Skocz do zawartości

Astrofotografia planet


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Podobnie jest z projekcją okularową przy pomocy NIEortho na kamerę OSC. Czasem stosowna przypadkowo odpowiednia aberracja chromatyczna w tym konkretnym przypadku może być korzystna, bo niczym filtr kolorowy może wydobyć szczegóły tarczy które w totalnie achromatycznym obrazie będą słabo widoczne. Dlatego nie należy skreślać innego typu okularów przy robieniu kolorowych planet.

Na potwierdzenie znalazłem przypadkiem dziś coś takiego :)

 

okular Plossl kamerka ASI kolor

 

http://www.cloudynights.com/topic/488669-saturn-jan-14th-2015/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz temperaturę matrycy w te mrozy? Może masz problem ze zużytym pochłaniaczem wilgoci (desicantem, czy jakoś tak :) ). Nie wiem, jak u Ciebie to wygląda, ale ja mam z boku odkręcany schowek na takie pastylki i po ich wyprażeniu w piecu od razu przestała mi się parować kamera, z czym wcześniej miałem problem praktycznie zawsze (po jakimś czasie od kupienia, bo nówka się nie parowała).

 

Atik ma po prostu peltiera i chłodzi się do 20 poniżej otoczenia i nie ma desicantu więc komorę zamykam tak że rozgrzewam ją maksymalnie suszarką, podobnie szybkę i szybko zakręcam sprawdzając od razu czy nie mam pyłków na matrycy, jak coś spadło to od nowa procedura aż się uda. Jeśli zna ktoś lepszy sposób na zamkniecie jak najsuchszej komory chętnie skorzystam :) (pomijam wszelkie gazy szlachetne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zna ktoś lepszy sposób na zamkniecie jak najsuchszej komory chętnie skorzystam :) (pomijam wszelkie gazy szlachetne)

 

suszarka nic nie da bo ogrzanie powietrza nie zmieni ilości pary wodnej w nim zawartej. Zmniejszysz wilgotność względną bo ona zależy od temperatury ale gdy tylko temperatura się obniży wszystko wróci do stanu przed podgrzaniem

 

co innego gdybyś wychłodził to powietrze. Wtedy para wodna osiądzie na zimnych elementach, a tym samym zmniejszy się jej ilość w powietrzu. Tak dokładnie działają wymrażarki czyli pompy próżniowe odpompowujące parę wodną. W praktyce wystarczy kamerkę przed zamknięciem włożyć do zamrażalnika, a potem ją zamknąć (też w zamrażalniku)

 

inny sposób to zamknięcie w komorze matrycy jakiegoś materiału higroskopijnego. Dla tak małej objętości wystarczą osuszacze dodawane do elementów elektronicznych, produktów spożywczych czy przemysłowych. Trzeba w pierwszej kolejności osuszyć powietrze, a dopiero potem schłodzić matrycę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet na mrozie może być trochę wilgoci w powietrzu więc jeśli schłodzisz kamerkę do jeszcze niższej temperatury to nadal może oszronić matrycę ... chociaż są znacznie mniejsze szanse niż taką wyniesioną z domu bo tej pary wodnej będzie zdecydowanie mniej

 

pochłaniacz wilgoci będzie pewniejszym rozwiązaniem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie upchnę gdzieś tam małą paczuszkę pochłaniacza z elektroniki.

 

Riklaunim powiedz bo miałeś a może masz obie kamerki w rękach. Chodzi za mną ostatnio ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W jakoś w ASI nie pasuje mi ta kratka. Co możesz powiedzieć o tej DMK w odniesieniu do ASI ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam z kolei mogą pojawić się ringi :) w Lumenerze kratka :) nie ma lekko w kamerze Vac - kratka :) , w ASI i tak jeśli chodzi o szum i kratkę jest chyba najmniej.

 

Warto sprawdzić inne kamery .

 

A co do matrycy, spróbuj odkurzacza .

 

Wyssij powietrze wraz z pyłkami i innymi świństwami przez kilkanaście sekund powinno pomóc.

 

Mnie pomaga żeby nie było pyłków i kółek na płytce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chodzi za mną ostatnio ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W ...", Hamal, w końcu

!

 

:)

 

 

Tam z kolei mogą pojawić się ringi :) w Lumenerze kratka :) nie ma lekko w kamerze Vac - kratka :) , w ASI i tak jeśli chodzi o szum i kratkę jest chyba najmniej.

 

Warto sprawdzić inne kamery .

 

A co do matrycy, spróbuj odkurzacza .

 

Wyssij powietrze wraz z pyłkami i innymi świństwami przez kilkanaście sekund powinno pomóc.

 

Mnie pomaga żeby nie było pyłków i kółek na płytce

Już chyba wole ring dookoła niż kratkę na całej tarczy niszczącą detal.

 

Z kurzem to nie problem, radzę sobie a przy mojej pedantyczności w tym zakresie użycie odkurzacza mogło by przynieść odwrotny skutek. Fajnie w skrajnym oświetleniu obserwuje się pyłek opadający w zamkniętej już komorze 30 sekund z wysokości 5mm ^_^ kiedy staje się coraz ostrzejszy bo zbliża się do matrycy. Odkurzacz użyty obok wzbił by tryliony takich pyłków w powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riklaunim powiedz bo miałeś a może masz obie kamerki w rękach. Chodzi za mną ostatnio ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W jakoś w ASI nie pasuje mi ta kratka. Co możesz powiedzieć o tej DMK w odniesieniu do ASI ?

DMK ma sztywne prędkości - 60, 30 FPS... Jako CCD nie ma tego wzorzystego szumu (FPN), ale może mieć swoje artefakty. Kolistych artefaktów ze starszych kamer nie ma, ale mogą być artefakty na krawędziach - choć nie coś co występuje zawsze i wszędzie. Poza tym działa. Alternatywa to nowsza ICX693 w PGR Blackfly. Można też rzucić okiem na IMX249, też w PGR Blackfly. Obie gigabitowe, z płynną prędkością (szybszą na mniejszej klatce) i relatywnie tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej kamerce to ma duże znaczenie. Kiedy używam ROI mogę ustawiać dowolnie FPS. Szukam optymalnej prędkości dla danej szerokości klatki, gdyż kiedy FPS jest za duży, to podczas nagrywania FPS się dławią, wtedy schodzę z wartością FPS np z 40 na 25 FPS i jest ok, inczej kamerka dławiła by się na 19 FPS, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli głównie o to chodzi :) pytam bo nie pracowałem nigdy na typowej kamerce planetarnej więc się nie dziwcie :P

 

W Titanie akurat dziwne jest to że kiedy w ArtemisCapture zrobimy Subframe to choć zmniejsza się znacznie waga klatek nie zwiększa się nic prędkość zapisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli głównie o to chodzi :) pytam bo nie pracowałem nigdy na typowej kamerce planetarnej więc się nie dziwcie :P

 

W Titanie akurat dziwne jest to że kiedy w ArtemisCapture zrobimy Subframe to choć zmniejsza się znacznie waga klatek nie zwiększa się nic prędkość zapisu.

 

Twoja kamerka może się dobrze sprawdzać przy dużych ogniskowych (powiększeniach) , kiedy zwykła planetarna może być za słaba twoja może dać niezły rezultat , robiłem kiedyś taki test na Saturnie z moim teleskopem i kamerką do DS Jacka Pali.

 

Jeżeli chciał byś po testować tą planetarną kamerkę podaj adres na priv to ci wyślę :)

 

http://www.advancedimagingpro.com/web/online/Industry-News/Point-Grey-Research-Announces-USB-20-Additions-to-the-Firefly-MV-Camera-Family/3$5631

 

I fotka Księżyca z niej .

SCT8" Barlow 3x , R .

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki .

 

Co to flat to wiem ale master flat :g:

 

Jak zrobić dobrze flata , bo z tym mam zawsze problem ,

 

Potem niby sie odejmuje od fotki , ale jak wyostrzam to potrafi znowu wyleźć to świństwo z szybki i matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja zawsze odejmowałem master flata i nawet o tym nie wiedziałem ;)

 

A czy jest różnica w odjęciu flata i master flata.

 

Co się lepiej sprawdza.

 

Ile klatek dać na master flata - ja daję 100 .

 

Czy wystarczy jasne tło czy potrzebna jest flatownica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Master flat to po prostu stack z pojedynczych klatek. Zawsze trzeba stosować "master" flata żeby szum pojedynczej klatki nie degradował obrazu. Dobrego flata można zrobić o zmierzchu/świcie na czystym niebie jeszcze bez gwiazd, lub kierując teleskop na coś równomiernie oświetlonego (może sufit?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.