Skocz do zawartości

Wenus i Merkury 2015


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Hamal, ponownie rewelacja! Mnie ciekawi jakby mi wyszedł z mojego SC9.25. Ale obawiam się trochę, że trafię w Słońce. Czy w rzeczywistości jest duże ryzyko, że trafi się w Słońce, czy można bez obaw próbować?

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słońce się nie trafi jeśli pracuje się odpowiednio skoncentrowanemu i ma wypracowane stosowne "procedury" jednak dziś chwila nieuwagi i bym upiekł okular :] W SCT jest ryzyko że zacinające bokiem promienie słoneczne upieką przypadkiem menisk lub spowodują pęknięcie z powodu nierównomiernego nagrzania. Tu widzę dużą przewagę otwartej tuby bo nie raz po ściance poleci gorący promień ale tylko podgrzeje lekko blachę i zaraz wystygnie.

 

A na marginesie, czytałem gdzieś niedawno o przewadze soczewek z nanodokładnymi powłokami i ich wyższości nad lustrami i ich nierówną w rzeczywistości powłoką alu. Dziś tak patrząc do tuby i widząc jak kątowe podświetlone słoneczkiem mieni się kolorami tęczy w postaci jakby granulatu, zastanawiałem się, jak naprawdę są dokładne te nasze powłoki i jaki burdel w nich wyrządza warstwa krzemu oraz wszelki kurz. Skąd na pozornie dobrej powłoce taka tęczowa 1mm granulacja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec sierpnia, ja sobie zawsze pilnuje w Stellarium. Ty masz dodatkowo korektor dyspersji, możesz spróbować powalczyć przy zachodzie Słońca tyle że tym razem będzie bardzo płasko zachodził wraz ze Słoneczkiem.

 

Ale u nas ktoś robił SCT, nawet pisał że tube carimatą owijał. Może dając tubę ocieniającą na wlocie da się wystarczająco zabezpieczyć Twój teleskop.

 

 

Jednak jako osoba która sporo czasu spędziła z teleskopem w dzień na Wenus Merkurym i gwiazdach osobiście teleskopu z meniskiem (gdybym miał) bym na taka akcję blisko Słońca nie zabrał.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma mowy, żebym tak ryzykował. Na kolejny teleskop mnie teraz nie stać ;). Rzeczywiście, teraz sprawdziłem i pod koniec sierpnia jest sporo dalej. Może wtedy spróbuję. Taka odległość już nie powinna być szkodliwa dla SC?

Aha, i ja mam odrośnik z karimaty. Ona jest tak długa, że okrywa całą tubę i wystaje tyle ile trzeba, więc powinno być ok.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

24 lipca na chwilę się rozpogodziło. Rozstawiłem SCT 6" na EQ 3-2 i po raz pierwszy bez systemu GoTo udało mi się znaleźć Wenus. Posłużyłem się miarą kontową między obiektami w Stellarium oraz ogólnie znanej technice pomiaru kątów na niebie poprzez rozłożone palne wyciągniętej ręki (tu była 30 stopni od Słońca, stąd do rozłożonych palców prawej ręki - kciuka i małego musiałem dodać 3 palce lewej ręki). Aż się zdziwiłem, że w ciągu minuty udało się znaleźć "siostrzaną" planetę. Montaż ustawiłem na "biegun" za pomocą kompasu:)

Zamieszczam 2 zdjęcia z kamerki kolorowej DFK po 200 klatek. Telextender 3x - ogniskowa 4,5m.

Wenus1.jpg

Wenus4_200.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odkurzę wątek.

Poniżej Wenuski z dwóch kolejnych poranków.


17.09.2015

2900 klatek

Mak 180

MS Lifecam Cinema HD + Baader UV/IR Cut


post-29322-0-43951000-1442689172.jpg


18.09.2015

670 klatek

Mak 180 + barlow x2

MS Lifecam Cinema HD + Baader UV/IR Cut


post-29322-0-39555600-1442689242_thumb.jpg


BTW. Ta czerwona poświata to dyspersja atmosferyczna? Można jakoś z tym walczyć?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj użyć funkcji RGB Align w Registaxie. A pozostałą poświatę (która może jeszcze pozostać) to usunąć samodzielnie Photoshopem :)

 

Wersja z zielenią - po użyciu RGB Align. Druga (poprawiona) - usunięcie koloru ustawiając saturację kolorów Aqua i Green w Lightroomie na poziom -100 (+ lekkie rozciągnięcie innych kolorów).

post-29322-0-39555600-1442689242-1.jpg

post-29322-0-39555600-1442689242.png

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś się piknie odfiltrował i z deczko uniezależnił od seeingu ale za tu umniejszył kapkę zdolność rozdzielczą. Niemniej na Wenus na kratery i tak nie polujemy więc warto było :)

Ciekawym czy tylko czerwień czy też podczerwień rejestrują detektory tu użytej matrycy?

Szuu ma podobny wątek (of Łysy in podczerwień) ... siekniesz tak Łysego?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Ta czerwona poświata to dyspersja atmosferyczna? Można jakoś z tym walczyć?

Tak, ten czerwony, oraz niebieski z drugiej strony to dyspersja. W obróbce można ją zmniejszyć, jak podał LibMar, a na etapie focenia można zastosować jakiś węższy filtr. Najlepszy jest IRPass, ale nie wiem, czy isę sprawdzi z webcamem. Ale nawet jakiś barwny, jak zielony też usunie znacznie dyspersję, a potem zdjęcie się pokarze jako czarno białe.

 

 

Toś się piknie odfiltrował i z deczko uniezależnił od seeingu ale za tu umniejszył kapkę zdolność rozdzielczą.

Ekologu, filtr IRpass jest często stosowany do fotografii planetarnej/Księżycowej. Bardzo wyraźnie zmniejsza zawirowania seeingu, a lekki spadek zdolności rozdzielczej nie ma w zasadzie znaczenia - zysk przeważa znacznie nad stratą.

 

Wygląd Łysego w bliskiej podczerwieni nie różni się istotnie od pasma widzialnego. Szuu walczy w dalszych pasmach :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę własnym oczom. Ona ma tylko 39 sekund ? :o

Ty normalnie znowu rozwalasz system ... znaczy się dołujesz konkurencję :P;)

Pozdrawiam

Edit

(po zobaczeniu odp)

Zdrowia życzę, polecam banany, aspirynę długie spanie w cieple, coroczne szczepienie się na grypę (z autopsji)

Hamal.png

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.