Skocz do zawartości

Tajemnicza biała plama na powierzchni Ceres


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Powiem, że podoba mi się teoria ekologa. Można byłoby jednak wektory narysować tak, by odpowiadały kierunkom zdarzeń.

 

 

 

Chyba mam ciekawą i może sensowną hipotezę jak powstała ta piramida.

 

Kluczem jest mała prędkość ucieczki z Ceres 0,51 km/s. Na Ziemi jest większa i dlatego nigdy nic nie upadanie na nią na tyle powoli, żeby się głęboko nie wbiło. Bo to idzie w parze (większa prędkość ucieczki to i minimalna upadku).

Tam obok piramidy widać dość świeży krater. Może to coś upadało względnie wolno, rozsypało się ale nie wbiło głęboko i spora część materiału po prostu usypała kawałeczek dalej górkę?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że obecność tego wzniesienia mimo wszystko można łatwiej wytłumaczyć niż te białe,odbijające intensywnie światło plamy.Nie przekonują mnie krio wulkany czy sól bo niby dlaczego tylko w jednym miejscu.Czy to może być ogólnie rzecz ujmując "ciało obce" coś co uderzyło w Ceres.Jeśli tak to stosunkowo nie dawno bo nie zdążyło pokryć się pyłem.Jak myślicie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpad impaktującego ciała i odlot jego dużych kawałków w bok, tak zwane rykoszety, przy jednak względnie małej prędkości upadku może właśnie nastąpić blisko centrum uderzenia. Mimo wszystko ta biała plama i jej białe "satelity" są blisko siebie. Swego czasu nasz księżyc czyli Księżyc powstał na skutek "zderzenia", przy względnie małej prędkości, dwóch pra-księżyców, i nawet określa się to mianem zaledwie "stłuczki drogowej". Stąd geologicznie druga strona Łysego ma inną budowę. Pytanie czy ciało było z lodu lub śnieg czy tylko jego okruchy odsłoniły lód lub śnieg spod wszechobecnego pyłu staje się poniekąd mniej istotne. No chyba, że było z jakiejś, nieznanej jeszcze naukowcom, "białej mączki".

Pozdrawiam

p.s.

Czy ktoś pamięta może kiedy uzyskamy zdjęcia tej białej plamy ze zdecydowanie mniejszej odległości?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba mam ciekawą i może sensowną hipotezę jak powstała ta piramida.

 

Kluczem jest mała prędkość ucieczki z Ceres 0,51 km/s. Na Ziemi jest większa i dlatego nigdy nic nie upadanie na nią na tyle powoli, żeby się głęboko nie wbiło. Bo to idzie w parze (większa prędkość ucieczki to i minimalna upadku).

Tam obok piramidy widać dość świeży krater. Może to coś upadało względnie wolno, rozsypało się ale nie wbiło głęboko i spora część materiału po prostu usypała kawałeczek dalej górkę?

 

Pozdrawiam

 

Nie to już jest hipoteza nieprawdopodobna, bo gdyby nawet coś tam zostało usypane nie miałoby takiego kształtu. Raczej powinno przypominac morene czołową lub jakiś nasyp, a nie stożek.

utrs7qyew72m.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kolejnym celem sondy Dawn będzie zejście na wysokość 1500 km nad powierzchnią Ceres gdzie m.in. sonda zacznie wykonywać fotografie stereo".Ale kiedy nie znalazłem info.

Edytowane przez rojas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości. Na razie trzeba sprawdzić, czemu podczas włączenia silnika jonowego sonda weszła w safe-mode.

Naukowcy chcą się dowiedzieć czegoś o tych plamach tak samo mocno jak my, ale niestety nie da się tak od razu wszystkiego wiedzieć. Sonda jest odpowiednio wyposażona i na pewno dostarczy odpowiedzi na wiele pytań, tylko... musimy poczekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Teraz to wygląda, że poczciwa Ceres oberwała jakąś mini kometką. Czyli dno krateru to jakiś twardszy materiał (skała), a wysokość krateru to grubość materiału bardzo drobnego (pyłu) na powierzchni. Świeży impakt (w kategoriach geologicznych).

Taka teoria :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym wątku była ta lawa czerwona co dał Alice a był to jego komentarz do dyskusji o jakimś obsuwisku

Czy to przypadkiem nie chodziło właśnie o Ceres? Fajna była ta lawa ale nie umiem przeszukać Astropolis pod jej kątem. :-/

No chyba że jakaś Westa to sorry.

 

EDIT:

Hurra :)

Jest ta lawa.

To chyba wszystko się wyjaśniło Ceres trzeba szukać też jako "Dawn" - mamy ja w dwóch miejscach :)

http://astropolis.pl/topic/17384-dawn/page-3?do=findComment&comment=590414

 

 

Pozdrawiam

p.s.

Ja tam dałem lajka na post Lemarca to nie mogłem tego tak zostawić.

 

A Pluton mamy pod "Nasa szykuje..." ;)

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.