Skocz do zawartości

Zdjęcia komety C/2014 Q2 (Lovejoy)


Robert_W

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Wczorajsza koniunkcja Jowisza i Wenus przyćmiła całkowicie równie ciekawą, choć mniej widowiskową koniunkcję: komety Lovejoy i Kochaba.

Uwieczniłem również tę parkę przy okazji testów Astrowalkera. Księżyc w pełni spowodował, że już dwuminutowe ekspozycje były przepalone; wrzucam więc ekspozycję 1x60s ISO 800 f/4 z ogniskowej 200mm.

 

PRZY KOCHABIE.JPG

 

Niestety kometa z dnia na dzień jest coraz słabsza, teraz ma około 9,5mag i o uwiecznieniu czegoś więcej niż głowa (jako mała zielonkawa plamka) można już chyba zapomnieć.

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie wykonane dobę później (1/2.07.2015). Widać szybkość Lovejoy'a. Kadr prawie identyczny; dzięki zmniejszeniu czułości i zwiększeniu światłosiły udało mi się zrobić niepojechaną 3-minutówkę; Księżyc w pełni dalej utrudniał zadanie.

1x180s ISO200 @3,5 F=200mm

 

PRZY KOCHABIE 1.07.2015.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ostatki?

Za osiem tysięcy lat ktoś odświeży ten wątek. Już dziś pozdrawiam; 10015 year ...Welcome ;)

 

Formalnie jedno-pojawieniowa ale jednak nie jest to kometa nadlatująca z przestrzeni "prawdziwie" międzygwiezdnej (czyli nie została zrodzona w innym układzie planetarnym lub ... solo).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczałeś się z czasami ze względu na Księżyc czy precyzję ustawienia na biegun?

Skąd te nienaturalne czerwienie i fiolety na kilkunastu gwiazdach?

 

Księżyc był w fazie 99,9%, testy wykazały, że swobodnie mogłem wydłużyć czasy do np. 5 min. co do kolorów o które pytasz to nie wiem. Wszystko co zrobiłem to 11 klatek przekonwertowane do tifów i złożone w Pixie bez darków, biasów i flatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są ewidentne hitpiksele, darków niestety brakuje :( A przy tej skali hoty są wielkości gwiazd.

 

Aż mi się nie chce wierzyć, żeby 6D szumił przy ISO400 i 60s bardziej niż stary 350D, o 60D, którym wykonywałem powyższe zdjęcie nie wspominając. Moja ekspozycja to surówka JPG,180s - pełna klatka, żadnych hotpikseli, ruszyłem tylko kilka suwaczków w dedykowanym Digital Photo Professional.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.