Skocz do zawartości

Astrofotografia planet


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja pokazywałem :) a to chyba Damiana Peache z Youtube.

 

Mam taki problem , otrzymałem od Wojtka kilka tifów ale po re kompresji zamiast tifów mam coś takiego i żaden program ich nie otwiera, a chciałem złożyć Jowisza z tych fotek .

 

Sam sobie wysyłałem skompresowane i po re kompresji jest ok - o co chodzi ?

Untitled 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zupełnie przypadkowo spiąłem Ortho i kamerke i bardzo mnie zaskoczył super widok Jowisza , potem testowałem wiele Barlowów aż kupiłem te najdroższe i nie powiem są ok ,ale jednak Ortho daje jakiś lepszy kontrast nie tylko w wizualu , żeby tak jeszcze dorwać Ortho Kasai 5mm ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się łączy kamerkę z okularem? :)

 

profesjonalnie

taśmą klejącą lub gumą do żucia ;)

 

projekcja okularowa to bardzo stara metoda, sam ją stosowałem kilkanaście lat temu z Zenitem ale ja używałem Plossli

dorabiałem specjalne tulejki z możliwością ustawienia okularu w osi

dzisiaj ta metoda jest trochę zapomniana bo dostępne są dobre soczewki Barlowa i odpadają kombinacje z osiowym ustawieniem (okulary nie zawsze zachowują osiowość)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakaś koszmarna złączka obejmująca okular.. Obraz raczej lepszy nie będzie niż przez dobrej klasy barlow, ale jeśli dobrze przemyśleć taki układ to dostaniemy wbudowany korektor dyspersji i jeśli dobrze pamiętam to HAMAL już ten pomysł wcielał w życie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal to do zadka z obiektywu Helios 58 przykleił kawałek rury szarej pcv owiniętej na zewnątrz szarą taśmą na standard 2" a do niej do środka wsadził specjalny ruchomy pierścień z kartonu klejonego superglue na standard 1,25" aby przesuwając go w rurze regulować odległość okularu od matrycy kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałe złączki są ograniczeniem, warto mieć coś co daje się regulować bo można skalą dopasować się do seeingu a przy księżycu do rozmiaru krateru.

 

A kto mówi o stałej złączce ;)(przykład) - jest jakieś komercyjne rozwiązanie, ale można coś podobnego zaprojektować i zamówić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To służy do czegoś innego :) do przemieszczania na boki kamerki w ognisku obiektywu.

 

Potrzeba raczej czegoś takiego http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-do-projekcji-okularowej-baader-planetarium-opfa-1,d1422.html

 

Właśnie mam coś takiego , ale myślałem jeszcze o innym rozwiązaniu.

 

Ortho można rozkręcić - ma gwint filtrowy , tulejkę 1.25" odkładamy a pozostałą część wkręcamy w nosek kamerki od tyłu .

 

Żeby połączyć kamerkę z noskiem potrzebujemy złączki z gwintem zewnętrznym który wkręcimy do kamerki , i wewnętrznym w który wkręcimy nosek połączony z Ortho.

 

Teraz musimy dobrać wysokość tej złączki , w moim przypadku w połączeniu z SCT8" potrzebna jest złączka o wysokości ok 1-2 cm , aby osiągnąć odpowiednie powiększenie Jowisza .

 

W moim przypadku jest to coś pomiędzy barlowem 2 a 3x.

 

2x daje mi za małe powiększenie a 3x nieco za duże - no chyba że się trafi super seeing , ale to rzadkość .

 

Dlatego rozmiar który ustaliłem na optymalny to własnie ta fotka rozmiar/jasność - używam filtrów LRGB które nieco przyciemniają obraz więc jasność ale też detal muszą iść w parze .

 

Myślę też o zaprojektowaniu takiej całości i wytoczeniu , miał bym optymalne powiększenie do Wenus , Jowisza , Marsa.

 

Przy dobrym seeingu można zrobić niezły Księżyc , a co do Saturna i Urana trzeba by sprawdzić czy nie za ciemno.

 

Takie fotki robiłem kiedyś przez mój 8" sct i Ortho 12 mm .

 

 

Jowisz Orto.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna fotka. Ja niestety nie posiadam żadnego ortho więc nie mam jak przetestować tej metody. Pokusiłbym się nawet o małe porównanie.

 

Podaj mi Adamie swój adres na priv , to pożyczę ci Ortho 18mm i odpowiednie mocowanie do projekcji okularowej.

 

Można regulować położenie okularu w granicach ok 4cm i zwiększać lub zmniejszać Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że projekcja "działa", ale nie rozumiem dlaczego :) Przecież barlow to układ ujemny, który rozpraszając obraz powoduje wydłużenie ogniskowej. Natomiast okular to układ dodatni, który teoretycznie powinien skracać ogniskową... Dlaczego się tak nie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się tak nie dzieje?

 

Barlowa (ujemny) umieszczamy tak, że jest „za” ogniskiem głównym (w sensie: bliżej teleskopu). Natomiast okular (dodatni) znajduje się „przed” ogniskiem głównym. Ich działanie na wiązkę z teleskopu jest w efekcie takie samo (por. „luneta Galileusza” i „luneta Keplera”).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie samo , ale Im lepszy okular do planet - kontrast itd, to również może pokazać na matrycy , znam takich co kupują japońskie krotko ogniskowe okulary typu Ortho i kręcą nimi planety i nie tylko ;)

 

Żeby wycisnąć z teleskopu maximum jego możliwości jednym z wielu ważnych jest właśnie to co mamy przed matrycą- Barlow , okular.

 

Ja to chętnie po testował bym najlepsze okulary do planet w projekcji okularowej , może namówię któryś sklep do pożyczenia.

 

Czasami warto dać więcej pieniędzy i mieć coś do celowo ale trzeba to sprawdzić innej metody nie ma.

 

Nie każdy okular oprócz Ortho wchodzi do tulejki , trzeba by coś dorobić, tym nie mniej warto pochylić się nad tym tematem.

 

Testując Orto 18mm musimy użyć tulejki , daje on jednak bardzo ładne obrazy.

 

Jeżeli użyjemy Ortho 6mm bardzo skracamy cały układ , praktycznie do noska kamery , da to nie tylko skrócenie całego układu ale też mniejszą wagę co w moim przypadku ma znaczenie mój CG5-GT ledwo dźwiga teleskop plus szukacz i przeciw-wagę .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.