Skocz do zawartości

Tał 100RS lub Celestron CR-4


Krzysztof Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolisz ogólniejszą uwagę: refraktora nie brałbym mniejszego od min. 120mm jeżeli już (klasa econo). Mam trochę sprzętu m.in. lornetę 100mm i naprawdę jak już warto "pojedynczy" refraktor brać większy od 100mm (klasa econo achromat a nie hiper apo za tysiące $) bo możesz w ogóle nie zobaczyć za wiele, szczególnie DS-ów. A trzeba pamiętać że lorneta 100mm i tak ma zasięg ok. 1,4x większy od pojedynczej "tuby" a i tak ma się "niedosyt" bo wpatruje się człowiek w jakieś mgiełki o ile je w ogóle widać. Zatem jak porządny refraktor Tal to warto nowy 125R - dlatego go projektowali. No chyba że chcesz mieć dedykowany niezbyt jasny refraktor do obserwacji Księżyca - ale wtedy i tak lepiej BPC 26x70 z efektem pseudo-3D "zapierającym dech w piersi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to lekka przesada. Dobrym refraktorem 100mm można wiele zobaczyć - przykłady są choćby na forum.

bo możesz w ogóle nie zobaczyć za wiele, szczególnie DS-ów.
- refraktor nie jest przeznaczony do DS więc to chyba logiczne że za wiele się nim nie zobaczy. Jak ktoś decyduje się na tego typu sprzęt to wie czego chce - a chce planet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie - zależy co rozumiemy przez "wiele". Dla mnie planety i Księżyc bez DS to raczej niewiele a wydana kasa duża... stąd Tala jak już to raczej 125mm - to rozszerzy możliwości, mobilność podobna a swiatłosiła Tala 125 większa do DS i fotek.

 

Zależy też czy nasz Kolega tak lekką ręką machnie na DS-y...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Podobnego rozmiaru 120mm jest Orionowy refraktor f/8 a zapewne sporo tańszy i na lepszym i nowocześniejszym montażu z napędami.

Marcinie nie wiesz jak bardzo się mylisz oceniając refraktory przez które w życiu nie patrzyłeś i ich przydatność do obserwacji mgławic.

Już refraktorek PZO 68/400 ukazuje z Kudłaczy całego Cirrusa a z filterkem nebularnym i 2" okularkiem widać go jak na fotkach z CCD :salu:

Niewielki refraktor typu 100/600 umożliwia już zaawansowane obserwacje, komet, mgławic, galaktyk a nawet gwiazd zmiennych a jego wielka mobilność powoduje że jest bardzo często używanym instrumentem zabieranym na wszelkie wakacyjne wojaże :salu:

 

Ps. Kolega nie musi machać ręką na DS'y bo może je spokojnie niewilekim refraktorkiem obserwować czego i ty zapewne doświadczysz na Kudłaczach, sporo się jeszcze o refraktorach musisz Marcinie nauczyć :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu nie zrozumiałeś mnie - też mam fajny travelerek ZRT 457 70mm apert. po Twoim upgradzie i biorę go ze sobą na Kudłacze bo można kilka rzeczy (ale nie wszystkie!) łatwo i przyjemnie zobaczyć i bardzo to lubię, chodzi o coś zupełnie innego co przecież wyraźnie napisałem: jak już coś większego za większą kasę z refraktorów to warto minimum 120mm raczej niż 100mm jako "stacjonarny" duży refraktor achrom. nieprawdaż Januszu? W DS z takim 120-125mm z "szybką" światłosiłą też mozna "poszaleć" i z fotkami co widzimy na forach. Doczytaj sens wypowiedzi a potem pisz "krytycznie" bo czasem jest to niepotrzebne wiesz?.

 

Aha przez kilka refraktorów jednak patrzyłem i wiem co piszę - w tym przez Tal 100RS i Celestron 150mm oraz specjalny model f/5 750mm ogn. (fotki Piotra) patrzyłam w Bieszczadach - zapomniałeś już ten fakcik, przydałaby się smaczniutka lecytynka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na zakupem rafraktora: Tał 100Rs lub Celestron C4-R . Prosze o komentarz i rade. Pozdrawiam

 

Rzuć okiem na moje bazgroły dotyczące Tała 100 RS w dziale recenzje. Starałem się w miarę obiektywnie parę słów napisać. Wbrew temu co pisze MarcinL 100mm refraktor to poważna siła do obserwacji astro. Oczywiście przede wszystkim do planet, mniej do DS, co nie znaczy, że wcale nie. Wszystko zależy od miejsca i warunków obserwacyjnych.

 

Jeżeli ten C-4 ma ogniskową 500mm to zdecydowanie nie ma co go porównywać z Tałem 100 o ogniskowej 1000mm. Ogólnie można pewnie stwierdzić, że Tał ma lepszą optykę, a gorsze wykonanie. Mimo to myślę, że cieszy się lepszą marką niż C-4, co ma niewątpliwy wpływ na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze, czy Ty też nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi? Oczywiście że 100RS refraktor to niezły kawał sprzęta, ale JAK JUŻ duży stacjonarny to chyba lepiej soczewkę min. 120mm. A travelerek 70mm i tak się przyda.

 

W takim razie po co się pozbyłeś swojego 100RS jak to taka potęga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale przecież dawałeś namiętne ogłoszenia sprzedaży 100RS, widać że ludzie też wolą od razu coś większego jak "nie poszedł" nawet za 1500zł. Może trzeba było dać cenę jak 100mm Yukon 999zł - ale wtedy miałbyś trochę "w plecy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd możesz wiedzieć kto ile dawał za sprzęt???? Ja postanowiłem go nie sprzedawać, gdyż jest to na tyle dobry mobilny sprzęt, że nie ma sensu się go pozbywać za 1500 zł. Zainteresowanie sprzętem było, ale post factum, gdy podjąłem decyzję o nie sprzedawaniu teleskopu.

 

Jestem przekonany, że teleskop 100mm doskonale nadaje się do obserwacji astronomicznych. Również do DS, jeżeli dysponuje się w miarę ciemnym niebem. A porównywanie teleskopu Tał 100 do lornetki 100mm jest śmieszne. Lornetka nie dysponuje ani tak dobrą optyką, ani powiększeniami, ani możliwością prowadzenia instrumentu za obiektem.

 

Należy też pamiętać, że między teleskopem 100 a 120 czy 125 mm może już występować znaczna różnica w wadze i wielkości, co powoduje, że setka bije je mobilnością na głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie :shock: nie bardzo rozumiem czy jesteś tylko złosliwy czy aż głupi aby proponować Oskarowi odsprzedaż Tała 100 RS za mniej niż tysiąc złotych :shock:

Proponując tak śmieszne ceny odsprzedaży robisz niedźwiedzią przysługę mocodawcom z Delty i dostaniesz od nich zapewne kolejne poważne ostrzeżenie jak za czasów napiecią na granicy chińsko rosyjskiej :wink: :lol::lol::lol:

To na czyjej smyczy biegasz wszysy doskonale wiemy ale wtedy zapraszamy do działu producenckiego gdzie jest czas i miejsce na takie wybryki jak te tutaj z cenami rozpaczy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee Oskarze, przesadzasz z tą niemobilnością 120mm np. 120mm Orion dostępny w Astrokraku waży porównywalnie ze 100RS, przesadzasz pisząc o mozliwościach 100mm w DS i niby słabości lornety 100mm - sam mam to widzę że obuocznie w takiej lornecie raczej więcej i jaśniej widzę niż przez pojedynczą "tubę" przy powerze ok. 20x.

 

Janusz mówimy o sprzęcie 100RS UŻYWANYM - zawsze używany jest o ok. 30% do połowy ceny tańszy choćby z tego powodu że jest używany. I nie jest to sprawa mojej złośliwości czy "głupoty" (i kto tu jest złośliwy Januszu?) tylko raczej racjonalności - tu nie ma zmiłuj się. Proponuję Januszu lepiej promuj swoje większe min. 120mm to będzie z pożytkiem dla miłośników bo 120mm to już coś. Jak mozna mieć podobnie mobilne 120mm to po co brać 100mm - o to chodzi.

 

[ Add: Pią 06 Sie, 2004 ]

Aha, Januszu na tej zasadze jak Ty niemądrze piszesz to Ty też jesteś moim "mocodawcą z Astrokraka" bo też "promuję" Twoje dobre wyroby... A dobre promocyjne posunięcia Delty i innych z korzyścią dla Klienta i dobre i niedrogie wyroby wszystkich Producentów będę zawsze popierał, i basta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem patrzyłem kilka razy także przez Twój 100mm Oskarze vs Celestron 150mm w Bieszczadach (lecytynki?) -sam mam reflektor 203mm i travelerek 70mm jak w stopce- i doskonale wiem iż ważne jest to aby "stacjonarny" duży refraktor miał niemałą aperturę min. 120mm i "szybką" światłosiłę rzędu f/7 - f/8 albo jeszcze szybszą bo w DS "wypada". Po co Rosjanie zaprojektowali nowy 125mm z szybszą światłosiłą? No chyba że ktoś chce tylko planet, planet i jeszcze raz planet to mu 100mm i f/10 starczy. I tyle.

 

Aha, dodam że technika i nauka poszła do przodu co właśnie pozwoliło opracować długo oczekiwany Tal 125R z większą aperturą i światłosiłą zamiast "stary" 100R z f/10

 

[ Add: Pią 06 Sie, 2004 ]

http://www.npzoptics.ru/market/shopping/pr...&product_id=304

125R światłosiła f/8.9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o model Celestrona C4-R 102/1000mm. Czy skusić sie na niego czy na Tała 100RS.

Pozdrawiam.

 

Na temat Tala juz wiele osob wypowiadalo sie na tym forum, a jesli chodzi o Celestrona, tu jest recenzja: http://www.cloudynights.com/reviews5/c4r.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzyłem kilka razy także przez Twój 100mm Oskarze vs Celestron 150mm w Bieszczadach

 

Parę razy w ciągu paru godzin - to nikła podstawa do oceniania refraktorów.

 

Oskarze abyśmy się do końca dobrze zrozumieli: Oczywiście że nie jestem guru od refraktorów, sam mam lekkiego travelerka. Twój 100RS jak sam widziałem to niewątpliwie fajny sprzęt do planetek etc., ale samemu dlatego sobie go jakoś nie kupiłem ponieważ jak już polowałbym na właśnie minimum 120mm z "szybszą" światłosiłą do fotek i DS np. nowy 125R czy Orion 120mm. I to ma chyba sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, teraz zgoda Oskarze w 100%, właśnie o takim "kierunku" cały czas piszę - pisałem o minimum 120mm a pewnie że lepiej jak już to od razu dobry jasny ze zminimalizowanymi aberracjami refraktor 150mm z 750mm ogniskową i szybką światłosiłą f/5 do foto i DS. To pewnie ten znakomity refraktor Piotra Zasłony z którego Beata dostała fotkę M51 Whirlpool od Piotra w Bieszczadach. Tak, to "sprzęt marzeń"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.