 3 trafienia a nie 2.

myślę że za wytrwałość, trafne szacunki i intuicję należy mu się zwycięstwo i na pewno trafiłby właściwą kombinację gdyby nie moja pomyłka :) gratuluję! :)

 

a zwycięzcy ligi gwiazdowej to:

1. Wielki Pies (mag -1,83)

2. Centaur (mag -1,59)

3. Orion (mag -1,43)

4. Kil (mag -1,43)

5. Skorpion (mag -1,02)

 

jak widać gwiazdorstwo się opłaciło. drużyna jednego gwiazdora (Wielki Pies) wygrywa z bardziej zespołowo nastawionymi przeciwnikami. ale już kolejne miejsca na podium to właśnie praca zespołowa, zwłaszcza Skorpion, Orion i Centaur. Największe przetasowania znanych gwiazdozbiorów (różnica pozycji zespołowej w porównaniu do pozycji wynikającej z najjaśniejszej gwiazdy) to:

Wielka Niedźwiedzica - awans aż o 2,65 mag na pozycję 8 z 21

Herkules - awans aż o 3,31 mag na pozycję 16 z 46 (!)

Lutnia - spadek na pozycję 24 z 5 (kolejny zespół jednej gwiazdy, ale Wega za słaba żeby ciągnąć całą drużynę jak Syriusz) ^_^

 

wyniki uzyskałem takim zapytaniem (pomijając dla zwięzłości bardziej oczywiste kolumny)

select fullname,
log((select sum(power(2.51,-magnitude)) from hygdata as h where magnitude<6 and h.constellation = c.code))/-log(2.51) as totalmag
from constellation as c  order by totalmag

dane z https://github.com/astronexus/HYG-Database

Edytowane przez szuu
  • Lubię 2
  • Dziękuję 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, szuu napisał:

myślę że za wytrwałość, trafne szacunki i intuicję należy mu się zwycięstwo i na pewno trafiłby właściwą kombinację gdyby nie moja pomyłka :)

 

Jako nieskrywany fanatyk Skorpiona, musiałem mocno zaciskać zęby tworząc kolejne zestawienia bez tego gwiazdozbioru :D Jednak stary wyjadacz Zlatares otoczony bardzo solidnym zespołem nadal daje radę.

 

Pomyślę nad zagadką, a Ciebie @szuu błagam wręcz - stwórz wątek na bazie takiego zestawienia :notworthy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Paether napisał:

Coś łatwego ode mnie. Jak nazywa się zaznaczona na screenie ze Stellarium gwiazda? :)

 

zagadka.png

 

Będę strzelał tak trochę na oko :) - HIP 32052

http://server7.sky-map.org/starview?object_type=1&object_id=1359682&object_name=HIP+32052&locale=PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paether napisał:

 

Eeejjj, no nie...przecież to jest bardzo jasna gwiazda (co widać na screenie) i ma powszechnie znaną nazwę (nie trzeba cyferkami) :D 

Nie umiem w zagadki :) nakładając obszar ze Stellarium najbliżej tej lokacji była właśnie ta słaba gwiazda...
W takim razie wycofuję się taktycznie :D 

 

homer.gif.8c8d64466f1c6dc083d9b4ddc1cd22dd.gif
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.