Jump to content
Krawat

Polecamy Odebrałem amatorsko obrazy z ISS pod postacią fal radiowych! Napisał o mnie Daily Mail.

Recommended Posts

Wybaczcie bezwstydne chwalenie się, ale historia jest dla mnie aż nierealna :)

Niewybaczalne byłoby, gdybyś się tym nie podzielił :P:whaaaaa:

• Like 2

Ładnie to tak podsłuchiwać :flirt:

Zresztą masz rację, oni nas oglądają to zacznijmy ich podsłuchiwać :D

Jeśli ktoś chciałby pobawić się takim tunerem (RTL-SDR) i odbierać nie tylko ISS, ale i zdjęcia z NOAA albo sygnały ADS-B z samolotów, to mam jeden na zbyciu...

O, super! Te obrazki były z 145.800MHz właśnie. Co jeszcze można usłyszeć? Odpowiedzi astronautów w rozmowach z radioamatorami z Ziemi pewnie? Może komunikację podczas spacerów kosmicznych? Wiem też że na 145.825 jest packet repeater który powtarza wysłane na Stację wiadomości APRS.

Podziel się, co tam słyszałeś, i jak często się to zdarza, że coś nadają ciekawego?

Tak 145.800 trzeba trochę cierpliwości bo łączności są różnie, można sprawdzić na stronie ARISS kiedy jest przelot oraz czy np zaplanowana rozmowa

sp3uca, dzięki za stronkę :)

Jeśli chodzi o odbiór innych rzeczy z orbity to udało się też pobrać zdjęcia satelitarne z NOAA. Natomiast obawiam się że większość z tych satelitów nadaje bardzo słaby sygnał, i potrzebna będzie potężna antena żeby coś odebrać.

Edited by Krawat

sp3uca, dzięki za stronkę :)

Jeśli chodzi o odbiór innych rzeczy z orbity to udało się też pobrać zdjęcia satelitarne z NOAA. Natomiast obawiam się że większość z tych satelitów nadaje bardzo słaby sygnał, i potrzebna będzie potężna antena żeby coś odebrać.

Widze że po Hansie rodzi nam sie nowy radioastronom :yes:

Looknij tu : http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Telescopes/Amator/RTGdansk.htm

a co do odbioru sond dalekobieżnych przez amatorów : http://www.amsat-dl.org/index.php/news-mainmenu-97/199-ice-satellite-received-in-bochum

lub podsłuchiwanie planet : = szukaj na forum wątków Hansa.

Wiele przed Tobą. Do dzieła.

Andrzej

• Like 1

Gratulacje! Dosyć głośno się robi w internecie na ten temat. Z numerów w prawym dolnym rogu zdjęcia wnioskuję, że było tych zdjęć 12. Ma ktoś może resztę? ;)

PS.
Co myślicie o tym? Dałoby się posłuchać ISS? http://www.wykop.pl/ramka/1341289/rtlsdr-czyli-odbieraj-niemal-wszystko-z-tunera-dvb-t/

Edited by antwito

Gratulacje! Dosyć głośno się robi w internecie na ten temat. Z numerów w prawym dolnym rogu zdjęcia wnioskuję, że było tych zdjęć 12. Ma ktoś może resztę? ;)

PS.

Co myślicie o tym? Dałoby się posłuchać ISS? http://www.wykop.pl/ramka/1341289/rtlsdr-czyli-odbieraj-niemal-wszystko-z-tunera-dvb-t/

Oczywiście. Wielokrotnie. Chociaż nie zawsze jak jest przelot gadają z amatorami. Zrób licencję amatorską lub poszukaj w pobliżu klubu krótkofalarskiego to sobie nawet porozmawiasz. http://www.tvn24.pl/poznan,43/good-morning-my-name-is-greg-uczniowie-rozmawiali-z-kosmonauta,277673.html

W przestrzeni publicznej i w śród młodzieży zanika duch techniki i czasem w sieci "odkrywa" się rzeczy które już dawno wielokrotnie miały miejsce.

Na czestotliwościach 145.800 - 146 słychać kilka satelitów amatorskich. ISS jak najbardziej także. Antena wystarczy dookólna. Dopiero do wyczynowych łączności stosuje się specjalne (cros Yagi , prowadzone jak teleskop w obu osiach)

Na 50MHz , 70MHz i 144MHz można posłuchać amatorskich łączności przez odbicie od Księżyca. Lub sond jak tu :

http://www.kosmonauta.net/2014/12/rekord-w-amatorskim-odbiorze-sygnalu-od-sondy-kosmicznej/

SDR z DVB-T to najprostrze, ale skuteczne w miarę rozwiązanie na odbiornik wielopasmowy za małe pieniądze. Prosty a cieszy. Coś tam słychać.

Andrzej

• Like 3

Gratulacje!

Niebywały łut szczęścia.

Cieszy bardzo,

Jakież wielkie było moje zaskoczenie, gdy jakiś czas temu w trakcie zabawy z SDR DVB-T, usłyszałem w słuchawkach komunikację z ISS.

Korzystałem ze standardowej antenki, wystawionej za okno :D

Edited by piotr_a

Tak 145.800 trzeba trochę cierpliwości bo łączności są różnie, można sprawdzić na stronie ARISS kiedy jest przelot oraz czy np zaplanowana rozmowa

Cooo ? :-o Toż to telewizyjne pasmo VHF.Czyli żeby ich nasłuchiwać wystarczy w telewizorze analogowym sobie ustawić 140300 kHz w przypadku systemu dźwięku BG (E/ZACH) albo system francuski i 139300 kHz jeśli mają modulację AM ?

Jesteś pewien że to telewizyjne? Bo tak pierwszy strzał za Wikipedią mówi, że

2 m (144 – 146 MHz) – pasmo radiowe przyznane krótkofalowcom na całym świecie; zawiera się w zakresie fal metrowych.

W telewizorze jest możliwość ustawienia częstotliwości np. 140300 kHz albo np.139300 kHz.

Edited by Orendz

Ciekawa sprawa jak to kolega wcześniej napisał z tym odbiorem sygnału przez telewizor analogowy.Może ktoś kombinował z pozytywnym rezultatem?

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
      Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
        • Love
        • Like
      • 8 replies
    • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 167 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.