Skocz do zawartości

Sesyjka obserwacyjna we Wrocławiu 03.08.2004


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w trzyosobowym składzie: Piotr, Dawid i ja spotkaliśmy się wieczorem na Nowym Dworze we Wrocławiu. Po 22 CWE wystawiliśmy sprzęt, czyli APO 102mm na montażu z prowadzeniem oraz refraktor 150/750 z kamerą MX7 na montażu Altux.

Warunki nieszczególne. Niebo jasne, światła osiedla, chmury, najpierw znacznie zakrywające niebo, z czasem ustępujące.

I tak, obserwowaliśmy M13 przy użyciu naglera 17mm oraz naglera 7mm (powiększenie odpowiednio 48 i 117x). Przy większym powiększeniu wyraźnie widoczne pojedyncze gwiazdki. Następnie skierowaliśmy teleskop na M11. Świetny widok gromady w Tarczy. Pastwiliśmy się nad Dziką Kaczką różnymi okularami. Widoczne kilkadziesiąt gwiazd w polu widzenia okularu 7mm. Następnie widzieliśmy M3 i próbowaliśmy odnaleźć kometę K4, jednak mimo wielu prób komety nie znaleźliśmy, gdyż schowała się za pobliskie drzewa. Próby odnalezienia komety podejmiemy w najbliższym czasie. Potem widzieliśmy M57 oraz M27 także z użyciem filtra UHC – wyraźnie widoczne ogryzione jabłko :-). Na zakończenie jeszcze wspaniały widok Ha i Hi Persei – mnóstwo gwiazd i gwiazdeczek, położone bardzo blisko siebie ale wyraźnie rozdzielone w teleskopie. Jeszcze rzut oka na M31 i M32 – mgiełki w Andromedzie.

Sesję kończyliśmy wspólnymi zdjęciami przy teleskopach, pożegnanie z gospodarzem i do domu :-(. Świetna atmosfera, doskonałe nastroje i szkoda, że dziś tylko w trójkę. Liczymy, że koledzy z Wrocławia przyłączą się wkrótce na obserwacje!

Czekam na zdjęcia Dawida i relację Piotra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długo by pisac co sie działo 8) . Generalnie dzisiaj powtórka, ja juz wychodze . Montujemy nowy uklad sprzetu . Oskar liczymy na Ciebie

 

aha no i zdjecie z wczoraj.

 

album_pic.php?pic_id=983&sid=6bfcc4b037b0ebc3bb1349508521e5f1

 

od Lewej

Tak,Oskar,Ja,Piotr,Atlux :) hehe

 

pozdr

 

DaVe

 

[ Add: 04 Sie 2004 20:08 ]

Ps.Oskar teraz tak spojrzałem na to zdjecie i już wiem czemu trzymasz rece przy kieszeniach i gdzie sie podziały dwa naglery :rr:

 

Hehe wybacz JOKE :twisted:

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miras! Montaż pożyczony od Piotra, mój nie ma tyle drutów.

 

David! Dzisiaj nie dam rady. Wczoraj wróciłem o 1, poszedłem spać o 2.30, a pobudka była o 6.30. Niestety nie mam siły na powtórkę tego maratonu, zwłaszcza że mam zamieszanie w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo poproszę więcej zdjęć! Nie mam takich wynalazków, to sobie przynajmniej popatrzę - jak na rasowego fetyszystę przystało :mrgreen:

 

PS.

Ile czasu zajmuje Wam rozłozenie się z tym wszystkim?

Kabelki, szafeczki, ja wszystkie was sprzęteczki caaałowac chcę! (na ludową nutę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu zajmuje Wam rozłozenie się z tym wszystkim?

:D

od Lewej  

Tak,Oskar,Ja,Piotr,Atlux  hehe

a z prawej poza kadrem buda :wink: (no pełnowymiarowy garaż) którą odsunęli i odsłonili cały ten przybytek :lol:

Bielack zwróć uwagę na ten 10-piętrowy budynek z tyłu :shock:

i w takich warunkach Piotr robi takie zdjęcia :salu:

 

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już robi się nieustająca sesja w miarę ładnej pogody (szkoda że księżyc wali jak wściekły :evil: ) Dziś znowu była powtórka i zamiast Oskara dołączył Robert (Frebert).Na piątek znowu jesteśmy umówieni .Te bloki za murem faktycznie przeszkadzają ale i tak zasłaniają tylko 20 stopni a dalej na prawo jest niższy trochę blok co pozwala obserwować nawet do M-16 i nieco niżej .Mur wysokości 2,2m osłania nas od latarni osiedlowych . Z wczoraj fotka planety Uran z księżycami .

urm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już robi się nieustająca sesja w miarę ładnej pogody (szkoda że księżyc wali jak wściekły :evil: ) Dziś znowu była powtórka i zamiast Oskara dołączył Robert (Frebert).Na piątek znowu jesteśmy umówieni .Te bloki za murem faktycznie przeszkadzają ale i tak zasłaniają tylko 20 stopni a dalej na prawo jest niższy trochę blok co pozwala obserwować nawet do M-16 i nieco niżej .Mur wysokości 2,2m osłania nas od latarni osiedlowych . Z wczoraj fotka planety Uran z księżycami .

Obrazek

 

:shock: Super fotka. Może Uran nie jest na tej fotce idealną kulą ale księzyce to poprostu piękne wyszły. :)

Jakim dokładnie sprzętem była robiona ta fotka? - kamerka czy aparat, wymiary teleskopu itp.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że dzisiaj obserwuję w samotności pochwalę się kolegom, że udało mi się złapać kometę Linear K4. Świeci sobie ładnie 2 stopnie na zachód od 6 Boo. Dobrzew dioczna w lornetce 20x60mm na statywie. Mam nadzieję, że jutro złapiemy ją wspólnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu wspólnie obserwowlaiśmy. Ja z Dawidem męczyliśmy refraktorem 150mm niebo wizualnie, a Piotr tradycyjnie przez CCD. Ogółem widzieliśmy co najmniej 32 obiekty DS z listy Meissnera i nie tylko. Wydaje mi się, że najciekawsze obiekty to M16 i kuriozalny obiekt z katalogu Meissnera - M40. Z galaktyk M31, M63, M101 i M51. Wiele gromad i mgławic (między innymi Saturn Nebula). Poza tym obserwowaliśmy kometę Linear K4, Urana i Księżyc. Z całą pewnością Piotr pochwali się też fotkami CCD z APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, na południowym niebie jest co obserwować... Zaczynając od gromad otwartych w Tarczy - M11 "Dzika Kaczka" i M25, oraz w Wężownik - M10, M12, M14, IC 4655, NGC 6633, IC 4756 (ta ostatnia jest w ogonie Węża). Niżej horyzontu jest jeszcze lepiej - 3 mgławice oraz masa gromad w Strzelcu. Strzelca musisz łapać jednak jak najwcześniej, nawet przed północą, bo szybko zachodzi za horyzont. No i wtedy Księżyc jeszcze nie jest wysoko.

 

Po 1.00 w nocy szczyt wysokości osiąga Koziorożec (możesz pokusić się o znalezienie Neptuna), a później Wodnik z paroma M-kami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz nieco bardziej SZCZEGÓŁOWA RELACJA

Wieczorem spotkałem się z Piotrem. Przed 22 CWE rozpoczęliśmy wystawianie sprzętu. Początkowo obserwowałem niebo lornetką BPC 10x50mm. Wykonałem kilka ocen jasności gwiazd zmiennych. Lornetką widziałem również M11, M16, M17, M3, M31, M39, M52, M103 i M15.

Następnie obserwowałem kometę LINEAR K4, która była dobrze widoczna w lornetce.

Z Piotrem oglądaliśmy też na monitorze komputera okolice Plutona. Próbowaliśmy go zidentyfikować, ale w nocy bez odpowiedniej mapy nie było to łatwe.

Około 23 CWE zjawił się Dawid. Wobec faktu, że Piotr robił fotografie APO 102mm, pozostało nam do obserwacji wizualnych użyć refraktora 150/750mm. Teleskop ten o światłosile f/5 doskonale nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych, im więc poświęciliśmy tę noc.

Obserwacje zaczęliśmy od komety LINEAR K4. Wyraźna plamka z zagęszczeniem centralnym. Jasność około 7 mag. Niestety nie udało się nam odnalezienie komety w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Następnie przy użyciu systemu go-to obserwowaliśmy już głównie M-ki. Wspaniale prezentowała się w teleskopie M16. Mnóstwo gwiazdek i mgiełka. Ostre i wyraźne. Następnie oglądaliśmy obiekty po drugiej stronie nieba: M51, M101, M40 (nieprawdziwa mgławica) i M63, w większości słabo widoczne. Potem oglądaliśmy M56, M27 i M71. Następnie kolejne obiekty to: M15, M2, M11, M26 i M14. Dalej słabe M72 i M73 oraz jasna Saturn Nebula. Lornetką jeszcze M45, M34 i M39, a teleskopem M34, M31, M32 i M103.

Na zakończenie lornetką popatrzyliśmy na Urana.

O godzinie 2.45 CSE widzieliśmy zaś z Dawidem pięknego bolida o jasności około -4 mag. Wcześniej również oglądaliśmy bolida o 23.00 także jasnego (-3 mag.).

 

Oczywiście w poprzednim poście pomyłka: nie obiekty Meissnera a Messiera, na co zwrócił mi słusznie uwagę na priva nasz kolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu ogólnego zmęczenia nie dotarłem do Piotra w nocy z piątku na sobotę. Ale wystawiłem telep na stronę południową i między 22. 30 a 24 w błogosławionym wycinku nieba między sąsiednimi budynkami złowiłem M8 + M20 i M21, M22 i M28, M25 oraz kultowe M16, 17, i 18. Najefektowniej prezentowały się M8 i M17 (wyraźnie widoczne mgławice z gromadą gwiazd). Niczego sobie też M16, ale widziałem tylko układ gwiazd bez "mgiełki" mgławicowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.