Skocz do zawartości

Hiady z jasnym Aldebaranem


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

:D

 

Hiady znane były już w starożytności, wspominali o nich m.in. Homer, Hezjod, Horacy i wielu innych twórców. W mitologii greckiej Hiady, siostry Plejad, nazywano „Płaczkami”, ponieważ rozpaczały po tragicznej śmierci brata Hiasa tak bardzo, że bogowie wynieśli je między gwiazdy. Według innego mitu były piastunkami Dionizosa; Zeus przemienił je w gwiazdy, by uchronić je od gniewu Hery.
Gromadę po raz pierwszy skatalogował Giovanni Batista Hodierna w 1654 r. Uwzględniano ją w większości XVII i XVIII-wiecznych atlasów nieba, jednak fizyczne związki pomiędzy gwiazdami Hiad przedstawił dopiero w 1908 roku Lewis Boss.

Chyba tylko dlatego że są takie wielkie ( oczywiste dla obserwatora) umykały katalogom. Ja odnalazłe,m że znalazły swoje miejsca jedynie w mniej popularnych jako Melotte 25 albo Collinder 50.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie dobrana kolorystyka i styl opisów :)

 

Dla wzrokowców. jeśli coś zostanie w głowie tzn że warto było :)

 

Cudownie, w dodatku wykonane obiektywem z moich snów :)

ps.

jak się sprawuje na 2.0 i 2.8 ? wyłażą jakieś większe wady na gwiazdach ?

 

Pogoda się skończyła kiedy planowałem testować przy dużych otworach. Mam nadzieję że niedługo jakaś sesja się trafi i będę mógł zaprezentować. Do tej pory tylko F/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem trudno się szybko przedstawić. Chyba wszyscy już zapomnieli - dzięki za kawałek historii. Gdybym swoje zdjęcie przedstawił 10-15 lat temu zostałoby nazwane czystą grafiką komputerową a mnie by się dostało za obrazę astrofotografii.

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 12.01.2015 o 20:55, DARK napisał:

Tak dla porównania technik.

Prawie ten sam kadr, podobny sprzęt ale na kliszy.

Praktica MTL 5B + 2.8/135mm, Fuji 400ISO, eksp 4min, prowadzenie ręczne. Skan z negatywu skanerem EPSON V500. Obróbka GIMP

 

Jak skanowałeś materiał? Z gotowych presetów aplikacji Epsona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DARK napisał:

Tak. Coś tam suwaczkami jeździłem ale bez szaleństw.

Zrób inaczej. Zeskanuj materiał w 48bit jako kolorowy pozytyw. Oczywiście bez maski wyostrzającej i auto poziomów. Dostaniesz surowego rawa w tif którego wrzuć do PS.

Następnie w/g tego tutka https://www.iamthejeff.com/post/32/the-best-way-to-color-correct-c-41-negative-film-scans

i ta  https://www.iamthejeff.com/files/Film Editing.atn akcja do PS na negatywie. Wcześniej trzeba się pozbyć ramek wokół zdjęcia jeśli są.

Traktuję tak wszystkie skany. Te czarno białe też. 

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.