Jump to content

Mare Orientale - kampania obserwacyjna w 2015, 2016 i 2017 roku


Loxley
 Share

Recommended Posts

02-sty-2015 piątek, godzina 13:20 pisze do Mojego Skarbie że fajnie że jedzie na weekend do Mamusi bo patrząc na weatherspark.com planuje właśnie weekendową kampanię obserwacyjną ^_^ co z tego wyszło to chyba wiadomo, z nieba na łeb się od dwóch dni leje ^_^ Obyś miał więcej szczęścia :)

Link to comment
Share on other sites

Tak wygląda Mare Orientale (Morze Wschodnie). Kadry opracowane na podstawie materiałów z archiwum LROC. Jest to kolejna część konspektu kampanii obserwacyjnej.

Biała linia to orientacyjne położenie zachodniej krawędzi przy zerowej libracji, a czerwona linia to spodziewane położenie krawędzi przy najkorzystniejszej libracji w maju i lipcu br. Ponieważ obserwacje Morza Wschodniego będą prowadzone kilka godzin przed momentem pełni właściwej (od 5 do 14 godzin), stąd pewien pas południowo zachodniego brzegu nie będzie obserwowany, zatem można przyjąć, że biała linia będzie fizycznie reprezentować krawędź Srebrnego Globu (w ujęciu optymistycznym - spodziewam się, że 3 maja i 1 lipca widoczna krawędź będzie się znajdowała gdzieś pomiędzy czerwoną i białą linią). Dobrze naświetlone zdjęcia, a zwłaszcza opracowane programowo klipy AVI lub serie zdjęć przy użyciu ogniskowych od 1000 do 3000mm powinny pokazać sporą część obszaru Mare Orientale. Większe teleskopy pozwolą podziwiać ten obszar w dużo większą szczegółowością.

 

Mamy trzy dogodne terminy, więc może pogoda nie zniweczy planów realizacji projektu.

Mare Orientale i płd-zach. krawędź_wg.LROC.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Przypomnij jakoś przed kwietniem. Spróbuję się włączyć fotograficznie :)

Oczywiście, będę odświeżał temat. Anonsuję tak wcześnie, aby każdy mógł sobie zarezerwować czas w proponowanym terminie lub skonfigurował sprzęt. Z odpowiednim wyprzedzeniem pojawią się informacje dotyczące tej konkretnej obserwacji, mapki do pobieżnej identyfikacji struktur i jakieś ogólne propozycje.

 

Miło mi, że weźmiesz udział w kampanii. Im więcej nas będzie, różnie rozlokowanych na terenie całego kraju, tym większa szansa na obszerny materiał zdjęciowy. Zachęcam każdego kto fotografuje Księżyc do udziału w projekcie. Mile widziane będą też relacje z obserwacji wizualnych - nie każdy jest fotografem.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz może, czy są jakieś narzędzia do rozciągnięcia takiego zdjęcia na krawędzi w "mapę", podobnie, jak się to robi w WinJuposie z Jowiszem, żeby uzyskać jakby rekonstrukcję tego obszaru widzianego "z góry"?

Link to comment
Share on other sites

Wiesz może, czy są jakieś narzędzia do rozciągnięcia takiego zdjęcia na krawędzi w "mapę", podobnie, jak się to robi w WinJuposie z Jowiszem, żeby uzyskać jakby rekonstrukcję tego obszaru widzianego "z góry"?

Niestety jeszcze nie znam takiego narzędzia. Piszę "jeszcze" ponieważ liczę, że w okresie przygotowań pojawi się ktoś, kto podsunie takie rozwiązanie. Ja do tej pory radziłem sobie półśrodkami - rozciągałem na przykład trochę w poziomie i skracałem w pionie, ale to nie to samo co projekcja na sferę.

 

Zatem, warto sformułować zapotrzebowanie: może ktoś podsunie "gotowca".

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Dla mojego regionu prognoza pogody nie jest dobra ale może komuś w innej lokalizacji uda się zrobić zdjęcia.

 

W piątek, 3 kwietnia przy zaledwie -2° libracji zachodniej, na 16 godzin przed pełnią (na godzinę 23) można będzie spróbować fotografować przedpole Mare Orientale. Centrum basenu będzie jeszcze w cieniu i nic tam nie zobaczymy, ale spodziewam się lepszej widoczności najbardziej zewnętrznego, trzeciego kręgu.

 

Zamierzam, jeśli mi się uda, sprawdzić własną konfigurację sprzętową i może zdjęciowo ta sesja będzie owocna, a wyniki jakoś dopełnią zasadniczy trzon majowych i lipcowych obserwacji.

 

Zapraszam.

Link to comment
Share on other sites

Do dzisiejszych obserwacji przydadzą się dwie mapki: jedna - opisująca większe struktury leżące pomiędzy Mare Humorum a zachodnią krawędzią i druga - pobieżnie określająca zasięg dzisiejszych obserwacji (linia czerwona wyznacza kierunek do centrum Morza Wschodniego, linie żółte - możliwą widoczność zewnętrznych pierścieni basenu i linia biała - spodziewane położenie terminatora).

 

Mapki pokazują widok znad 240 południka, czyli zza krawędzi zachodniej; w określaniu struktur nie będzie przeszkadzała ich deformacja wynikająca ze skrótu perspektywicznego. Rzeczywisty wygląd niestety nie będzie taki wyraźny.

 

Formacje brzegowe wymagają specyficznych warunków, aby można cokolwiek zobaczyć: bliskość pełni i duża korzystna libracja. Tylko wtedy uwidaczniają się plastycznie i wyraźnie. Nie ma sensu obserwować dzień wcześniej lub dzień później, bo choć libracja nadal może pozostawać korzystna, zniknie zupełnie plastyczność terenu lub zwyczajnie, nie będą oświetlone.

 

Trzymam kciuki za pogodę i za pomyślne Wasze obserwacje.

 

 

Widok na M.Orientale z południka 240 stop.(za krawędzią W)_wg.LROC_opis.jpg

Pierścienie M.Orientale_wg.LROC_prognoza na 3.04.2015r.jpg

Edited by Loxley
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

No to ja tak na szybko, jak szybko było robione zdjęcie. Więcej było wystawiania niż samego focenia. W dodatku pierwszy raz Neq6 nie miał ochoty wyjść i mnie "ugryzł" do krwi.

Coś mam, ale mocno wiatr się ruszył, że musiałem celować w moment gdy obraz był w miarę spokojny, a nie latał po całym ekranie. Potem szybko zaczęło się chmurzyć i coraz mocniejszy wiatr, więc migiem się zwinąłem by nie ryzykować spotkania z deszczem.

 

mare orientale1.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 kwiecień br., 20.45 cwe. Księżyc 17 godzin przed pełnią na wysokości zaledwie dwudziestu stopni nad horyzontem (to poziom osiągany w maju i lipcu).
Refraktor TS152/900, Lumix G3, filtr semiAPO, amatorski statyw paralaktyczny, seria 165 zdjęć jpg. (ISO200, 1/200 sek), Registax6 (stak 45).

Okno pogodowe pojawiło się w odpowiednim momencie. Plan sesji częściowo zrealizowany - tylko w podstawowej konfiguracji. Linia terminatora przebiegała dziś po obwiedni wewnętrznego pierścienia Mare Orientale - Montes Rook. Doskonale widoczny zewnętrzny pierścień - Montes Cordiliera, na jego lini widać krater - Eichstadt. Widać też twór graniczny - krater Schluter na północnym krańcu M.Cordiliera. Tam też, zbiegające się północne krańce obu pierścieni tworzą ciekawą kaskadę wyrw na krawędzi.

Okazuje się, że nawet niezbyt korzystne parametry fizyczne przyczyniły się do powstania bardzo ciekawego obrazu południowo zachodniej krawędzi Srebrnego Globu. Czytałem już sygnały Waszych obserwacji i cieszę się, że dzisiejszy wieczór stał się swego rodzaju ucztą lunarystyczną i dostarczył emocji. Liczę na kolejne sygnały od Was.

Mare Orientale_libracja 2W_3.04.2015r_TS152F900_LumixG3_semiAPO_100%....jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Księżyc nisko, zimno jak sto piorunów, prawie pełnia, terminator ledwie widać a fotkami sypie - to się nazywa odpowiednio zapodana mobilizacja do ciekawego tematu.

Dwa komórkowe ujęcia M.Orientale.

Pierwsze to projekcja afokalna za ok. SW UW80 o ogn. 11mm a drugie NLV 6mm. Seing niestety słaby.

Zdjęcie033_F 1.jpg

Zdjęcie025_F.jpg

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim.

 

Warto podkreślić, że na zdjęciach robionych coraz później przybywa subtelnych struktur leżących wewnątrz pierścienia Montes Rook. Zjawiska związane z przemieszczaniem się terminatora powinny być kiedyś wyodrębnione w jakimś zestawieniu, jako kompilacja fragmentów zdjęć. Dlatego bardzo ważne, żeby każde zdjęcie miało w opisie informację kiedy było wykonane.

 

Jeśli z powodu pogody, nawału obowiązków domowych lub zawodowych, nie udała się komuś wczorajsza obserwacja, za miesiąc będzie kolejna okazja i Morze Wschodnie w dużo lepszym oświetleniu. Będzie to zarazem początek zasadniczej kampanii obserwacyjnej. Pozdrawiam.

Edited by Loxley
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hej

 

Udało mi się chwilę po drugiej zrobić zdjęcie małym maczkiem 102mm, Księżyc był bardzo nisko a seeing na dodatek fatalny ale coś tam widać. Wrzucę zdjęcie jak obrobię.

Adam, o tak późnej porze, to udało Ci się "sięgnąć" najdalej za krawędź. Jestem ciekawy Twojej odsłony Morza Wschodniego.

Link to comment
Share on other sites

(...) Montes Cordiliera, na jego lini widać krater - Eichstadt. Widać też twór graniczny - krater Schluter na północnym krańcu M.Cordiliera.

 

Takiemu fachowcowi nie wypada robić takiej literówki - powinno być Montes Cordillera :)

Też popełniałem ten błąd, pewnie przez spolszczone Kordyliery.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Mare Orientale - Morze Wschodnie przy zachodniej krawędzi Srebrnego Globu. Niekonsekwencja w nazwie tego morza jest następstwem uchwały Konwencji Astronautycznej z 1961 roku, zmieniającej nazewnictwo kierunków wschodniego na zachodni i odpowiednio zachodniego na wschodni - miało to pomóc astronautom z programu Apollo w bardziej intuicyjnym orientowaniu się w terenie, po tym jak wylądują na Księżycu. Nie wiem, czy było to zwykłe zapomnienie, czy też niedostatki kompetencyjne - faktem jest, że nazwy tego pięknego morza Konwencja nie zmieniła.

Już dzisiaj, w nocy z 3/4 maja, będzie okazja dostrzec trochę więcej elementów topograficznych Mare Orientale niż w obserwacjach przed miesiącem i dużo więcej niż zazwyczaj - krawędzie: zachodnia i południowa przechylą się w naszą stronę. Będzie to początek okresu trzech miesięcy najlepszej w tym roku widoczności południowo zachodniej krawędzi naszego satelity, a majowy termin jest drugim w rankingu najbardziej korzystnych.

Efemeryda na niedzielę (precyzyjniej - noc z niedzieli na poniedziałek), 3 maja - na godzinę 24.00 czasu urzędowego czyli letniego (obserwacje można prowadzić od 22-ej do 2-ej).

Faza - 6 godzin do pełni, wysokość 25 stopni nad horyzontem, libracja: W -4,5*; S -3,4* (składana libracja w kierunku południowo zachodnim -5,5*); Księżyc około 3* na północ od ekliptyki.

Zapraszam na majowe spotkanie nad brzegami Morza Wschodniego.

 

Minionej nocy, ponad 24 godziny przed pełnią, fotografowałem wschodnią krawędź Księżyca i już elementy topograficzne Mare Orientale były widoczne (!). Terminator przebiegał po grani Montes Cordillera - na północy oświetlał wschodnią krawędź krateru Schluter, a na południu wydobywał z cienia koronę Eichstada (na wysokości rodziny jasnych kraterów Byrgius). Od krateru Rocca na południe biegnie trzeci pierścień otaczający Morze Wschodnie i chyba to zdjęcie dokumentuje jego enigmatyczną postać - choćby dlatego warto było wykorzystać pogodną noc do robienia zdjęć, mimo że warunki widoczności były słabe.

Grimaldi_Rocca_Byrgius_2.05.2015r_21.20_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Małe porównanie. U góry fotka z przed miesiąca, na dole z dziś. Dziś widać sporo dalej niż miesiąc temu, ale Księżyc nisko jeszcze i seeing nie powala co widać na pierwszy rzut oka.

mare orientale1.jpg

1.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.