Skocz do zawartości

Wenus i Merkury 2015


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Też zrobię kiedyś fotkę Wenus, ale jak będzie w opozycji, bo narazie jest daleko, aż 1.5 AU.

 

Aż wstyd się przyznać, ale wpis McGorisa uświadomił mi, że i ja nie do końca rozróżniałem opozycję i elongację. W Wikipedii to nawet fajnie wyjaśnili (choć na pierwszy rzut oka namieszane jak nie wiem:) Człowiek się ciągle uczy.

 

PS. Cieszę się, że zdjęcie ma tyle polubień, nie spodziewałem się, bo to takie bzinko...:)

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niezbyt piękna ale moja pierwsza w życiu bogini Wenus. Złapana z balkonu w Wawie z 22 marca, Powietrze drżało niemiłosiernie a sama planeta tuż nad sąsiednim blokiem. SCT 6'' + barlow TV 3x + kolorowa DBK21AU04.AS

 

Venus.jpg

Edytowane przez Mik
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W UV wychodzą pasma chmur

Bo to jest kombinowany UV co nie zmienia faktu że coś się pojawiło :) muszę pociągnąć temat.

 

 

Świetna fotka! Jaka ogniskowa?

Przy rozmiarze Wenus 14" a tarczy na foto 150px i skali natywnej teleskop/kamerka 0,5"/px wychodzi jakieś 8000mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UV wychodzą pasma chmur, do tego dobrze w czymś co ma same lustra i dobrze działa w UV (tutaj SCT niestety są w tyle). Animacje też da się robić, choć dla idealne to trzeba by mieć pod rząd X pogodnych zachodów Słońca ;)

 

 

Piotrze nie zgodzę się z tobą.

 

Nawet z mojego małego SCT da się wyciągnąć detal w UV a co dopiero z większego SCT.

 

Ja zanim złapałem detal z UV testowałem różne ogniskowe , seeingi i pory dnia , wiatr i inne warunki pogodowe.

 

Udało mi się złapać najlepszy detal w ciągu dnia z dużą ogniskową ale Wenus była wtedy blisko http://astroexpo.pl/?module=Photo&func=fullview&id_photo=4569

 

Inne przykłady :

 

20100523_1419_gasp.jpg

 

 

A tu dla porównania z mojego SCT8" i 10" Newtona , dużej różnicy nie ma po mimo większej apertury , nie doceniasz SCT.

Wenus.PNG

Venus MB 17.43 U.T. 24 February 2012 Final j.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się da, ale to głównie Newtoniarze wyciągają najlepsze zdjęcia Wenus (plus DK, Cassegrainy i pewnie RC gdyby ktoś próbował). Co do SCT to też sporo zależy od danej tuby jak sprawna jest w ultrafiolecie. Te optymalizowane na krótsze, zielone światło będą lepsze niż te, których optimum wypada gdzieś w żółtych/pomarańczowych długościach. Sferochromatyzm i aberracja sferyczna sprawiają że SCT odda detal chmur "grubo", gdy teleskopy pozbawione tych wad - "cienko".

 

 

v120914b1.jpg

 

v120910a1.jpg

 

v120830b1.jpg

 

http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?category=4

ALPO: http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/Latest/Venus.htm

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rok po zakupie mogłem wreszcie wypróbować swój filtr do Wenus: Omega Optical 350BP35 (środek 350 nm, szerokość 35 nm, blokada w dół z podczerwienią włącznie; cena „wyprzedażowa” – $30, niestety to był ostatni egzemplarz). Jestem bardzo zadowolony z efektu, już na podglądzie widoczne wyraźnie ciemne i jasne obszary, tylko że... straszliwie ciemno! Musiałem zmniejszyć FPS, ekspozycję podbić do 80 ms, wzmocnienie na max i ledwo miałem 1/3 histogramu. Surowe klatki szumiły jak diabli (a szkoda, bo Wenus ma teraz 15", więc liczyłem na detal jak na zeszłorocznym Marsie). Ciekawym, na ile przyczyną jest mała światłosiła + nieczułość Chameleona + wąskość filtra, a na ile sam gruby menisk Maka. Muszę to powtórzyć z czymś czysto lustrzanym.

 

v1.jpg

 

 

Sam filtr ma tylko 18 mm, więc trafił wprost na okno sensora:

 

filtr_OO_350BP35m.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.