Skocz do zawartości

M42


jcbo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...

Do szczegółu nie ma co się przyczepić - niesamowita ostrość. Jacku, wydaje mi się jednak, że trochę po macoszemu potraktowałeś tło.

Porównuję ten obszar (u Ciebie prawy dolny róg) do mojego zdjęcia http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/79-m42-color-b-s

(u mnie Lewy górny) i jest tam bardzo dużo pyłu. Zastanawia mnie dlaczego go nie pokazałeś, bo jestem prawie pewien, że Twój materiał to umożliwia.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szczegółu nie ma co się przyczepić - niesamowita ostrość. Jacku, wydaje mi się jednak, że trochę po macoszemu potraktowałeś tło.

Porównuję ten obszar (u Ciebie prawy dolny róg) do mojego zdjęcia http://www.pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/79-m42-color-b-s

(u mnie Lewy górny) i jest tam bardzo dużo pyłu. Zastanawia mnie dlaczego go nie pokazałeś, bo jestem prawie pewien, że Twój materiał to umożliwia.

 

Paweł

 

Na tyle pozwolił mi materiał i umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na tyle pozwolił mi materiał i umiejętności.

Jacku, w żadnym wypadku nie stawiam swoich umiejętności obróbki ponad Twoje. Nie twierdzę również, że moje zdjęcie jest ładniejsze od Twojego.

Po prostu zwróciłem uwagę na ten fakt.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, w żadnym wypadku nie stawiam swoich umiejętności obróbki ponad Twoje. Nie twierdzę również, że moje zdjęcie jest ładniejsze od Twojego.

Po prostu zwróciłem uwagę na ten fakt.

 

P.

 

Moje umiejętności nie są jakieś ponadprzeciętne, po prostu napisałem co jest faktem: na tyle pozwolił mi materiał i moje umiejętności abym zaakceptował estetykę zdjęcia, jestem pewien że kiedyś uda mi się to poprawić ale na pewno nie teraz i nie na tym materiale.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje naświetlić sprawę z innej perspektywy. Jeśli mamy małe FOV to w procesie jakoś machinalnie schodzimy do poziomu który ukazuje nam gdzieś ciemne tło. Takie podejście służy skontrastowaniu bardzo dużego, wręcz nie mieszczącego się i jasnego obiektu w posiadanym kadrze.

Jeśli spojrzeć na pierwsze zdjęcie z rdzeniem M42 to po brzegach mamy stosunkowo ciemno pomimo że ten sam obszar w szerszym kadrze ma tam na prawdę jaśniejsze tło brązowo-szaro-bure w zależności od balansu kolorów ( różnie to bywa, kwestia indywidualna i jakości materiału). Jestem przekonany że Jacek mógłby utrzymać wszystko na jaśniejszym poziomie ale efekt wizualny nie byłby taki sam.

Teraz, dorabiając cześć dalszą a dodatkowo podnosząc poprzeczkę na mozaikę siłą rzeczy któryś kadr jest tym wiodącym pod kątem poziomów. Tutaj dodatkiem jest "biegcz" więc tło jest wyrównane do lepszej części - tej pierwszej - której Jacek, zakładam, nie obrabiał na nowo.

Takie moje 3 grosze bazując na mojej zabawie i doświadczeniu ogniskowymi od 135 do 1000 ...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin trafił w sedno. Inaczej wygląda ten sam obszar zrobiony małym FOV a inaczej crop z większego pola które było obrabiane jako cały kadr. Chyba zacznę do niego zwracać się " il professore " :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuci M42 jest idealna. Wśród zdjęć M42 to jak wzorzec metra w sevres. Nie wyobrażam sobie żeby można było jeszcze lepiej ją przedstawić. Jest idealna, gładziutka ostra z pięknymi szczegółami. Można się wpatrywać i odkrywać ją centymetr po centymetrze. Jedynie biegnący pan troszkę odbiega jakościowo ale to pewnie z powodu warunków w jakich był zbierany materiał. Co do M42 to aż brak słów. Jedyne pytanie jakie się nasuwa to jak umieściłeś ten teleskop na orbicie bo nie chce mi się wierzyć że przez ziemską atmosferę uzyskałeś taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.