Skocz do zawartości

Tajemnicza biała plama na powierzchni Ceres


Rekomendowane odpowiedzi

Raczej nie jest to takie proste. Może sonda ma po prostu określony czas naświetlania i nie da się go zmienić.

Myślę, że inżynierowie z NASA i JPL pomyśleli o tym, żeby wyposażyć sondę kosztującą prawie 450mln dolarów w możliwośc zmiany czasu naświetlania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że skoro to hamerykański wytwór myśli technicznej to raczej wsadzili tam: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,15570483,Teleskop_kontra_iPhone__Porownaj_te_dwa_zdjecia_mglawicy.html

 

 

taaaak, amerykanie to debile a najlepsze rakiety i sondy kosmiczne budują polacy :rofl:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się wymądrzał, ale gdyby zrobili nieprzepaloną fotkę tych jasnych plam na Ceres, to możnaby przynajmniej wyznaczyć albedo, a to już jest istotna informacja.

 

A to zabawiłem się w "wyznaczenie" albedo Ceres na podstawie nieprzejaranego zdjęcia podlinkowanego przez Paethera

 

Ceres albedo z CS.JPG

 

Skoro Ceres ma albedo na poziomie 0.090±0.0033 ( https://en.wikipedia.org/wiki/Ceres_%28dwarf_planet%29#cite_note-Li2006-10 )

to z prostej proporcji, wychodzi na to, że ta biała plama ma albedo na poziomie 0,25

A takie posiada suchy grunt, albo zielona trawa ;)

 

 

220px-Albedo-e_hg.svg.png

 

a obrazek z wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Albedo

 

Reasumując, moim zdaniem, jakiś meteoroid walnął w powierzchnię (rozpadłszy się wsześniej na skutek sił pływowych), zdmuchując warstwę regolitu, odsłonił rodzimy grunt/skały.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A to zabawiłem się w "wyznaczenie" albedo Ceres na podstawie nieprzejaranego zdjęcia podlinkowanego przez Paethera

 

attachicon.gifCeres albedo z CS.JPG

 

Skoro Ceres ma albedo na poziomie 0.090±0.0033 ( https://en.wikipedia.org/wiki/Ceres_%28dwarf_planet%29#cite_note-Li2006-10 )

to z prostej proporcji, wychodzi na to, że ta biała plama ma albedo na poziomie 0,25

 

Pamiętajmy, że jest to zdjęcie innej plamy, nie tej najbardziej popularnej ostatnio ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A to zabawiłem się w "wyznaczenie" albedo Ceres na podstawie nieprzejaranego zdjęcia podlinkowanego przez Paethera

 

Fajna analiza tylko, jak już zauważył Paether, mi się rozchodziło o tę słynną białą plamę we wnętrzu krateru, która na wszystkich póki co zdjęciach jest przepalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast przypuszczenie, że tajemnicza plama jest wynikiem upadku ciała mało spoistego, które rozpadło się po uderzeniu lub raczej przed (siły pływowe) wydaje mi się bardzo trafne.

Co do albedo i przepalenia klatek to teoretycznie (ale raczej nie tam) analizę może "oszukać" emisja światła własnego. Nikogo nie interesuje na przykład albedo ... Słońca :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Ceres ma albedo na poziomie 0.090±0.0033 ( https://en.wikipedia.org/wiki/Ceres_%28dwarf_planet%29#cite_note-Li2006-10 )

to z prostej proporcji, wychodzi na to, że ta biała plama ma albedo na poziomie 0,25

A takie posiada suchy grunt, albo zielona trawa ;)

 

Warto tylko zwrócić uwagę, że obszar dla którego oszacowałeś albedo, to nie jest ta najjaśniejsza plama. Tamta ma z pewnością znacznie większe albedo, bo jest znacznie jaśniejsza, co widać choćby na ostatnim zdjęciu w tym wątku.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z tych kilku ostatnich zdjęć można wysnuć hipotezę, że Ceres jest po prostu zakurzona tym wielo-miliono-letnim pyłem i gdziekolwiek coś się dzieje to odsłania się zasłonięty lód czy coś podobnego. Kratery na Ceres wydają mi się płaskie. To może oznaczać, że Ceres jakiś czas temu wodo-podobnie "pływała" i jak coś w nią uderza to zachodzą zjawiska topnienia i zalewania wyrwy.

 

Ta piramida ma na zboczach odsłonięcia tego jasnego czegoś, a wynoszenie jej nastąpiło, może na skutek impaktu niedaleko tam, który sprowokował jakieś "odkorkowanie" czegoś sprężonego głęboko pod powierzchnią. Inaczej mówiąc nie sądzę aby ona była pozostałością jakiejś pradawnej działalności obcych ;)

 

Pozdrawiam

p1.jpg

p2.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea strzałek była taka: gdziekolwiek widzimy świeższy (bardziej wyraźny = młodszy) krater to mamy szanse zobaczyć obok to coś jasnego.

Stąd wniosek, że w rejonie niedawno uderzonych miejsc nastąpiło odsłonięcie czegoś.

Teoretycznie gdyby bolid padający rozpadał się na biały proszek to hipoteza o odsłanianiu czegoś byłaby zbędna ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.