Skocz do zawartości

Astrofotografia planet


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

OAG zasadniczo, jak ma tylko pryzmat, który pokrywa cały stożek światła dla kamery, to nie powoduje przyciemnienia obrazu (no może jakieś straty na szkle są - normalka). TSOAG przykładowo ma ciut za mały pryzmat dla Chameleona, ale jakieś większe OAGi by wystarczyły.

 

Jest jedno ALE :) OAG to Off Axis Guider - czyli jak sama nazwa wskazuje, obraz dla kamerki guidującej jest pobierany spoza osi optycznej. Co to oznacza w praktyce? Jak kamerką "główną" (tą na wprost OAGa) najedziesz na Jowisza, to w kamerce "guidującej" (tej z boku na pryzmacie) będziesz miał obraz pięknego, czarnego kawałka nieba obok Jowisza :rofl: . Panie, fizyki pan nie oszukasz :) Takie rzeczy tylko w Erze :)

 

Nie zaszkodzi sprawdzić, choć z teoretycznego punktu widzenia nic to nie powinno zmienić (nie wyciągniesz więcej informacji, niż tam faktycznie jest). W zasadzie, to można uzyskać to samo, jak się weźmie jeden awik i wytnie w programie graficznym jego początek i zapisze oraz zapisze się wersję z uciętym końcem - wtedy uzyskasz to samo, jakbyś nagrywał te piliki różnymi programami i włączał nagrywanie w różnym czasie. Generalnie takie wielokrotne stackowanie bez różnych klatek przypomina mi eksperyment chyba Hamala odnośnie podobnej techniki z DS (był watek). Trudno było tam stwierdzić, czy to coś dało. Moim zdaniem stakie stackowanie różnych stacków z tego podobnego zbioru klatek generowało po prostu ciut bardziej zamazany obraz, co dawało wrażenie mniejszej ilości szumu, ale tak na prawdę było to prawie to samo. To tylko moje zdanie jak coś. Teoretycznie na to patrząc nic się nie da więcej z tego uzyskać, niż zwyczajnie stackując.

 

 

Tak zdaję sobie sprawę, że jest przesunięcie ale nie mam pojęcia jakie ;). Miałem nadzieję, że na tyle małe aby Jowisz w kamerce był na skraju klatki :D. Widać przeliczyłem się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zdaję sobie sprawę, że jest przesunięcie ale nie mam pojęcia jakie ;). Miałem nadzieję, że na tyle małe aby Jowisz w kamerce był na skraju klatki :D. Widać przeliczyłem się :)

Pola widzenia obu kamer nie mogą się zazębiać, bo inaczej na obszarze wspólnym każdy foton z teleskopu musiałby się klonować, żeby dotrzeć do obu kamer :P Druga kamera wykorzystuje obszar pola widzenia obok pierwszej, bo inaczej pryzmat musiałby zasłaniać matrycę pierwszej kamery. Pryzmat OAGa można praktycznie utożsamić z matrycą drugiej kamery, wtedy widać wyraźnie, że nie da się go tak umieścić, żeby rejestrował ten sam obszar nieba, co pierwsza kamera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem piszesze o oagu ale bino ma pryzmaty równoległe.

Tak, z bino można coś z tego zrobić. Tak, jak pisałem wcześniej. W bino dostajemy po prostu po połowie światła do każdej z kamer, więc będziemy mieli większy szum (bo zwiększymy gain, żeby wyrównać jasność), a dostaniemy 2x więcej klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć o niejako wspólnej sesji, umówić sie na nagranie powiedzmy w ciagu kilku minut w tym samym czasie materiału

złożenie z tego klatki w tiffie oraz przeprocesowanie całego materiału na jednym kompie. W zależności od położenia teleskopu można wtedy niejako "wyśrubować" efekt - oraz pominąć (w pewnym sensie) rozbieżności seeingowe. Wyobrażacie sobie fotkę Jowisza przy dobrym seeingu złożonego z 50 tysięcy klatek...? ;) potem pozostanie jedynie podzielić te 200 dolcow z APOD..

:):):)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co ASI kombinuje, pisze to w odniesieniu problemów Alien-a

 

Kiedy weźmiemy zwykły mono Fit do Registax i zrobimy Debayer to w każdej konfiguracji pojawia się jedynie kolorowa kasza (foto na dole)różny układ GR GB RG GB nie zmienia ogólnego odcienia koloru kaszy. W przypadku debajeryzacji klatek klipu Alien-a pojawia się kolor (foto 1 i 2) , w zależności od układu GR GB RG GB zielonkawy lub czerwonawy (tak samo dzieje się przy wywoływaniu kolorowych zdjęć) a tak zestackowany klip (na kolorowo)nie posiada potem już siatki. Zupełnie jak typowy kolorowy obraz a przecież kamerka jest mono.

 

ASI.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co ASI kombinuje, pisze to w odniesieniu problemów Alien-a

 

Kiedy weźmiemy zwykły mono Fit do Registax i zrobimy Debayer to w każdej konfiguracji pojawia się jedynie kolorowa kasza (foto na dole)różny układ GR GB RG GB nie zmienia ogólnego odcienia koloru kaszy. W przypadku debajeryzacji klatek klipu Alien-a pojawia się kolor (foto 1 i 2) , w zależności od układu GR GB RG GB zielonkawy lub czerwonawy (tak samo dzieje się przy wywoływaniu kolorowych zdjęć) a tak zestackowany klip (na kolorowo)nie posiada potem już siatki. Zupełnie jak typowy kolorowy obraz a przecież kamerka jest mono.

Rozumiem, że przykład z fitsem to Twoje zdjęcie? Czyli wychodzi na to, że każda klatka jest w kratkę, a nie tylko stack. Zaczyna się potwierdzać teoria, że Alien ma jednak kolorową kamerkę pomimo napisu na obudowie... Alien, nagraj awik przez obiektyw czegoś kolorowego i wrzuć tutaj jakąś pojedynczą klatkę. Wtedy jednoznacznie okaże się, co w trawie piszczy. Księżyc niestety nie pozwala na stwierdzenie jednoznacznie, bo jest z natury dość monochromatyczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko moja przypadłość http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=172322&SearchTerms=ASI120MM

 

Nagranie czegoś kolorowego nic nie daje bo z tego nie będzie kolorowego obrazu - sprawdzone bo nagrywałem pokój.

 

Taka przypadłość tej kamerki u innego kolegi też jest podobnie ale bardzo mało widoczne.

 

Surowa klatka wyciągnięta z filmu jest ok.

 

Proszę bardzo film prosto z kamerki https://www.dropbox.com/s/rrfn3v3oerjgudj/2015-01-04-2125_5-ZK-RedLum-23.rar?dl=0

 

PS

Może admin by posprzątał ten temat i z tych postów zrobił nowy. Bo wychodzi mętlik.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele CMOSów, w tym te w ASI mogą dawać siatkę lub poziome/pionowe linie - szczególnie na słabych/ciemnych stackach. Zależy to też od charakterystyki elektroniki i matrycy. Popularność najnowszych IMXów Sony wzięła się właśnie z tego że nie ma praktycznie tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie z tym żyć i można odpowiednio podczas processingu tego się pozbyć. Więc kamerka jest ok i to tylko taka przypadłość tego modelu. W jednym widać więcej w innym mniej. Myślę że temat nie zdyskwalifikuje kamerki i problemu, a jedynie uświadomi potencjalnych użytkowników że występuje z większym lub mniejszym natężeniem. Dodam że przy ostatnim foto Jowisza i stacku na 1 punkt problemu nie ma.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najbardziej jestem zadowolony z tej fotki porównania z przed paru lat , ten mały to mój a ten nieco większy to Pic Du Midi

Pamiętaj astrokosmo że tam w wielkich teleskopach to często siedzą pierdoły astrofotograficzne, nie dawno pisali że odkryli iż robienie NGC 6543 wiele krótkich klatek i uśrednienie specjalnym programem, jak by nigdy nie słyszeli o stackowaniu i registax, dale dużo lepsze efekty niż kilka razy dłużej. Jak patrzę czasem na mgławice planetarne z obserwatoriów (nie HST) to ręce załamuje. Im się wydaje że wielką skalę można smażyć minutami jak galaktyki i też będzie ok więc z planetami jest pewnie podobnie. Brak obycia i znajomości trendów sprawia że robią jak potrafią a mało potrafią. Niech wpuszczą tam amatorów a Ci im pokażą jak się astrofoto robi ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laicy , święte słowa :)

 

Co do ASI120MM i Księżyca , z moich zmagań zauważyłem to co w innych kamerkach , mianowicie lubi duuuuuuuuuużo światła , żeby można pozjeżdżać z odpowiednimi ustawieniami , zwłaszcza szybkość i gain.

Inna sprawa że przy większej skali , np z barlowem 2x 3x itd , zaczynają się schody co do stabilnosci atmosfery , rozdzielczości teleskopu .

Jeszcze inna sprawa to filtry których używamy do kręcenia Księżyca

 

Ja używam R lub Ir , choć gdy pogoda jest dobra można krcęcić bez filtra.

 

Nie wiem co tam włożyli do ASI ale pamiętam że gdy wyjąłem szybkę z DBK zaczęła dawać lepsze obrazy.

 

Być może że nie jest to zwykła szybka tylko filterek np Ir -Cut , który w kamerce przed matrycą niczym sie nie wyróżnia , ale ma lekko różowy odblask i to może być to.

Jeżeli tak jest potrafi się gryźć z innymi filtrami zwłaszcza w większych powiększeniach , co może objawiać sie większym szumem a wychodzić między innymi przy wyostrzaniu.

 

Jeszcze inna sprawa to samo wyostrzanie o ile np kręcimy w og. gł gdzie rozdzielczość i skala są najlepsze wyostrzanie jest łatwe , ale jeśli zwiększymy skale zaczynają sie problemy.

Ja stosuję taką zasadę ; mała skala-wyostrzanie małym ziarnem , duża - grubym.

Oczywiście trzeba zachować umiar w wyostrzaniu aby nie było gazety # na Księżycu.

Kiedyś pewien bardzo znany astronom z Fromborka podpowiedział mi metodę wyostrzania Księżyca która sprawdza się świetnie w og. gł i z barlowem 2x.

Mianowicie w Registax 5 wszystkie suwaki ustawiamy na 0 (fabrycznnie na 1) i najwyższym zaczynamy wyostrzać , przy dobrym seeingu 25 wystarczy.

Inne suwaki zamiast wyostrzyć nam taką fotkę tylko ją blurują , ale to już są niuanse których sam ciągle się uczę.

Podobnie jak kręcenie z większym czasem 60 FPS daje jednak ostrzejsze fotki niż np z 15 FPS , itd.....

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj astrokosmo że tam w wielkich teleskopach to często siedzą pierdoły astrofotograficzne, nie dawno pisali że odkryli iż robienie NGC 6543 wiele krótkich klatek i uśrednienie specjalnym programem, jak by nigdy nie słyszeli o stackowaniu i registax, dale dużo lepsze efekty niż kilka razy dłużej. Jak patrzę czasem na mgławice planetarne z obserwatoriów (nie HST) to ręce załamuje. Im się wydaje że wielką skalę można smażyć minutami jak galaktyki i też będzie ok więc z planetami jest pewnie podobnie. Brak obycia i znajomości trendów sprawia że robią jak potrafią a mało potrafią. Niech wpuszczą tam amatorów a Ci im pokażą jak się astrofoto robi ^_^

 

Piszesz w odniesieniu do tego pamiętnego filmu o fotografowaniu betelgezy :P Nie zapominaj że duże obserwatoria mają optykę która sama koryguje wpływ atmosfery, nie bez przyczyny świecą laserami ;) Facet na filmie wyjaśniał laikowi jak działa ten proces, przecież nie mógł powiedzieć że wrzucili 8000 tysięcy klatek do registaxa z takimi parametrami bo nikt postronny by nie zrozumiał. Poza tym jaki registax, to nie jest amatorska zabawka które my posiadamy by dane obrabiać w amatorskim programie. Winjupos który pchnął amatorskie foto planetarne do przodu był długi czas programem profesjonalnym zanim go udostępniono amatorom. Myślę że mają własne narzędzia do stackowania zdjęć daleko wykraczające poza to co my znamy.

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co czytałeś, ale na chłopski rozum: jakie są szanse na to że naukowcy parający się obróbką i analizą grafiki komputerowej i analizą numeryczną żyli w nieświadomości przez kilkadziesiąt lat? I że stackowania danych nauczyli ich amatorzy :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty myślisz że oni tam zajmują się robieniem zdjęć estetycznych ?

 

Ja bym bardzo chciał aby były takie zdjęcia, miał bym do czego się porównywać robiąc planetarki a do HST to raczej nie ma po co bo po za zasięgiem jednak zdjęć takich nie ma. Poszukaj sobie np. M 57 z obserwatoriów która będzie dużo lepsza od amatorskich a gorsza od HST lub innych obiektów typu NGC 6543 czy NGC 6210. Myślę, bo pewności nie mam że oni głownie skupiają się na pozyskaniu jak najlepszego surowego zdjęcia, stąd chłodzenia ciekłym azotem itp. Przecież niczego nie będą odszumiać graficznie bo mogą utracić jakieś cenne dane a z artykułów i programów wynika ze chyba niedawno wpadli na pomysł że amatorskie sprytne techniki wyciągania maksa ze sprzętu mogą się im też przydać.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.