Skocz do zawartości

wyczernienie - czarna matowa farba


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

potrzebuję porady odnośnie wyczernienia elementów tuby - chodzi o pomalowanie małych detali, które podejrzewam o potencjalne sprawstwo odblasków. Kupiłem w markecie budowlanym czarny matowy spray, ale daleko mu do oryginalnej matowości np wyczernienia drawtube.

 

Kiedyś ktoś sprzedał mi patent na zmieszanie z talkiem jakiejś farby... i tu nie pamiętam jakiej. Liczę na podpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po kilku frustrujących eksperymentach z talkami, sprejami etc. poddałem się i kupiłem specjalną astrofarbę tu:

 

http://www.astrogeraete.de/Antireflexfarbe.html

 

Efekt jest powalający.

 

Do tego jest rozpuszczalna w wodzie i ma dobrą przyczepność do wszystkiego - trzyma się np. na częściach aluminiowych.

 

Jeśli porzebujesz tylko trochę chyba jescze gdzieś ją mam i mogę się podzielić (PW please)

Edytowane przez AgentSmith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też szukałem dobrej farby do wyczernienia. Znalazłem jeszcze taką ofertę: www.gerdneumann.net/english/instrument-building-parts-teile-fuer-den-fernrohrbau/totmatte-schwarze-optikfarbe-deep-black-optical-paint.html

 

AgnetSmith pamiętasz ile kosztowała przesyłka do PL ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra profesjonalna farba pochłaniająca światło to Screen Goo http://projektor.pl/farba-screen-goo-ultra-black-0-25l.html

Tylko trochę droga :icon_sad:

I tu się z kolegą nie zgodzę,farba i owszem jest czarna,ale odbija sporą część światła.Swego czasu zmarnowałem sporo kasy na te różne wynalazki,przeprowadzałem próby wskaźnikiem laserowym w ciemnym pomieszczeniu,zwycięzców było dwóch :welur i czarna farba z dużą ilością talku.

 

Wniosek jest tylko jeden :GŁADKIEJ POWIERZCHNI NIE DA SIĘ ODPOWIEDNIO WYCZERNIĆ.

 

eDIT:

 

Farba nie musi być max czarna,ma spełnić swoją rolę - w naszym przypadku : pochłanianie i rozpraszanie światła,to jest nam najbardziej potrzebne.

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się z kolegą nie zgodzę,farba i owszem jest czarna,ale odbija sporą część światła.Swego czasu zmarnowałem sporo kasy na te różne wynalazki,przeprowadzałem próby wskaźnikiem laserowym w ciemnym pomieszczeniu,zwycięzców było dwóch :welur i czarna farba z dużą ilością talku.

 

Wniosek jest tylko jeden :GŁADKIEJ POWIERZCHNI NIE DA SIĘ ODPOWIEDNIO WYCZERNIĆ.

 

eDIT:

 

Farba nie musi być max czarna,ma spełnić swoją rolę - w naszym przypadku : pochłanianie i rozpraszanie światła,to jest nam najbardziej potrzebne.

Każdy ma swoje doświadczenia w tej materii. Ja tą farbę nakładałem, tak jak zaleca producent, natryskowo aerografem i efekt był lepiej niż bardzo dobry.

Zgadzam się czarny welur/flok też się sprawdza. Również zamierzałem go polecić, idealnie nadaje się na równe powierzchnie. Mieszanek farby z talkiem nie próbowałem, ale to znana, stosowana i polecana mikstura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym sposobem na wyczernienie tuby są bafle wyczerniajace , stosuje je od lat w moim SCT8".

 

Miałem dziwne podejrzenia że mam jakieś odblaski od nich bo na Jowiszu pojawiały mi się dziwne kregi .

 

Wyjąłem je i okazało sie że sa nadal - to była wada kamery.

 

Miałem wyczernioną tubę flokiem plus 4 bafle .

 

Jakież było moje zdziwienie kiedy zacząłem obserwować niebo : Księżyc , planety i DS-y , było widać jakieś szare tło , jak by zaświetlenie od miasta.

 

Szczególnie było to widoczne na Księżycu i planetach .

 

Ponieważ flok spowalniał mi chłodzenie tuby odkleiłem go co nie było łatwe , trzymał się świetnie od wielu lat po mimo trzymania go na słońcu i mrozie.

 

Czasami się sypał na lustro ale w małej ilości , świetnie natomiast wyczerniał tubę , kontrast był naprawdę dobry.

 

Powróciłem więc do bafli i jest dużo lepiej , ale jednak wyczernienie fabryczne jest nieco błyszczące i nie jest to juz to samo co było z flokiem , dlatego chętnie dowiem się jaka farba jest najlepsza bo muszę ją wyczernić.

 

Bafle zrobił mi Mitek , są perfekcyjnie wykonane z aluminium i świetnie przez niego wyczernione, farba trzyma się od lat.

 

Światło bafla nie przesłania lustra a jedynie małą kryzę która jest na lustrze a która też robi odblaski.

 

Jednym słowem polecam bafle wszystkim i nie jest to ściema , stosuje się je w wielu profesjonalnych teleskopach.

 

Obrazy w wizualu są bardzo dobre , mają dobry kontrast i zminimalizowane zaświetlenie od śrubek i ścianek.

 

 

 

4cd97b007621aa84gen.jpg

5f90c0c58ea570f6gen.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje doświadczenia w tej materii. Ja tą farbę nakładałem, tak jak zaleca producent, natryskowo aerografem i efekt był lepiej niż bardzo dobry.

Zgadzam się czarny welur/flok też się sprawdza. Również zamierzałem go polecić, idealnie nadaje się na równe powierzchnie. Mieszanek farby z talkiem nie próbowałem, ale to znana, stosowana i polecana mikstura.

Zalecam więc wykonanie próby wskaźnikiem laserowym w ciemnym pomieszczeniu,widać wszystko jak na dłoni,i może dla porównania przyłóż kawałek weluru obok i zerknij na obydwa odbicia.

 

Pozdro Michał.

 

I jeszcze raz to podreślę

 

GŁADKIEJ POWIERZCHNI NIE DA SIĘ ODPOWIEDNIO WYCZERNIĆ ! ! !

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów porównawczych nie robiłem, wierzę na słowo, że jest tak jak mówisz.

Technika nakładania farby ma znaczenie. Pędzlem nie uzyskasz takiego efektu "matowości' jak nawet najprostszym aerografem. Kładąc kolejne warstwy na tzw. półsucho.

 

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów porównawczych nie robiłem, wierzę na słowo, że jest tak jak mówisz.

Technika nakładania farby ma znaczenie. Pędzlem nie uzyskasz takiego efektu "matowości' jak nawet najprostszym aerografem. Kładąc kolejne warstwy na tzw. półsucho.

 

Sposób nanoszenia farby oczywiście ma duże znaczenie,ja to robiłem małymi wałkami też praktycznie suchym wałkiem,oczywiście nie ma co porównywać z nanoszeniem aerografem,ale chropowatość powierzchni ( welur i dodatek talku do jakiejkolwiek czarnej matowej farby ) powoduje znaczne polepszenie efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Najczarniejszy mat w spray'u jaki znalazłem w Polsce to Humbrol nr 33

Która wersja jest lepsza, akrylowa czy emalia? Obie występują w spray'u i w małych puszkach (emalia - 14 ml, akryl - 12 ml). Muszę wyczernić małą złączkę i spokojnie mi mała puszka wystarczy. Ale widzę, że łatwiej dostać emalię.

 

PS. Przepraszam, ze odgrzebuję stary temat, ale gdzieś mi go wyświetliło jako rzekomo gorący.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.