Skocz do zawartości

Zdjęcia komety C/2014 Q2 (Lovejoy)


Robert_W

Rekomendowane odpowiedzi

 

A flaty pomagają usunąć LP? Jako noob nie bardzo to rozumiem więc będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Przecież flaty robi się przy zasłoniętym obiektywie? :g:

No właśnie nie przy zasłoniętym... flaty :)

 

Nie polecam w ogóle stosowania klatek kalibracyjnych, w astrofotografii szeroko polowej dslr.

Nie robisz darków? No to ja mam inne podejście, darki muszą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie przy zasłoniętym... flaty :)

 

Nie robisz darków? No to ja mam inne podejście, darki muszą być.

 

Od dłuższego czasu już nie stosuję darków. Ekspertem nie jestem, ale po kilku testach porównawczych stwierdziłem, że nie wnoszą one niczego, co pomogłoby mi w obróbce i uzyskaniu dobrego efektu końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie przy zasłoniętym... flaty :)

 

 

Czepiasz się słówek, w wypadku użycia flatownicy czy light boxa mówimy o obiektywie de facto zasłoniętym dla świata (oraz światła) zewnętrznego - a więc także dla LP.

W dalszym ciągu nie rozumeim więć w jaki sposób flaty miałyby pomagać w usunięciu ze zdjęcia LP, o którym wspomniał wessel.

Edytowane przez AgentSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej precyzuje, nie czepiam się jak to ująłeś. Flaty nie usuwają LP i flatów nie robi się przy zasłoniętym obiektywie bo obiektyw albo jest naświetlany przez flatownicę ( mogą być rózne rozwiązania) albo ekstremalnie można by i sky flata ale przy tak dużym FOV kwestionowałbym jednorodność nieba w dowolnym z kierunków. To w kwestii fatów i ich związku z LP.

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson podobaja mi sie Twoje szerokie kadry. Sam staram sie robic podobne. Jezeli chodzi osama komete, to udalo mi sie zrobic trzy krotkie sesje;

1. pobliski, jasno swiecacy Ksiezyc- kilkanascie fotek z nieruchomego statywu

2. bez Ksiezyca; cos wyszlo, ale kadry bardziej lub mniej poruszone- silny wiatr

3. j.w.

4. obecnie nie ma i nie bedzie pogody, a potem to juz tylko jasno swiecacy Ksiezyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson podobaja mi sie Twoje szerokie kadry. Sam staram sie robic podobne. Jezeli chodzi osama komete, to udalo mi sie zrobic trzy krotkie sesje;

1. pobliski, jasno swiecacy Ksiezyc- kilkanascie fotek z nieruchomego statywu

2. bez Ksiezyca; cos wyszlo, ale kadry bardziej lub mniej poruszone- silny wiatr

3. j.w.

4. obecnie nie ma i nie bedzie pogody, a potem to juz tylko jasno swiecacy Ksiezyc.

Dzięki. Niestety, z pogodą tak bywa, dlatego potrzeba trochę cierpliwości i czekać na swoją szansę :) . Próbuj dalej, bo kometa jest świetna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taken by Gerald Rhemann on January 21, 2015 @ Puchenstuben, Lower Austria

 

Mosaic of 3 panels. LRGB 400/250/250/250 sec. each panel, ASA H8 f 2.9 Astrograph, FLI PL 16803

 

http://0e33611cb8e6da737d5c-e13b5a910e105e07f9070866adaae10b.r15.cf1.rackcdn.com/Gerald-Rhemann-2014Q2_21_01_7_1422055163.jpg

C2014q2_lovejoy1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę niefortunny kadr, ale co tam, trzeba łapać chwilę. Chmury nacierały i nie miałem już czasu na zmiany kadru, a w AT to droga przez mękę :)

 

Canon 6D, Fujinon 55/1.8 @4, ISO800, 7x240

 

24.01.2015

 

Robson, nie ukrywam, że Twoje zdjęcia bardzo mi się podobają, zastanawiam się tylko gdzie Ty łapiesz tą pogodę, bo u mnie czystego nieba nie widziałem chyba już z tydzień. Ostatnią sesję z kometką miałem 13.01 a potem zapaść.Gratuluję fotek, ta i poprzednia to naprawdę klasa mistrzowska. Kadr może ciutkę nietrafiony, ale biorąc pod uwagę warunki pogodowe jakie mamy, całkowicie wybaczalny :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się podoba :)

Bomba ! Popraw trochę gwiazdki, bo mają rozjechane kolorki, widać na obwódkach.

 

Tak, niestety te kolorki się nie najlepiej złożyły. Jak znajdę czas, to spróbuję coś z tym zrobić. Tylko w sumie, to niewiele mogę zrobić, bo to wynika chyba z za mało dokładnego alignowania warstw, co wykonuje automatycznie maxim.

Pewnie byłoby trzeba zrobić mozaikę używając prędkości kometarnej, np. z PHD2, a najłatwiej, to chyba z ASA, żeby nie był konieczny align. A zdjęcie bomba.

Właśnie, ta prędkość kometarna mi przemknęła przez myśl, jako jedyne rozwiązanie. Mógłbym w sumie policzyć prędkości i wklepać je do EQModa i zaufać mu, że bez guidingu pojedzie z jakąś sensowną dokładnością. W sumie, to warkocz nie jest zbyt "szczegółowy", więc pewnie błędy prowadzenia nie będą za bardzo zauważalne. A ta funkcja w PHD2 to coś w stylu guidingu ze zmienianymi na bieżąco współrzędnymi pożądanej pozycji gwiazdy w takt ruchu komety, czy może coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z OAGiem nie widzę takiej możliwości :(

 

 

Się domyślam :) nie wiem jak u Ciebie wygląda park maszynowo sprzętowy ale odpalenie dodatkowej lunetki załatwiło by Ci problem zwłaszcza że do warkocza mega dokładności to nie trzeba.

 

 

 

Księżyc już rośnie, mi to chyba nie będzie dane zrobić jej jakiekolwiek zdjęcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robson, nie ukrywam, że Twoje zdjęcia bardzo mi się podobają, zastanawiam się tylko gdzie Ty łapiesz tą pogodę, bo u mnie czystego nieba nie widziałem chyba już z tydzień.

Sam nie wiem. Może po prostu pólnocno-zachodnia część kraju miała więcej szczęścia? Jakoś udało mi się wstrzelić w te bezchmurne okienka i z zimną krwią to wykorzystałem :icon_wink: . Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę niefortunny kadr, ale co tam, trzeba łapać chwilę. Chmury nacierały i nie miałem już czasu na zmiany kadru, a w AT to droga przez mękę :)

 

Canon 6D, Fujinon 55/1.8 @4, ISO800, 7x240

 

24.01.2015

 

Nie mogłem się powstrzymać (musisz mnie zrozumieć Robson, brak pogody, chmury itp...) i spróbowałem więcej wyciągnąć z Twojego zdjęcia. Nie, żeby tamtemu coś brakowało!!!

Może wyszło zbyt cukierkowe, ale zamieszczam je tak dla ciekawości:)

post-15292-0-45663700-1422127522_4.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.