Skocz do zawartości

napęd wyciągu do wizuala i nie tylko


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

od dawna nosiłem się z zamiarem zmotoryzowania wyciągu by wyeliminować drgania powstające przy ręcznym ustawianiu ostrości, które są szczególnie uciążliwe przy dużych powiększeniach. Napęd powstał z tego co akurat miałem w szufladzie. Musiał jednak spełniać pewne wymagania czyli być tani w budowie i eksploatacji, funkcjonalny i precyzyjny. Zbudowałem go prawie rok temu więc jest już dobrze przetestowany. Na razie napędza wyciąg Newtona ale przyda się też do Maczka. Muszę tylko wymyślić bezinwazyjny sposób mocowania silnika

 

na poniższych zdjęciach widać pilota, zasobnik z bateriami i sam silnik, a na kilejnych silnik zamontowany na wyciągu

 

fo1.JPG

 

fo2.JPG

 

fo3.JPG

 

zastosowałem tani silnik unipolarny z przekładnią przeznaczony do zabawek

 

przy zasilaniu napięciem 4,5V (3 baterie AAA) krokowiec był dość słaby dlatego użyłem dwóch ogniw li-ion 18650 dających w sumie około 7-8V. Teraz silnik pracuje stabilnie i jest wystarczająco mocny by poradzić sobie z ciężkimi okularami 2"

 

elektronika oparta jest o procesor ATmega48, a jako driver silnika użyłem układ ULN2003

 

blaszkę trzymającą silnik zrobiłem ręcznie. Wystarczyły nożyce do blachy, pilnik i wiertarka

 

silnik pracuje z półkrokiem co pozwala na precyzyjne ostrzenie nie tylko do wizuala ale też fotografii, a jednocześnie zapewnia dużą prędkość i małe drgania

 

przyciski z lewej strony służą do wsuwania i wysuwania wyciągu z prędkością od 1x do 50x (rosnącą co około 2 sekundy), a te z prawej od razu z maksymalną prędkością (z szybkim rozpędzaniem). Przy zmianie kierunku obrotu silnika procesor kompensuje luz przekładni, który wyznaczyłem eksperymentalnie. Przebieg całego zakresu wysuwu wyciągu zajmuje około 10 sekund. Przekładnia zapewnia dobre trzymanie więc nie ma potrzeby ciągłego zasilania silnika. Gdy żaden przycisk nie jest wciśnięty procesor przechodzi w stan uśpienia dzięki czemu praktycznie nie pobiera prądu z akumulatorów. Raz naładowane baterie powinny wystarczyć na kilka lat. Procesor w trakcie pracy silnika mierzy napięcie akumulatora i w razie jego wyczerpania sygnalizuje to piszczeniem buzzera

 

prędkość maksymalna jest przydatna przy zmianie okularów 2" na 1,25" i na odwrót gdy trzeba dość dużo zmienić wysuw wyciągu. Mała przy precyzyjnym ostrzeniu, a pośrednie przy zmianie okularów w jednym standardzie gdy nie są parafokalne

 

napęd spisuje się znakomicie. Nie było z nim najmniejszych problemów nawet podczas mrozów. Akumulatory więcej tracą przez samorozładowanie niż pobór prądu przez napęd

 

pozdrawiam

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie :)

 

Mam nadzieję ZbyT że nie będziesz miał za złe jak dopiszę od siebie.

 

 

jeśli ktoś chce mieć naaajprostsze sterowanie silnika krokowego wystarczy zakupić przełącznik obrotowy cztero, ośmio lub dwunasto pozycyjny i podłączyć odpowiednio przewody pomiędzy nim, zasilaczem i silnikiem krokowym. Ja taki obecnie stosuje, a wygląda to tak. Switch u góry załącza zasilanie na moment kręcenia.

 

IMG_0666a.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każde rozwiązanie prowadzące do celu jest dobre

niestety sposób z przełącznikiem dla mnie zupełnie się nie nadaje. Ja potrzebuję mieć układ, który nie potrzebuje stale zasilania bo obserwacje wizualne prowadzę najczęściej w terenie, a nie pod domem. Targanie ciężkich akumulatorów mnie nie interesuje. Często zmieniam okulary więc musiałbym robić setki obrotów przełącznikiem ... to już wolę kręcić pokrętłami wyciągu. Twoje rozwiązanie może być przydatne dla kogoś kto fotografuje i musi tylko czasem skompensować dryf temperaturowy. Ja potrzebuję mieć precyzję i szybkość jednocześnie. Przy maksymalnej prędkości robię ponad 1000 kroków na sekundę (nie pamiętam dokładnie ile)

 

zrobienie projektu elektroniki i napisanie programu to kilka godzin pracy więc to nie problem. Niekiedy więcej czasu zajmuje sprecyzowanie jakie funkcje powinno spełniać urządzenie. Ten konkretny projekt powstał przy okazji jako fragment większego

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rozwiązanie jest hybrydowe :) Zgrubnych nastaw dokonuje się lewym pokrętłem wyciągu, u Ciebie też ono jest a silnik większej mocy jest podłączony bez przykładni do osi z prawej jak u Ciebie. Napięcie od niego jest odłączone spokojnie pozwala kręcić gałą. Po zgrubnym nastawieniu gałką wyciągu łapki idą na pokrętło fokuzera, lewy kciuk załącza na chwilkę zasilanie a prawa rąsia kręci gałką przełącznika, aby dopieścić ostrość. Kończymy kręcić, puszczamy przycisk, nie pobieramy prądu, więc nie ma potrzeby targać ciężkich akumulatorów. Opisałem mój pomysł jako uzupełnienie Twojego bardziej złożonego bo miałem nadzieję że się nie pogniewasz że rozwijam temat :)

 

zrobienie projektu elektroniki i napisanie programu to kilka godzin pracy więc to nie problem.

Jest problem, bo wiele osób nie mając pojęcia o elektronice mój pomysł zrealizuje, Twojego nie. Podobnie jak ja nie mam pojęcia o pisaniu programów więc też pat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest problem, bo wiele osób nie mając pojęcia o elektronice mój pomysł zrealizuje, Twojego nie. Podobnie jak ja nie mam pojęcia o pisaniu programów więc też pat.

 

nie po to opisałem ten napęd żeby się pochwalić umiejętnością programowania ale po to by zachęcić do budowy własnego. Jeśli będzie zainteresowanie to udostępnię wszystko co trzeba czyli schemat, rysunki płytek i kod źródłowy. Pomogę w każdy możliwy sposób

 

żeby było ciekawie to całe rozwiązanie jest bardzo tanie. Nie kalkulowałem kosztów ale chyba nie przekroczyły 50 zł razem z silnikiem, sprzęgłem i akumulatorami ... pod warunkiem samodzielnego wykonania płytek

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz opisać co jest czym na pierwszym zdjęciu ?

 

Bo chyba lewe pudełko nie służy jedynie do przycisków? W takim razie co jest w prawym i czemu wychodzą z niego dwa szare kable? Nie dało by się zmieścić wszystkiego w pilocie i puścić jedynie jeden kabel do silnika krokowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten motofocuser :) Też ostatnio zastanawiam się nad tym (właściwie w planach mam już tyle ATM do zrobienia, że nie wiem od czego zacząć...) tylko przydałby mi się wyciąg Crayforda bo mam zębatkowy :/ Co do płytek uniwersalnych, to jest to jeden z najprzydatniejszych wynalazków dla elektronika, bo są tanie i nie trzeba sobie zawracać głowy wykonywaniem PCB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Huston, mamy problem ;)

 

nie ma problemu bo zrobienie płytek można zlecić ale to podniesie koszt o 20-30 zł

ja zrobiłem je tremotransferem więc kosztowały jakieś 2-3 zł i miałem je gotowe tego samego dnia, a na zamawiane trzeba poczekać nawet ponad 2 tygodnie

 

A możesz opisać co jest czym na pierwszym zdjęciu ?

 

pudełko z lewej zawiera całą elektronikę, a pudełko z prawej baterie. To z bateriami jest rzepem przyczepione do teleskopu

mogłem umieścić całość w jednym pudełku ale musiałoby być większe i bez potrzeby musiałbym dźwigać baterie :)

w dodatku musiałbym przedłużyć kable do silnika czyli dodać pudełko ze złączami ... wyszłoby na to samo

są dwa kable bo jak składałem całość to akurat nie miałem jednego ośmiożyłowego, a jak wiadomo prowizorki są najtrwalsze ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo obserwacje wizualne prowadzę najczęściej w terenie, a nie pod domem. Targanie ciężkich akumulatorów mnie nie interesuje.

To z bateriami jest rzepem przyczepione do teleskopu mogłem umieścić całość w jednym pudełku ale musiałoby być większe i bez potrzeby musiałbym dźwigać baterie :)

:uhm:

 

w dodatku musiałbym przedłużyć kable do silnika czyli dodać pudełko ze złączami ... wyszłoby na to samo

Tego nie rozumiem. Aby połączyć pudełko elektroniczno-akumulatorkowo-sterujące przedłużonymi kablami z silniczkiem krokowym potrzeba do tego aż dodatkowego pudełka ze złączkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silnik pracuje z półkrokiem co pozwala na precyzyjne ostrzenie nie tylko do wizuala ale też fotografii

Powoływanie się na precyzję półkroku jest bez sensu jeśli dalej piszesz

 

Gdy żaden przycisk nie jest wciśnięty procesor przechodzi w stan uśpienia dzięki czemu praktycznie nie pobiera prądu z akumulatorów.

bo co stanie się z półkrokiem kiedy odłączymy zasilanie od silnika krokowego? Spadnie do pełnego kroku. Jeśli by się bronić luzem na przekładniach to ponownie powoływanie się na precyzję półkroku jest bez sensu.

 

Raz naładowane baterie powinny wystarczyć na kilka lat.

mogłem umieścić całość w jednym pudełku ale musiałoby być większe i bez potrzeby musiałbym dźwigać baterie :)

To ja bym wolał mniejsze baterie nie na kilka lat ale wszystko w jednym pudełku :)

 

Dasz jakieś schematy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

półkrok zapewnia precyzję ruchu, a nie pozycjonowania. Przy okazji zwiększa moment obrotowy, powoduje stabilniejszą pracę silnika i mniejsze drgania. Silnik zatrzymuje się zawsze w pełnym kroku, a dzięki przekładni ma duży moment hamujący, co zapobiega samoczynnemu przesuwaniu wyciągu pod wpływem obciążenia

 

baterie w osobnym pudełku są po to by w razie upuszczenia pilota nie wyrwać kabli bo sam pilot jest bardzo lekki. Gdyby okazało się, że silnik jest za słaby można bez zmiany pilota zmienić zasilanie na 6 baterii 1,5V czyli 9V lub 3 ogniwa li-ion (napięcie znamionowe 11,1V). Zasobnik pozwala w kilka sekund wymienić go na inny nawet po ciemku i na mrozie. Kable wchodzą do niego z jednej strony co zapobiega wpłynięciu wody do środka (zasobnik umieszczamy kablami w dół). Elektronika pilota jest zabezpieczona przed wilgocią specjalnym lakierem ale złącz w ten sposób zabezpieczyć nie można. Jedyny sposób to umieszczenie ich w dolnej części obudowy by woda spływała po kablach

 

na obserwacje wyjeżdżam 50 km od domu więc nie mogę sobie pozwolić na drobną nawet awarię. Napęd skonstruowałem w ten sposób by zminimalizować ryzyko awarii

 

schemat

 

nap_wyc_01.png

 

płytka drukowana elektroniki

 

druk_01.png

 

kod w C

 

main_.txt

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie trzeba wcale tworzyć własnych płytek, wystarczy kupić płytkę uniwersalną i polutować wszystko odpowiednio. Sam z takiej korzystałem podczas robienia twojego pudełka.

 

Ja wiem, ja wiem, tyle, że u mnie lutowanie kończy się zwykle poparzeniami 3-go stopnia i awanturą z żoną o dziury powypalane w stole :)

Ot, tak już mam.

Sorry za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sprawy

gdybyś cuś poprawił lub dodał jakieś funkcje podziel się z nami

przydałaby się możliwość programowania kompensacji luzu

 

zastanawiałem się nad czymś prostszym podobnym do tego co wymyślił Hamal i chyba wymyśliłem :)

w sprzedaży są gotowe sterowniki silników np. na układach Allegro. Mam taki z A3967, leży od kilku miesięcy nie przetestowany. Kupujemy gotową płytkę, podłączamy silnik i podajemy impulsy na wejście STEP oraz sygnał na wejście kierunku i to wszystko. Wystarczy enkoder podający impulsy i przełącznik kierunku by obracać silnik bipolarny w dowolną stronę o dowolną ilość kroków. Układ ma zaimplementowane sterowanie mikrokrokowe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.