Skocz do zawartości

Sobotnia noc


Chojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Pomimo, że warszawska łuna skutecznie utrudnia obserwacje obiektów DS od czasu do czasu próbuję odnaleźć na niebie, chociaż najokazalsze z nich.

Balkon, z którego prowadzę obserwacje znajduje się na drugim piętrze bloku mieszkalnego tuż przy alejce jasno oświetlonej lampami sodowymi. Nie są to zwykłe latarnie uliczne, ale lampy parkowe z kulistymi kloszami rozmieszczone, co 20m. Kilka z nich świeci prosto w mój balkon. Dzięki temu w nocy na balkonie mam dość jasno, aby czytać mapy i robić rysunki bez dodatkowego oświetlenia. Aby zobaczyć gwiazdy, choćby te najjaśniejsze, muszę osłaniać oczy przed oślepiającym blaskiem lamp.

Wczoraj 31 lipca 2004 dodatkowo księżyc był w pełni jednak piękna pogoda i ciepła noc zachęciły mnie do poszukania kilku obiektów.

Wyciągnąłem z biurka lornetkę 7x50 i zacząłem skanować fragment nieba dostępny z balkonu. Niestety w miejscach, w których powinny znajdować się M-ki nie było widać nic. Lornetka 7x50 okazała się zupełnie nieprzydatna. Ponowiłem próbę przy użyciu teleskopu z minimalnym dostępnym powiększeniem 63x. Naprowadziłem go szukaczem „na oko” na miejsce, w którym powinna być M13. Trafiłem od razu. W okularze na tle jasnej poświaty nieba widoczna była jeszcze jaśniejsza okrągła plama a na jej rozmytych krawędziach iskrzyły się słabiutkie pojedyncze gwiazdy. Zmieniłem okular na 10mm. Przy powiększeniu 200x w miejsce kilkunastu gwiazdek ukazało się ich całe mrowie. Im dłużej się przyglądałem tym więcej ich widziałem. Na powrót zmieniłem okular na 32 mm i skierowałem teleskop w kierunku M 57. Znów trafiłem za pierwszym razem. Mglisty pierścień mgławicy był słabo widoczny, więc w nadziei na lepszy obraz zmieniłem okular na 10mm. Niestety tym razem nie pomogło. Pierścień był wprawdzie większy, ale i znacznie ciemniejszy. Mogłem jedynie zauważyć, że jest nieco podłużny i ciemniejszy na „końcach”. Ani śladu gwiazdy centralnej. Kiedyś miałem okazję oglądać go we Fromborku dużym Newtonem (około 30 cm) przy ciemnym tle nieba – widok był wspaniały.

Po ponownej zmianie powiększenia na 63x zacząłem szukać M 27. Niestety po kilku nieudanych próbach poddałem się i zakończyłem polowanie na M-ki.

Zrobiłem również kilka zdjęć gwiazd podwójnych: Izara, Epsilonów Lutni, Albireo i paru innych. Szkoda, że limit załączników już się na forum wyczerpał i nie mogę tu ich zaprezentować. Zapraszam na moją skromną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest fajny patent na odszukanie M27. Ustawiasz telekop tak, by w okularze widoczna była Gama Sge (grot Strzały). I potem, patrząc w okular, krecisz gałką deklinacji i jedziesz do góry. Bardzo szybko trafia się na m27 - w moim 200K prezentuje się okazale.

Patent sprawdza się na moim balkonie, też mam problem z lampami, dlatego szukam takich wyraźnych gwiazd odniesienia. Co prawda, w czasie pełni gwiazdozbioru Strzały nie widzę, ale przez szukacz juz jest widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warszawską łuną na pewno nie jest łatwo znaleźć nawet coś tak oczywistego, jak M27. Pomyśl może o filtrze OIII, będziesz zdziwiony rezultatem. Obraz robi się co prawda bardzo ciemny, ale mgławice pojawiaja się w cudowny sposób. Jak narzucisz coś ciemnego na głowę, żeby lampy nie dawały po gałach, będziesz mógł żeglować nie tylko wśród emek, ale i słabszych obiektów.

Co do gwiazdy centralnej w M57, to nie zobaczysz jej nawet pod najciemniejszym niebem. Jej jasność to 15.3 mag, a zasięg Tała 200K w idealnych warunkach to 14.3-14.5 mag i nie więcej choć oko wykol. Do zobaczenia gwiazdy centr. 12" to absolutne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.