Jump to content
Sign in to follow this  
Paether

Troje Polaków wciąż może polecieć na Marsa

Recommended Posts

roadmap2024.jpg

 

Troje Polaków ma szansę zostać pierwszymi Marsjanami. Zakwalifikowali się do ostatniego etapu rekrutacji projektu Mars One, którego celem jest wysłanie ludzi na Czerwoną Planetę w 2024 r.
Mars One rozdaje bilety na Marsa, ale tylko w jedną stronę. Koloniści, jeśli uda im się dotrzeć na Czerwoną Planetę, będą musieli tam pozostać do końca życia, bowiem autorzy projektu nie przewidują możliwości powrotu. Szaleństwo? Być może, ale chętnych na taki lot było ponad 200 tys. ludzi - tylu zgłosiło się do pierwszego etapu rekrutacji.
Właśnie, po trwającej kilkanaście miesięcy rekrutacji wyłoniono setkę kandydatów (50 mężczyzn i 50 kobiet), którzy będą mieli szansę polecieć na Marsa. Znalazło się w niej troje Polaków. To Joanna, 26-latka z Sopotu, Mikołaj Zieliński, mieszkający na stałe w Dubaju 38-latek (na potrzeby projektu posługuje się pseudonimem M1-KO), a także Maciej Józefowicz, 30-latek z Warszawy. Zieliński otrzymał podczas rekrutacji jedną z najwyższych not i znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych kandydatów.
Mikołaj Zieliński (M1-KO)
Joanna
Maciej Józefowicz
Teraz wybrańców czeka kolejny etap, w którym zostaną podzieleni na czteroosobowe grupy w celu sprawdzenia ich predyspozycji do pracy zespołowej. Najlepsi zostaną przedzieleni do sześciu zespołów, które przejdą przeszkolenie w specjalnie stworzonej bazie, naśladującej warunki z którymi przyjdzie im się zmierzyć na Czerwonej Planecie.
Projekt Mars One został stworzony w 2011 roku przez dwóch Holendrów. Zakłada on, że w 2024 r. wyruszy pierwsza wyprawa, która wyląduje na Marsie w 2025 roku. Twórcy projektu liczą na to, że zostanie on sfinansowany przez prywatnych inwestorów. Chcą też zarobić na prawach do reality show, które będzie pokazywało testy, trening i finałową selekcję członków załogi.
Rekrutacja odbywała się w kilku etapach. - Pierwszym krokiem było sprawdzenie 200 tys. kandydatów i oddzielenie tych traktujących misję mało poważnie od tych, którzy są psychicznie i fizycznie w pełni przygotowani na to, aby zostać ziemskimi ambasadorami na Marsie – mówił jeden z twórców projektu, Bas Lansdorp po wyłonieniu 1058 śmiałków. Spośród nich na udział w kolejnym etapie zdecydowało się 660 osób. Zostali oni przepytani przez szefa zespołu medycznego Mars One Norberta Krafta i na tej podstawie wyłoniono finałową setkę.
Najwięcej, bo aż 38 mieszka w USA, po siedmiu reprezentuje Australię i Kanadę, a pięciu pochodzi z Wielkiej Brytanii. Najmłodsi nie ukończyli jeszcze 20 lat, a najstarszy ma 60.
Mars One wywołuje liczne kontrowersje i wątpliwości. Projekt ma kosztować 6 miliardów dolarów, ale na razie udało się zgromadzić zaledwie 0,1 proc. niezbędnych środków. Nieznane pozostają też szczegóły rozwiązań technologicznych, które pozwolą uczestnikom misji bezpiecznie dotrzeć na Czerwoną Planetę i przeżyć w tym niezwykle niegościnnym środowisku. Kanadyjski astronauta Chris Hadfield stwierdził ostatnio, że szanse na jego realizację są bliskie zeru, a organizatorzy nie potrafią odpowiedzieć na podstawowe pytania, jak choćby o to, jakiego kombinezonu będą używać uczestnicy misji. Z kolei inżynierowie z MIT wyliczyli, że założenia funkcjonowania bazy na Marsie przyjęte przez Mars One pozwolą pierwszym kolonistom przeżyć tam zaledwie 68 dni.
za: newsweek

Share this post


Link to post
Share on other sites

I nie tylko trzech. Mars za blisko. Przepraszam za prawdopodobny OT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kiedyś pisałem że skoro to organizują ludzie od big brothera to pewnie będą zarabiać na reklamach w czasie transmisji i smsach od widzów ("kto w tym tygodniu bedzie musiał opuścić rakietę żeby pozostałym zostało więcej tlenu?")

 

ale skoro prawdziwych przygotowań właściwie nie ma, to może plan jest inny - szeroka kampania promująca kosmonautów mars one tak że wszyscy na świecie uwierzą że ci ludzie naprawdę będą pierwszymi ludźmi na marsie.

 

wtedy gdy jakaś inna instytucja przygotuje prawdziwy lot na marsa to nikt nawet nie pomyśli żeby wysłać tam kogokolwiek innego :flirt:

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lajki mi się wyczerpały ale może i dobrze bo nie wiem czy byłoby jasne, że lajakowałem Paethera za dobry dowcip - światowy :)

 

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę, miłość lub władzę :icon_idea:

 

Big Brother pewnie ma licencje na swój pomysł, więc się ją obchodzi pseudo-przygotowaniami do czegoś konkretnego.

Ciekawe co będzie jak się komuś z tej ekipy dziecko w tym czasie urodzi.
Są jednak dwie możliwości - uczestnik wie, że to ściema albo jest zdrowy psychicznie inaczej.
W tym drugim przypadku może rzeczywiście zrezygnuje z życia rodzinnego.

 

Twoja hipoteza Szuu nie jest sensowna bo ci prawdziwi budowlańcy (rakiety na Marsa za duży szmal) ...

nie wzięliby na pokład zdrowych inaczej ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Nie no ale popularyzacja tematyki astronautycznej i astronomicznej będzie OK.

Ja przypuszczam, że wielu ludzi ma blade pojęcie o Marsie i odległościach w kosmosie :)

b01.jpg

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to żadna niespodzianka :D

 

Uczestników wyprawy mającej na celu skolonizowanie Marsa wybiera się na podstawie 10-minutowej rozmowie na Skypie, a aby awansować w programie, trzeba kupować T-shirty i wpłacać dotacje. Wygląda na to, że Mars One to jedna wielka ściema, a nie kolejny krok w rozwoju ludzkiej cywilizacji.
Holenderski projekt Mars One to coś, co rzeczywiście potrafi rozpalić wyobraźnię. W końcu mówimy tu o kolonizacji Marsa przez ludzi. Na Czerwoną Planetę miało zostać wysłanych kilkaset osób, w tym również kilkoro Polaków. Wydawało się, że uczestników dobierano długo i ostrożnie, po to aby ludzkość coś z tej misji wyniosła. Dziś coraz więcej argumentów przemawia za tym, że to zwykłe oszustwo.
Cały artykuł:
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Big Brother pewnie ma licencje na swój pomysł, więc się ją obchodzi pseudo-przygotowaniami do czegoś konkretnego.

ale to są właśnie ci ludzie, którzy wymyślili big brothera :D

 

aby awansować w programie, trzeba kupować T-shirty i wpłacać dotacje

co za amatorszczyzna!

przecież bardziej by sie opłacało podgrzewać konkurencję i wrogość pomiędzy krajami żeby ludzie z danego kraju kupowali koszulki za które zdobywa punkty ich przedstawiciel, a nie że on sam ma kupować ^_^

 

prawdziwą kolonią to i tak nigdy nie miało szansy być, ale wystarczyłoby żeby chociaż część z nich przynajmniej przeżyła lądowanie i byłoby historyczne osiągnięcie jakiego dawno nie mieliśmy.

to przecież nie może być aż tak trudne... latają różne curiosity i dobrze im idzie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mars One :)

Zaczyna się poważny odsiew kandydatów by zostało mniej. Będa testowani wielodniową izolacją itp.
Pewnien fragment doniesienia budzi moje czujne zwątpienie (nawet Big Brother nie chce w to wchodzić)

 

Mars One is planning to raise funds through private investors and media exposure. A reality TV deal with the maker of Big Brother has fallen through and it is now negotiating with other companies.

 

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3165763/Would-make-cut-Controversial-Mars-One-mission-reveals-tests-cull-applicant-pool-100-24-given-ten-year-training-contracts.html

 

A tak w ogóle to co prawda bilet w jedną stronę ale udają (sądząc z linkowanego materiału), że w końcu zakupią jakąś rakietę na bazie istniejących już/wtedy technologii i poślą tych ludzi na poniewierkę.

 

Tia

No ale jak sms-owate głupki dopiszą (ilością)

to ... kto bogatemu zabroni :)

 

Pozdrawiam

mon.jpg

asas.jpg

ewsedds.jpg

sda.jpg

sdds.jpg

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej, ktoś jeszcze wierzy, że to naprawdę dojdzie do skutku? :wassat:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ty żeś zaczął :D Jak dojdziesz kiedyś do wniosku, że to kompletna fikcja nie warta wzmianki to po prostu zamkniesz wątek cobyśmy wiedzieli, że oceniasz to jako 100% ściemę i to niegodną nawet wspomnienia.

 

Doniesienie jest świeżutkie; portal nie wydaje się brukowcem czyli tabloidem; z tego portalu wpadały linki do wątku "po prostu linki" i nie wzbudzały kontrowersji więc ktoś (poważny) tam wierzy albo wierzy że można wierzyć.

W pewnym sensie wydaje się to możliwe .... no choćby na zasadzie statystycznej. Jakby zebrali naprawę dużo kasy i mogli kupić naprawdę dużą rakietę to może cześć z tych ludzi co (jak piszą) lada dzień

podpiszą kontrakt na 10-letni trening ... nie opamięta się i poleci na stracenie?

Rysunki wnętrz i zewnętrz kosmicznych mają coraz staranniejsze ;)

Pozdrawiam

 

 

dsasqa.jpg

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 18.07.2015 o 22:21, Paether napisał:

Ej, ktoś jeszcze wierzy, że to naprawdę dojdzie do skutku? :wassat:

Już nikt.

Firma zbankrutowała. W całym czasie nie podjęła żadnych, ale to żadnych realnych działań przygotowawczych - w sensie współpracy z jakimiś innymi firmami.

Przyjmowała tylko pieniądze od entuzjastów w to wierzących. Nie pierwszy to taki przypadek w historii ludzkości ;)

 

Tam przewijał się jakiś Noblista z fizyki - Gerard’t Hooft
(współtwórca Zasady holograficznej – to hipoteza, która w „silnej wersji” mówi, iż opis każdego trójwymiarowego ciała lub rejonu przestrzeni zawarty jest na dwuwymiarowej powierzchni otaczającej to ciało. W bardziej spekulatywnej, „słabej wersji” mówi ona, iż cały Wszechświat może być postrzegany jako dwuwymiarowa struktura informacyjna „namalowana” na horyzoncie kosmologicznym).

 

Z dwóch znanych powiedzeń łacińskich:

 

Pecunia non olet

 

Noblesse oblige

 

... jedno okazało się silniejsze:flirt:

 

https://www.purepc.pl/prawo_i_gospodarka/zbankrutowala_firma_ktora_miala_zalozyc_kolonie_na_marsie?fbclid=IwAR1YaylGHhKRnAQBpXCCBC2oFmwBdCXAZwGThfHv9j4WwLNhO0f5jrHiOdw

 

Moim zdaniem największą robotą jaką wykonali były grafiki :laughing:

Pozdrawiam

Linkuję do jednej z najdrożej "sprzedających się" grafik komputerowych wszech czasów i do (uśmiechniętego) oblicza Noblisty - doradcy.

11_zbankrutowala_firma_ktora_miala_zaloz

 

gerard3-1280.jpg

 

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
   Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
    • Love
    • Like
   • 1 reply
  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.