Skocz do zawartości

Filtr słoneczny na lornetkę


bartek3pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam lornetkę Celestron SkyMaster 15x70 i chciałbym wykonać lub kupić filtr słoneczny. Jeżeli jest możliwość kupna to prosiłbym o linki, a jak mam sam wykonać to jak. Wiem, że potrzebuję folię słoneczną ND5. Gdy już ją będę miał to jak założyć to na lornetkę, żeby pasowało i nie spadało? Nie wiem czy to trzeba w karton i taśmą do lornetki, czy potrzebne są jakieś oprawy specjalne do celestrona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje rozwiązanie (w załączniku). Na Sky Mastera 15x70, a jakże. Małe objaśnienie: korpus opraw z obciętych butelek po chemii gospodarczej. W zależności od średnicy tubusów lornetki mogą to być plastikowe kubki etc. Jako blokada przed spadnięciem służy widoczna gruba okrągła gumka tekstylna w oplocie. Wchodzi ona (jak widać)w dwie szczeliny nacięte po bokach każdej oprawy. Mocowanie wykorzystuje stożkowy kształt tubusów większych lornet.

Sama folia Baadera jest wklejona miedzy dwa cienkie czarne krążki tworzywa (może być tekturka) z okładki na dokumenty. Dodatkowo wykorzystałem też krążki z szarej karimaty, aby uzyskać podkładkę dystansową od strony wlotu oprawy. Dzięki temu sam filtr jest ukryty dość głęboko w oprawie, w celu ochrony przed wypalcowaniem lub mechanicznym uszkodzeniem.

Ważne: do przyklejenia samej folii lepiej użyć taśmy dwustronnej albo izolacyjnej, niż kleju z tuby. Nawet małe ilości kleju zwykle potrafią mocno zapaskudzić filtr oparami. Takie defekty mam na filtrze zrobionym wg. podobnego schematu na 10x50.

Jeszcze jedno: inaczej niż w teleskopie, nie ma sensu robić apertury filtra na całą aperturę lornetki. Moje mają przelot ok. 55 mm bodajże. Ze względu na małe powiększenie lornet i tak pracujemy poniżej powiększenia rozdzielczego dla danej apertury, więc spokojnie można ją nieco ograniczyć, co spowoduje redukcję wad optycznych lornety. Jeśli nasza oprawa jest z b. cienkiego pastiku, to krążki za pośrednictwem których wklejamy folie do oprawy stanowią też zabezpieczenie przed "przeciekaniem " światła przez zbyt cienki front oprawy do obiektywu.

Pozdrawiam

-J.

P1250414.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Inspirując się podanym wcześniej wątkiem z forumastronomiczne.pl stworzyłem filtr słoneczny na lornetkę 10x50:

  1. w Leroy Merlin kupiłem dwie uszczelki do kompaktu 00.PNG.6fa31263a1867e73c664c0e6a8144436.PNG
  2. przez minimum jeden dzień rozciągnąć je na lornetce jeżeli są za ciasne01.jpg.b01b71e5ec36098388d11c5cb0da102b.jpg
  3. wyciąć z twardej tektury krążki na których mocowana będzie folia02.jpg.4b7c167e353fe3de76f1ec7d38562da2.jpg
  4. przykleić wycięte pierścienie do piankowych uszczelek za pomocą kropelki04.thumb.jpg.ce63f17f4b16122229230e5a42313100.jpg
  5. poprzyklejać kawałki taśmy dwustronnej na tekturowych pierścieniach a następnie przykleić kawałki folii Baadera
  6. obkleić taśmą izolacyjną - filtr gotowy ?05.jpg.48650c7ed6b5e0b0e588041db69e83f8.jpg

@Paether może dodać ten wątek do DIY / Zrób to sam - spis tematów o ATM

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.