Skocz do zawartości

Zdjęcia komety C/2014 Q2 (Lovejoy)


Robert_W

Rekomendowane odpowiedzi

Kometa spoza miasta jest bezproblemowo dostrzegalna gołym okiem. Lornetkowo - ładna kuleczka, teleskopowo - duży kokon zaś fotograficznie tak:

Canon 50D + 50mm f=2.5 eksp 10sek. ISO=1250

 

Q2.JPG

Edytowane przez DARK
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chmury wkońcu odpuściły, spróbowałem więc złapać kometę aparatem na statywie. Czas naświetlania 15 sek. zdjęcia pojechane i niestety DSS nie potrafi tego mi zestackować, trzeba będzie więc montaż jednak wyciągnąć na dwór.

 

Poniżej jedno zdjęcie po obróbce w PixInsight LE, rewelacji nie ma..

 

Nikon D3100 ISO1600 ogn. ok. 200mm

 

 

 

DSC_0147.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lornetce 10,5x70 Znaleziona w kilka sekund od rozpoczęcia obserwacji. Obiekt oczywisty, kulisty. Dłuższa obserwacja (po przykryciu głowy kocem. Mojej, nie komety ;) ) pozwoliła dostrzec jądro.

Nie mam w tej chwili czasu na obróbkę koloru do komety. Słaby ten warkocz z Wawy wychodzi...

 

No nie, bez przesady, piękne zdjęcie!

U mnie miało być bezchmurnie, a jest jak na zdjęciu ( chmury, wysoka mgiełka, lekki wiatr i -18st. C przy ziemii) stąd tylko dwa zdjęcia dokumentujące to dzisiejsze położenie komety na niebie Stolicy Innowacji. Fotografie wykonane z punktu widokowego na Łanach Tyczyńskich nad RZ, przy użyciu Sky Trackera.

 

P.S>

A propos narzekania na warszawskie niebo: w czasie dzisiejszych obserwacji miałem za plecami takie oto Las Vegas (smog gratis)

C_2014_Q2_Lovejoy1.jpg

C_2014_Q2_Lovejoy2.jpg

LP_Rzeszów_2014.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z wieczora wybrałem się z kraterem i Grzegorzem Guzikiem z sąsiedniego forum poza miasto (około 20 km na NE od Krakowa), aby przyjrzeć się komecie na umiarkowanie ciemny niebie, około wschodu Księżyca.

 

Niebo było takie sobie - zasięg gołego oka w okolicy komety wynosił około 5.5 mag. Kometę widziałem dzień wcześniej w lornetce, więc wiedziałem z grubsza gdzie jej szukać. Po około minucie od wyjścia z samochodu wypatrzyłem ją gołym okiem. Kiedy niebo jeszcze troszkę się ściemniło, zerkaniem było ją widać całkiem wyraźnie, jako dość duży, okrągły, ładnie skondensowany obiekt. Jej jasność oceniłem dziś gołym okiem na 4.3 mag, a średnicę jej głowy na około 20'. W lornetce kometa bardzo jasna. Oczywisty był też jej zielonkawy kolor.

Dość długo próbowaliśmy też wypatrzeć jej warkocz. Po jakimś czasie zaczął on majaczyć mniej więcej równolegle do horyzontu. Na ciemniejszym niebie pewnie będzie wyglądał lepiej. Ten ślad warkocza widać też chyba na fotkach ze statywu (Nikon D5200, 48x4s, 55mm, f/4.5)

 

2014Q2_20150106C.jpg

ISO 3200

 

2014Q2_20150106E.jpg

ISO 6400

 

I pamiątkowe zdjęcie po wschodzie Ksieżyca:

 

obserwacje.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z wieczora wybrałem się z kraterem i Grzegorzem Guzikiem z sąsiedniego forum poza miasto (około 20 km na NE od Krakowa), aby przyjrzeć się komecie na umiarkowanie ciemny niebie, około wschodu Księżyca.

 

Niebo było takie sobie - zasięg gołego oka w okolicy komety wynosił około 5.5 mag. Kometę widziałem dzień wcześniej w lornetce, więc wiedziałem z grubsza gdzie jej szukać. Po około minucie od wyjścia z samochodu wypatrzyłem ją gołym okiem. Kiedy niebo jeszcze troszkę się ściemniło, zerkaniem było ją widać całkiem wyraźnie, jako dość duży, okrągły, ładnie skondensowany obiekt. Jej jasność oceniłem dziś gołym okiem na 4.3 mag, a średnicę jej głowy na około 20'. W lornetce kometa bardzo jasna. Oczywisty był też jej zielonkawy kolor.

Dość długo próbowaliśmy też wypatrzeć jej warkocz. Po jakimś czasie zaczął on majaczyć mniej więcej równolegle do horyzontu. Na ciemniejszym niebie pewnie będzie wyglądał lepiej. Ten ślad warkocza widać też chyba na fotkach ze statywu (Nikon D5200, 48x4s, 55mm, f/4.5)

 

attachicon.gif2014Q2_20150106C.jpg

ISO 3200

 

attachicon.gif2014Q2_20150106E.jpg

ISO 6400

 

I pamiątkowe zdjęcie po wschodzie Ksieżyca:

 

attachicon.gifobserwacje.jpg

Panowie ładne fotki :) ważne że pogoda była i można było ją zobaczyć :) nawet przy księżycu ,bez problemu namierzyłem ją szukaczem 9x50 tuż po godz.18 tej .Pięknie widać było ją w powiększeniu 66 razy i na tym tylko zobaczyłem bo szkoda mi było czasu i wziąłem się do fotografowania na rurce GSO 8' 1000 mm f5, Pentax K-5 ,uczę się dopiero obrabiania no i na dodatek czasu brak ale na szybko obrobiłem fotkę z czasem 3x20 sek. iso 2500 warkocz no coś tam widać ale to przy księżycu to kiepsko :) Pozdrawiam Czystego Nieba :)

K V -1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Q2 wczoraj, godz 18:00 czasu lokalnego fotografowana z Warszawy-Wesołej ( wschodnie obrzeża miasta)

 


C2014 Q2 Lovejoy.jpg

Garść szczegółów technicznych:

LRGB : L 10x300, RGB po 6x300 na kanał. Prowadzenie komety montażem ASA delta RA -4,3 arcsec/min, delta DEC +6,26 arcsec/min. Dodatkowo alignacja modułem Comet Alignment PixInsight.

Osobna obróbka koloru tła, luminancji tła, luminancji komety i koloru komety ze względu m.in. na koszmarne gradienty ( fotka z Wawy jakieś 25 stopni nad horyzontem).

Setup: Veloce RH200, STL 11000M, ASA DDM 60.

 

Czekam na jedną noc w okolicach nowiu i jadę do Broku bez względu na temperaturę biggrin.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel a skąd ta czerwona poświata? Niebieskiego też za dużo a zieleń wyprana

Marudzisz.... Zrób z duźego miasta lepsze....i sprawdź dobrze a nie na oko. Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Q2 wczoraj, godz 18:00 czasu lokalnego fotografowana z Warszawy-Wesołej ( wschodnie obrzeża miasta)

 

attachicon.gifC2014 Q2 Lovejoy.jpg

Garść szczegółów technicznych:

LRGB : L 10x300, RGB po 6x300 na kanał. Prowadzenie komety montażem ASA delta RA -4,3 arcsec/min, delta DEC +6,26 arcsec/min. Dodatkowo alignacja modułem Comet Alignment PixInsight.

Osobna obróbka koloru tła, luminancji tła, luminancji komety i koloru komety ze względu m.in. na koszmarne gradienty ( fotka z Wawy jakieś 25 stopni nad horyzontem).

Setup: Veloce RH200, STL 11000M, ASA DDM 60.

 

Czekam na jedną noc w okolicach nowiu i jadę do Broku bez względu na temperaturę biggrin.png

 

Nie żebym się czepiał, ale pozostały ślady składania, linie można przecież wyretuszować, plamkę też....

sam bym chciał zrobić taką fotkę

 

 

post-16913-0-19224700-1420664394.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie żebym się czepiał, ale pozostały ślady składania, linie można przecież wyretuszować, plamkę też....

sam bym chciał zrobić taką fotkę

 

 

 

To może inaczej... być może nie do końca zostałem dobrze zrozumiany- tak fotka nie ma dla mnie najmniejszej wartości i nie przykładałem się do niej zupełnie. Ot tak, było czyste niebo. Trzeba mieć nie po kolei w głowie, żeby robic LRGB z dużego miasta w czasie pełni- i to obiektu de facto mgławicowego...Tak więc przyjmuje na klatę wszystkie wasze uwagi i przepraszam że takie badziewie pokazałem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać ta przedwczorajsza pogodna noc zaowocowała wieloma zdjęciami komety. Nie inaczej było u mnie, nie zmarnowałem szansy. ;)

MT-800, EQ-5, 5D mkII, jakieś 50x30s, ISO 2000.

Karol, super, chyba najlepsze zdjęcie jak do tej pory :) Dawno niczego nie wrzucałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego czepiacie się do zdjęcia wessela ??? A do innych gorzej obrobionych to już nie??? Szukacie dziury w całym i oglądacie zdjęcie pod lupą zamiast cieszyć się piękną kometą z pięknie uchwyconym warkoczem.

 

Zróbcie lepsze

Edytowane przez robert_sz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego czepiacie się do zdjęcia wessela ??? A do innych gorzej obrobionych to już nie??? Szukacie dziury w całym i oglądacie zdjęcie pod lupą zamiast cieszyć się piękną kometą z pięknie uchwyconym warkoczem.

 

Zróbcie lepsze

 

Bo od mistrza wymaga się więcej ;)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.