Skocz do zawartości

Astrosprzęt z Ekranu


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.12.2021 o 12:10, Paether napisał:

image.thumb.png.c850b5cfb619d71702a2e382a381efbe.png

Film bardzo mi się spodobał, ale tego... obserwacje przy zapalonym świetle? :P 

Swoją drogą sporo powiększyli wnętrze tej kopuły, żeby znalazło się miejsce dla naszych astronomów :)

20140715-subaru-2000.jpg

Na początku myślałem, że to może są prawdziwe ujęcia na teleskop z komputerowym wnętrzem, ale jednak ujęcia z boku są jednoznaczne (że nie) :) 

image.thumb.png.71b272dbc3e4c3fcede65ccc162a6ec6.png

Tu mogli użyć prawdziwego zdjęcia, ale też trochę dodali CGI :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, anatol napisał:

Mnie ta pierwsza scena z wnętrzem kopuły rozświetlonym niczym stadion piłkarski i następna z obliczaniem orbity komety skłoniły do naciśnięcia klawisza wstecz na pilocie. 

Muszę się zmusić do drugiego podejścia. 

No były to takie standardowe głupoty powielane w filmach, ale później nie ma już za wiele takich astronomicznych wpadek, akcja koncentruje się na innych rzeczach. Nie ma się co denerwować na widok obserwacji przy zapalonym świetle, ja to po prostu wyśmiewam i w dobrym nastroju oglądam dalej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, MateuszW napisał:

No były to takie standardowe głupoty powielane w filmach, ale później nie ma już za wiele takich astronomicznych wpadek, akcja koncentruje się na innych rzeczach. Nie ma się co denerwować na widok obserwacji przy zapalonym świetle, ja to po prostu wyśmiewam i w dobrym nastroju oglądam dalej :)

W sumie w wielu innych filmach są gorsze wpadki. 

Z kolei w jednym z opisów filmu czytałem, że DiCaprio gra.... astrologa. :facepalm:

Edytowane przez anatol
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, szuu napisał:

przy animacji komety trzeba przymykać oko tak mocno że grozi to trwałym uszkodzeniem narządu wzroku :P

potężne zaszumienie tła (ale identyczne w każdej klatce!) a na samej komecie szumu brak :facepalm:

 

niepatrz.gif.5efc1cb60d0c164f187585ed083d0cb9.gif

Czy dobrze pamiętam, że w tej scenie Jennifer Lawrence wydawała monitorowi polecenia głosowe? Niezłe sprzęcicho mają hamerykańskie astronomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, anatol napisał:

W sumie w wielu innych filmach są gorsze wpadki. 

To światło to raczej nie jest typowa wpadka, tylko bardziej pójście twórców na łatwiznę. Łatwo jest zrobić dobrze doświetloną scenę, wszystko widać co się dzieje. Podobnie jest z hełmami astronautów i ich absurdalnym oświetleniem od środka - w realu w takim hełmie byłbyś oślepiony, ale w filmie musi być idealnie widać twarz aktora. Zresztą większość scen nocnych w dowolnych filmach zupełnie nie wygląda na noc, światło jest zdecydowanie za mocne i często pochodzące znikąd.

Jak się nad tym zastanowić, to jest to bardzo trudne zagadnienie i jak widać, rzadko się udaje jakoś sensownie. Reżyser po prostu nie może się pogodzić z faktem, że w nocy mało widać i tak po prostu musi być :) Tak jak z tymi hełmami trzeba się by było wysilić, żeby widz wiedział, na kogo akurat patrzy, tak też tutaj, trzeba by było pokazać teleskop oświetlony naturalnym światłem gwiazd, tylko z jednej strony.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 9.01.2022 o 17:46, MateuszW napisał:

Zresztą większość scen nocnych w dowolnych filmach zupełnie nie wygląda na noc, światło jest zdecydowanie za mocne i często pochodzące znikąd.

Jak się nad tym zastanowić, to jest to bardzo trudne zagadnienie i jak widać, rzadko się udaje jakoś sensownie.

W "Sicario" fajnie sobie z tym poradzili - jak akcja dzieje się w tunelach, gdzie jest ciemno i wszyscy popylają z noktowizorami, to też mamy obraz taki jak z noktowizora/termowizora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 29.01.2023 o 19:08, MateoTeo napisał(a):

I więcej i większy. Sezon 8 odcinek 134.png.5c0be067d8fb6b7d1a6b7387ff648360.png

 

Oglądając Supernatural (odkąd odkryli ten cały "bunkier"), czekałem aż w końcu skorzystają z wyżej widocznego sprzętu :glodny:

Podobno "szukacz" to prawdziwy, pełnowartościowy refraktor, ale główna tuba jest tylko imitacją, zbudowaną żeby całość wyglądała bardziej okazale.

 

IMG_2674.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.