Skocz do zawartości

Zdjęcia komety C/2014 Q2 (Lovejoy)


Robert_W

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wieczorem, po raz pierwszy od styczniowej pełni, trafiła mi się chwila w miarę czystego nieba i to jeszcze bez Księżyca. Udało mi się strzelić kilka klatek zanim niebo zasnuło się chmurami. Dobre i tyle, bo już myślałem, że nie zobaczę więcej tej kometki ;).

 

post-4659-0-83829700-1423263473_thumb.jpg

Canon 1000D, 10x150s, iso-1600, f/5,6-90mm

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2014 Q2 Lovejoy z wczoraj. Jedynie krotka chwila pozwolila na fotografowanie i to przez cienkie chmury, ktore sa oczywiste na pojedynczych klatkach, ale podczas stackowania DSS jakos je w duzym stopniu usunal.

Sony a58, Helios 44M 58mm f/5.6 15kl. iso1600, 3kl. iso800. t=30sek.

C2014 Q2 Lovejoy embed_4 (Copy).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa już słabnie a mnie dopiero teraz udało się zgrać czyste niebo i wolny czas :).

Na razie pojedyncza klatka 300 sek z wczoraj (12 luty 2015).

 

No właśnie słabnie bardzo powoli. Wczoraj na dość ciemnym niebie oceniłem jej jasność lornetką 10x50 na 4.8 mag (gołym okiem na 4.7 mag).

 

A zdjęcie świetne - jeśli masz więcej materiału, to aż strach pomyśleć, co tam będzie widać ;).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na brak guidingu i czasu na dokładne ustawienie montażu ekspozycje po 10 s (koło 50), ISO 800, 1000mm, f5.3.

 

 

Ponieważ 13 lutego byłem na wyjeździe wypoczynkowym koło Rabki :) i nie miałem sprzętu do astrofoto zrobiłem doświadczenie.

Miałem ze sobą tylko teleskopik podróżny achromat SW 80/400, Nikona D3100 i statyw fot.

Na takim zestawie postanowiłem zrobić kometę - bez żadnego prowadzenia!!!

Ustawiłem maksymalne ISO licząc na to, że ilość zdjęć zlikwiduje szumy i prawie tak się stało.

Do efektu, oprócz niemal ogólnopolskiego kliru przyczyniło się ładnie przewiane górskie powietrze.

 

155x3s., ISO 12800, statyw fot., SW 80/400, Nikon D3100, 30 darków. Lekkie kreski gwiazdowe zmniejszone opcją "rounding star".

 

Wyszło coś takiego:

sskk_155x3sm.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kometka Lovejoy z podwójną gromadą w Perseuszu z 16.02.2015 z 80 mm.

 

Fotka z oznaczeniem III jest obrabiana w DSS suwakami a później wyrównałem tło w pixie i retusz w Picasa 3 bo jakieś paprochy mi wyszły na obiektywie! Fotka z oznaczeniem II to już obróbka w pixie krzywymi i tło oraz retusz ! Czasy to 5x90 sek iso 1600 f8 oraz 5x120 sek iso 1600 f8 z 80 mm. DSS ładnie mi to sklejł czyli czas to 17 min.45 sek.Czy jakaś różnica jest pewno tak ale zrobiłem takie porównanie :) Dziś planuje zrobić z 50 mm to samo na 5,6 ale problem to na tle już miasta więc chyba zmniejsze iso Pozdrawiam

 

Kometa lovejoy i podwójna gromada w Perseuszu 17 min.45sek. II pix tło 16 bit.tif retusz w Picasa 3 JPG - Kopia.jpg

Kometa lovejoy i podwójna gromada w Perseuszu 17 min.45sek. III pix tło 16 bit. JPG retusz w Picasa 3 - Kopia.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.