Skocz do zawartości

Przeloty ISS nas Polską


dawid97

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszy przelot ISS niedaleko komety C/2014 Q2 Lovejoy o godz. 18;13. Przez lornetke nie zauwazylem statku Progress przed dokowaniem do ISS.

 

 

Bo już zadokował ;) o 17:58 naszego czasu

 

 

Po dwóch latach od ostatniej próby znów zapolowałem na ISS, jednak doświadczenie zebrane w tym czasie pomogło:) Przed dwoma laty z nówką teleskopem był to raczej fart niż świadome ustawienie wszystkiego (oczywiście poza celowaniem bo polowałem świadomie;p).

 

Dzisiejszy przelot o 18:10. GSO 10" + canon 350d + barlow GSO 2,5x.

attachicon.gifIMG_5357.jpg

 

 

 

 

Niezła fota.

 

Pewnie i Progress 58 (M-26M) się załapał na zdjęciu, w którym miejscu stacji może być ?

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch latach od ostatniej próby znów zapolowałem na ISS, jednak doświadczenie zebrane w tym czasie pomogło:) Przed dwoma laty z nówką teleskopem był to raczej fart niż świadome ustawienie wszystkiego (oczywiście poza celowaniem bo polowałem świadomie;p).

 

Dzisiejszy przelot o 18:10. GSO 10" + canon 350d + barlow GSO 2,5x.

attachicon.gifIMG_5357.jpg

 

Świetnie wyszło, ja dwa dni z rzędu przekombinowałem i wypaliłem białe plamy :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, Progress zadokował nieco ponad 10 minut przed naszym przelotem. Szkoda!

 

Podzielicie się parametrami (ISO i czas naświetlania), na jakich robicie zdjęcia? Mi dzisiaj z ogniska głównego Synty (1200mm) wyszło niezbyt ciekawie, chyba ISO przesadzone mocno i stąd szumy.

stacja.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Świetnie wyszło, ja dwa dni z rzędu przekombinowałem i wypaliłem białe plamy :ermm:

To jak kombinowałeś?

Napiszę opis jak się przygotowywałem do wczorajszego przelotu, może komuś się przyda:)

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w jaki sposób robiłeś?

 

Tutaj opis mojej próby:

iso1600, czas 1/1250, a gdy się oddaliła trochę, zmieniłem na 1/800. Początkowe parametry tzn czas naświetlania ustawiałem na Wenus, ze względu na podobną jasność obu obiektów. Tak wybrałem czas 1/1250s, Wenus nie była prześwietlana więc i ISS w najwyższym położeniu też nie.

Ostrość ustawiłem na którejś z gwiazd Woźnicy przy pomocy maski Hartmana. Na gwieździe Woźnicy ponieważ w czasie najwyższego położenia ISS przelatywała w pobliżu.

Oczywiście wcześniej też dokładnie zgrałem szukacz z teleskopem też na Woźnicy, tak by gwiazda była po środku kadru gdy w szukaczu idealnie jest na krzyżu. Potem tylko luzowanie blokad by dobson leciutko chodził i cały czas patrząc w szukacz pstrykałem pilotem gdy stacja przelatywała przez krzyż. Zdjęć zrobiłem kilkadziesiąt bo w ten sposób większa szansa że ISS wleci dobrze w kadr:)

Tempo pstrykania dobrałem tak bym mógł mniej więcej w równych odstępach robić zdjęcie, bez blokowania aparatu przepełnieniem pamięci podręcznej.

Tak więc wszystko miałem przygotowane wcześniej i spokojnie zerkałem na zegarek i czekałem na pojawienie się stacji:)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odgrzeje kotleta.

Ja wczoraj zrobiłem dopiero 2 podejście do tematu godz. 20:18.

Tym razem synta 8 + barlow gso 2,5 x + spc 900 nc oraz miałem canona na statywie żeby zrobił fotę jak wylatuje nad domem sąsiada :D

Wszystko było by dobrze bo jasność -3.2 tylko tak szybko zapiernicza, że ledwo nadążałem syntą i dlatego obraz jest rozmyty. Ale i tak lepsze mi wyszły od ostatniego razu bo była literka H jako biała plama, teraz lepiej ale jeszcze dużo nauki przede mną.

1aa.JPG

2aaa.JPG

2aa.jpg

4a.jpg

5a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mieć jakąś metalową poręcz przed teleskopem, kładziesz na nią sweter a na nim opierasz łokieć ręki którą korygujesz ruchy teleskopu góra dół. Łokieć dzięki swetrowi ma lepszy poślizg wiec nie ma takich przeskoków i szarpania a podparta ręka dużo stabilniej wprowadza korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bardzo dobrze się zapowiada, nie wyjdzie od razu, warto poćwiczyć w dzień na samolotach :) to nie będzie nagranie typu że ISS sobie leci w środku kadru troszkę dygany na boki, tylko właśnie takie przeloty przez kadr będą się pojawiać, ale mając szczęście na niektórych z nich "migawka" trzaśnie kiedy trzeba.

 

Na oko używasz dużo za długiego czasu. Jakiego używasz i czym robione ?

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze się zapowiada, nie wyjdzie od razu, warto poćwiczyć w dzień na samolotach :) to nie będzie nagranie typu że ISS sobie leci w środku kadru troszkę dygany na boki, tylko właśnie takie przeloty przez kadr będą się pojawiać, ale mając szczęście na niektórych z nich "migawka" trzaśnie kiedy trzeba.

 

Na oko używasz dużo za długiego czasu. Jakiego używasz i czym robione ?

 

To klatki z avika. Nagrywane MS Lifecamem Cinema i Makiem 127. O ile dobrze kojarzę, to bez barlowa. Dokładnego czasu nie jestem w stanie Ci podać, ale na pewno jeden z najniższych dostępnych dla tej kamerki.

 

Odnośnie ćwiczenia na samolotach, to właśnie dzisiaj trochę się nad nimi pastwiłem. I faktycznie - z filmiku na filmik coraz lepiej. Z tym, że ISS leci duuuużo szybciej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avik avikiem ale klatki przy szybko poruszającym się obiekcie a krótkim czasie będą skokowe.

 

Musisz zdecydowanie skrócić czas a na niektórych klatkach migawka kamerki przyłapie ISS w kadrze a jak będziesz miał szczęście to akurat nie będzie szarpnięcia obrazem a równa pogoń i będzie czym się cieszyć.

 

PS o ile prostsze życie mają właściciele Newtonów i Canonów

 

 

Wali serducho po takim przelocie co? ^_^

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avik avikiem ale klatki przy szybko poruszającym się obiekcie a krótkim czasie będą skokowe.

 

Musisz zdecydowanie skrócić czas a na niektórych klatkach migawka kamerki przyłapie ISS w kadrze a jak będziesz miał szczęście to akurat nie będzie szarpnięcia obrazem a równa pogoń i będzie czym się cieszyć.

 

PS o ile prostsze życie mają właściciele Newtonów i Canonów

 

 

Wali serducho po takim przelocie co? ^_^

 

Wali, wali :D tylko później po obejrzeniu materiału trochę zawód, bo się człowiek niepotrzebnie nastawi na nie wiadomo co :)

Następnym razem ustawię exp na minimalną wartość, a brightness powiedzmy na 1/3. Nie wiem tylko co z ostrością. Brakuje mi trzeciej ręki. Może żonę zatrudnię... ;)

 

Wyżej DarX86 pisał, że ustawił ostrość na gwieździe przy pomocy maski Hartmana. Mam w sumie maskę Bahtinova, którą sobie kiedyś radośnie wyciąłem z kartonu (w oparciu o generator z jakiejś strony). Sprawdzi się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.