Skocz do zawartości

SkyMaster Pro - nowa(?) propozycja Celestrona


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Będąc w ostatnią sobotę na londyńskim AstroFeście, zauważyłem na stanowisku Celestrona lornetkę SkyMaster Pro 15x70:

 

P3100372.JPGP3100398.JPG

 

Właściwie zlekceważyłem ją i gdybym wiedział, że później google niezbyt wiele mi o niej znajdzie, zapytałbym u źródła. Czy to jest jakaś niedawna premiera? Jest już na rynku?

 

Specyfikacja ze strony Celestrona:

 

Magnification 15x
Objective Lens Diameter 70mm
Lens Coatings Fully Multi-Coated – XLT Coatings
Angular Field of View 4.4°
Linear Field of View 231ft / 77m
Close Focus 49.2ft / 15m
Eye Relief 17mm
Exit Pupil 4.6mm
Prism Type BaK-4
Waterproof Waterproof and Fogproof – Nitrogen Purged
Relative Brightness 21.16
Twilight Factor 32.4
Interpupillary Distance (mm) 56-72mm
Jest też wersja 20x80:
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dostałem dziś do testów model 20x80 od znajomego przyrodnika.Rewelacyjne wykonanie,nie ma się do czego przyczepić,mechanika działa bez najmniejszych problemów,trzymając ją w ręku od razu ma się odczucie że to nie byle co..Obraz jasny i ostry,ładne nasycenie kolorów,dość duże pole jak na lornetę o tym powiększeniu,wygoda obserwacji.Brak pogody nie pozwala na nocne testy,z niecierpliwością czekam na pogodne noce,wtedy coś więcej skrobnę na ten temat.Jedno już jest pewne,lornetka zdecydowanie wypełnia lukę na rynku na instrumenty tej klasy

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotografiach wygląda na dużo solidniejszą od zwykłej SM.

Ja mam tą zwykłą SM 20x80 (ale to nie jest moja główna lornetka:) i jak na jej klasę cenową, to jestem zadowolony, choć jakość jej konstrukcji daje wiele do życzenia. Mi np. od jakiegoś czasu nie równo chodzi mostek - jeden okular przesuwa się szybciej od  drugiego (przy przybliżaniu ich do obiektywów) stąd trzeba przy każdym doostrzeniu korygować prawym okularem korekcyjnym.

Pewnie ten nowy model jest mniej wrażliwy na takie wyrobienia i niedoskonałości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MarcinSn napisał:

Na fotografiach wygląda na dużo solidniejszą od zwykłej SM.

Ja mam tą zwykłą SM 20x80 (ale to nie jest moja główna lornetka:) i jak na jej klasę cenową, to jestem zadowolony, choć jakość jej konstrukcji daje wiele do życzenia. Mi np. od jakiegoś czasu nie równo chodzi mostek - jeden okular przesuwa się szybciej od  drugiego (przy przybliżaniu ich do obiektywów) stąd trzeba przy każdym doostrzeniu korygować prawym okularem korekcyjnym.

Pewnie ten nowy model jest mniej wrażliwy na takie wyrobienia i niedoskonałości. 

Dokładnie,żadnych poważniejszych ugięć mostka nie stwierdziłem,to są minimum dwie klasy wyżej od klasycznego SkyMastera.Po testach dziennych śmiem twierdzić że będzie rewelacja podczas obserwacji astro,mam dziś trochę pogody, jeśli aura wytrzymie,ruszam na małe testy

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zachmurzyło się i zdążyłem tylko zerknąć na sierp młodego księżyca,obraz bardzo ładny,ostry,kolory żywe, nie zaobserwowałem żadnych odblasków.Nie wiem na jakim poziomie jest transmisja światła ale widać że powłoki XLT robią swoje co przekłada się na soczysty obraz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe spostrzeżenie na szybko.Pamiętam swego czasu obserwacje Vixenem Ark 20x80,spodziewałem się po niej wiele,jednak bardzo rozczarowała nie tylko mnie ale też innych wtedy nią obserwujących.Wydawało mi się jak bym obserwował przez worek foliowy,obraz mleczby,nie do zaakceptowania w sprzęcie za te pieniądze.W celestronie obraz jest bardzo jasny,ostry i klarowny,deklasuje wspomnianego wyżej Vixena a to lornetka prawie 2x tańsza.Myślę że to dość cenna uwaga dla osób wybierających pomiędzy tymi dwoma modelami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.