Skocz do zawartości

Ciekawe zdjęcia, grafiki i symulacje ASTRONOMICZNE


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Co rusz pojawiają się fajne graficzne opracowania astronomicznych tematów, a nie znalazłem tutaj tematu, żeby je kumulować. Jak ktoś coś ciekawego znajdzie to również zapraszam do wrzucenia :) ATRONOMICZNE dużymi literami dla zawężenia tematu i uniknięcia radosnej twórczości ;)

 

Na początek ciekawe porównanie mas obiektów Układu Słonecznego:

 

Obiekty skaliste:

 

 

Gazowe olbrzymy:

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jedna z najbardziej ciekawych i świetnie zrobionych symulacji jakie do tej pory widziałem. Symulacja świetnie pokazuje, że chociaż prędkość światła dla nas jest ogromna, to w skali kosmosu (a w tym przypadku w skali Układu Słonecznego) już takiego wrażenia nie robi :)

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, że tło z "czapy" jest wstawione.

Biorąc pod uwagę, że akcja filmu toczy się w alternatywnym wszechświecie, w którym nawet dla prędkości zbliżonych do c obowiązuje fizyka newtonowska - tło może też być inne niż nam znane:) Tu jest ciekawa symulacja efektów towarzyszących przyspieszaniu do prędkości porównywalnych z c:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Odnalazł się pierścień z "Władca Pierścieni", który nie przepadł, jak się mogło wydawać, w gorącej lawie, lecz przemknął się jakoś w kosmos i rozpostarł się w miejscu bardziej dlań bezpiecznym, bo daleko od Ziemi :)

 

A tak poważniej:

 

Grawitacja generowana przez zwykłą i ciemną materię bliższej nam galaktyki uwidoczniła pewną dalszą galaktykę ("schowaną za nią") jako pozornie istniejący w kosmosie wielki pieścień :)

 

http://www.space.com/29042-cosmic-ring-photo-rules-them-all.html

 

Pozdrawiam

phenomen.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą wykonanych w wysokiej rozdzielczości, aktualnych satelitarnych zdjęć kuli ziemskiej udostępnionych przez NASA, John Nelson stworzył animacje, które prezentują sezonowe zmiany na powierzchni naszej planety. John Nelson mówi: "Pobrałem 12 wolnych od chmur mozaik zdjęć satelitarnych Ziemi z każdego miesiąca roku, odpowiednio je obrobiłem, a następnie złączyłem razem w animowane gify". Rezultatem jest wizualizacja pulsowania, którą autor nazwał "Oddychająca Ziemia"

 

Animacja po kliknięciu w obrazek :)

 

ziemia3.gif ziemia4.gif

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotograf Vincent Brady tworzy niezwykłe filmy poklatkowe (timelapse) nocnego nieba już od wielu lat ale tym razem postanowił spróbować czegoś nowego i stworzyć panoramiczny, 360° widok kręgów zataczanych przez gwiazdy.


Kilka lat temu, Brady stworzył system, który składa się z czterech ustawionych prostopadle do siebie aparatów, każdy z szerokokątnym obiektywem ustawionym na tryb "rybiego oka". Ziemia obraca się z prędkością równikową 465,1 m/s, więc seria tysięcy 1-minutowych ekspozycji daje piękne, "wirowate" widok gwiazd, które przemierzają niebo przez całą noc.


Filmy są wykonane z całych Stanów Zjednoczonych i Kanady, w tym z Missouri, Devils Tower w Wyoming, Logan Pass w Glacier National Park w Montanie, Gór Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej i piaskowych tworów na południowym zachodzie USA. W tym tygodniu zarówno Kanada (Canada Day) i USA (Independence Day) obchodzą swoje święta. Filmik prezentuje również to co mają do zaoferowania obydwa kraje.


Zmontowany film jest uzupełniony opartą na gitarze akustycznej muzyką, stworzoną przez znajomego z liceum Brady'ego - Brandona McCoya. Motyw muzyczny jest bardzo spokojny i stanowi idealne tło do filmu.


Przełącz wideo na najwyższą rozdzielczość, przejdź na pełny ekran i podziwiaj!



  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowił spróbować czegoś nowego i stworzyć panoramiczny, 360° widok kręgów zataczanych przez gwiazdy.

 

no, trzeba przyznać że podniósł poprzeczkę astrotimelapsów, teraz bez kilku aparatów nie warto podchodzić do tematu :)

 

ale jeszcze powinien to wrzucić do jutuba jako film 360° w którym można się rozglądać na boki, tak jak tu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

http://solarsystemscope.com/ w sumie był już wspominany na forum ale myślę, że należy mu się wpis w tym dziale. Intuicyjny, ładny, szybko dostępny(nie trzeba nic ściagać, instalować), posiada kilka ciekawych opcji.

 

Bez tytułu.jpg

Symulator aktualnego położenia planet w układzie słonecznym, symulator ustawienia planet, ustawienie planet, kiedy planeta najbliżej.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.