Skocz do zawartości

Niezwykłe zdjęcia


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Północno-zachodnie wybrzeże Madagaskaru. Zdjęcie z satelity udostępnione z okazji 50-tej rocznicy obchodów Dnia Ziemi.
https://www.nasa.gov/image-feature/an-otherworldly-looking-bombetoka-bay-madagascar

 

Oko wielbłąda - chyba przypomina jakiś obiekt  :)
(techpedia.pl)

 

Oko pustyni w Iranie (jak ktoś znajdzie lepszą fotografię tego miejsca to chętnie zobaczę).

(twitter/iran_style)

 

Siema
link na NASA

bombetoka_aster_23aug00_lrg.jpg

 

 

Link na Techpedia

34172.jpg

 

 

Link na Twitter:

DFfau-qXsAA9u99?format=jpg&name=small

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z kosmosu widać tylko trzy rzeczy zbudowane ręką człowieka:

wielki Mur Chiński,

kolej transsyberyjską i

największą w Europie dziurę, która znajduje się... w Polsce, w Bełchatowie. Z góry wygląda ona niczym przedziwny, rozmazany obraz.

 

https://podroze.onet.pl/polska/lodzkie/kopalnia-odkrywkowa-wegla-brunatnego-belchatow-ciekawostki-zwidzanie/d29blf9

 

Siema
link:

najwieksza-dziura-w-europie-znajduje-sie

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Kolumbii podczas wyprawy odkryto nieznany, niezwykły owoc, aczkolwiek z jakichś względów przez autorów kojarzony z innym, zwanym ... gwiezdnym jabłkiem :D

Zdjęcie podpisali:
"A strange and unidentified fruit from the Sapotaceae family, one that includes important food sources in the form of tropical fruits like the star-apple"
https://www.bbc.com/news/world-latin-america-52948635

 

Tutaj o star-apple:
http://fruitmaven.com/2012/05/star-apple-caimito/

 

Sima
Linki

_112749136_img_9638.jpg

 

 

purple-star-apple.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś na o2.pl prawie Księżyc. :)

 

"Tajemniczy obiekt, który był widoczny na niebie przez kilka godzin, rozgrzał do czerwoności media społecznościowe w Japonii. Nikt nie wie, co to jest. Ludzie spekulują, że to UFO, inni mówią o akcji propagandowej Korei Północnej."


"Fernando Brey Quintela, mieszkaniec Galicji, poinformował o wyjątkowym znalezisku. Podczas wędkowania trafił na zabytkową figurę Matki Bożej, zanurzoną w rzece. Eksperci szacują, że może pochodzić z XIV wieku."


"Możliwość obserwacji jednego z najbardziej popularnych wielorybów nie zdarza się często. Migaloo wzbudza szczególne zainteresowanie swoją wyjątkową barwą. Tym razem można było go zobaczyć u wybrzeża Nowej Południowej Walii."

 

(wspomnę że mamy na niebie ogromy gwiazdozbiór o nazwie Wieloryb).


Siema
Linki

26a3bb06-3ceb-4d23-aa60-bf51702bdeaf

 

cc254335-21d9-4d4c-af76-5fc7356dae7e

 

1eabae19-8ed9-4b24-b397-d3cec1770b5e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niecały miesiąc temu portal msn.com/pl-pl dał materiał pod takim tytułem:

88 zdjęć, w które trudno uwierzyć! Tak wygląda Ziemia z kosmosu.

Ja jednak wierzę, choć przyznam, że ten Iran mnie z deczko zaskoczył - nie wiem co widzę ale fajne te zawijasy, jakby nawet smaczne (lody) :D

https://www.msn.com/pl-pl/podroze/news/88-zdjęć-w-które-trudno-uwierzyć-tak-wygląda-ziemia-z-kosmosu/ss-AAFpJNK#interstitial=1

 

Zwrócę uwagę na:
* Wulkan Etna we Włoszech
* Wezuwiusz
* Białe, ośmiornicze macki Rosji :D
* Japonia
* Iran
* Kair, Alexandria, Egipt - rekordowe zanieczyszczenie światłem nieba potencjalnych astroamatorów.

 

Natomiast na:
https://www.bbc.co.uk/news/extra/ewsu2giezk/city-of-silence-china-wuhan

 

Złowieszczo-magiczne chmury nad niezwykłym poniekąd miastem z obłędnie czerwonym mostem  - well/cóż - kraj ideowo czerwony :D
"Wuhan.To tutaj po raz pierwszy wykryto wirusa i podjęto pierwsze próby jego powstrzymania.".
Zwrócę uwagę na dwa dźwigi budowlane funkcjonujące na dachu jednego z najwyższych wieżowców. Sprytne.

 

Siema
6 linków i dwa załączniki (te zdjęcia co są nielinkowalne).

 

Wulkan Etna we Włoszech:

AAFemTG.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

Wezuwiusz:

AAFe6Ti.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

Rosja:

AAFesfM.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

Japonia:

AAFenZT.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

Iran:

AAFeswS.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

Kair, Alexandria, Egipt:

AAFexIV.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

 

 

chmuwu1_.jpg

chmuwu2_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znane jest stwierdzenie, że kosmos znamy już może lepiej niż głębiny oceaniczne.

 

'Niezwykłe odkrycie w oceanie. Czegoś takiego świat nie widział. "Społeczność kosmitów"
Zwierzę zostało zaliczone do typu gąbek i nazwane oficjalne "gąbką E.T."
...
Odkrycie zostało dokonane w niezwykłym obszarze Grzbietu Wschodniopacyficznego, na głębokości ok 2400 m. Dzięki kilku czynnikom, wciąż zachowały się tam bardzo pierwotne warunki rozwoju organizmów.
W dużym stopniu jest tak dzięki kominom hydrotermalnym, z których wydobywają się różnorodne minerały, a temperatura w ich okolicach jest dużo wyższa niż wszędzie wokół, przyciągając wiele organizmów. Kominy hydrotermalne są uznawane za jeden z kluczy do zagadki powstania życia. Zakłada się też, że w przeszłości mogły one istnieć m.in. na Marsie.'   :Lighten:

 

Więcej
https://www.o2.pl/informacje/niezwykle-odkrycie-w-oceanie-czegos-takiego-swiat-nie-widzial-spolecznosc-kosmitow-6530932568468160a

 

Siema
Link

1e4a7cf1-3296-4002-bd0f-f65b875004e4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Spośród owadów od dawna naszą uwagę skupiają pszczoły.
Do naszej świadomości przebiły się niepokojące informacje o zagrożeniu ich wyginięciem.
Ocenia się, że na świecie zniknęło już 80-90% pszczół.
Albert Einstein miał podobno stwierdzić, że od chwili gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia.

 

Czy jednak tylko pszczoły są zagrożone?

 

Raport przygotowany przez brytyjskich entomologów przestrzega, że od lat 70. XX wieku na Ziemi zginęło 50% znanych gatunków owadów.
Kolejne 40% jest zagrożonych wyginięciem.

 

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do spadku liczebności owadów.
Do głównych zalicza się intensywne rolnictwo, pestycydy i zmiany klimatu.
Wiele badań wskazuje, że tropikalne stawonogi mogą być szczególnie wrażliwe na ocieplenie klimatu."

 

Trudno o "nie intensywne" rolnictwo jak ludzi przybywa bez opamiętania (niestety brak wsparcia antykoncepcji i brak ostrych anty-zachęt).

 

Jak sobie dodałem błyskotliwie  :original: - ścisłowiec jestem - logarytmy z ręki mi jedzą - wyszło, że zniknie aż 90% gatunków owadzich. Toż to apokalipsa!

 

https://dzikiezycie.pl/archiwum/2020/kwiecien-2020/postepujaca-niezauwazalna-apokalipsa-owadow?

 

***


Na bbc.com dali doniesienie o ratowaniu przed wymarciem zwierzątka jak z bajki :palmy:

 

Siema
p.s.
Czasem zdjęcie jest nielinkowalne to daję wprost - jest to tym bardziej uzasadnione, że te moje jpg są względnie malutkie, a ponadto wiele portali po latach znika
(w przeciwieństwie do Astropolis, które, mam nadzieje, przetrwa nawet przeniesienie się ludzkości na Marsa za niecałe dwa miliardy lat)
i linki z czasem będą puste, a posty bez wizualnej treści (sic!)

***

Zatem tu jeden link i jedna grafika

2020-04-02-W-ciagu-ostatnich-50-lat.jpg

 

australia_ma_.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Alyssa Carson - przyszła astronautka, która ma szanse polecieć na Marsa.' Facebook.

...

'Tak wygląda najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest – widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcia zostały wykonane przez rosyjskich astronautów, odbywających swoje misje na stacji (Rosjanie są podobno szczególnie dobrzy w tego typu fotografii). Jak możliwe jest otrzymanie takiego efektu? Zdjęcia te to tzw. fotografie ukośne – wykonane nisko nad horyzontem, pod małym kątem względem Ziemi - co pozwoliło uzyskać efekt trójwymiarowości.' Facebook.

 

Siema

zalamka__.jpg

106988832_2715201492138495_8998102972006093757_n.jpg

ewerest.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tyle lat wierzyłem w zasłyszaną informację, że Wielki Mur Chiński jest jedyną ludzką budowlą widoczną gołym okiem z kosmosu.

 

Najwidoczniej wierzyłem, bo ... chciałem wierzyć. :D

 

Otóż on jest niewidoczny nawet z niskich orbit, na których wypatrywali go astronauci jak choćby Chris Hadfield.

 

Inspiracja: bbc.com i wiki.

 

Siema
Linki:

 

Chris_Hadfield_2011.jpg

 

 

p08m61yf.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

'Krajobraz Syberii ulega spektakularnej zmianie z powodu zmian klimatu.
Naukowcy ostrzegają, że w całej Syberii rozległe połacie ziemi - zwykle zamarzniętej przez cały rok - topnieją
- co może mieć potencjalnie niszczycielskie konsekwencje dla klimatu.
Uważa się, że podczas topnienia Ziemia uwalnia ogromne ilości gazów cieplarnianych, co powiększy problem globalnego ocieplenia.'
https://www.bbc.com/news/world-54195656

 

Mural złudzenia optycznego włoskiego artysty Manuela Di Rity w Mannheim w Niemczech.
https://www.facebook.com/groups/ntwil

 

Siema

 

 

siberglobal__.jpg

119625872_3389888874392291_2864667188298372203_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niezwykłe formy skalne "wykute przez wiatr" (szerokie okolice Wałbrzycha to rejon gdzie Wrocławianie czasem wybierają się na astro-obserwacje).

 

***

 

Niezwykłe sąsiedztwo naturalnych i sztucznych (zawinionych przez człowieka) obłoków.


"To pierwsza taka sprawa w Polsce i pierwsza taka decyzja sądu. Jeszcze nie wyrok - i być może dalsze procedowanie nie będzie konieczne.
Sędzia uznała bowiem, że strony powinny dążyć do ugody.
Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie strony sporu - organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony środowiska oraz
państwowy koncern energetyczny, właściciel Elektrowni Bełchatów - oraz uzasadnienie, w którym pojawiły się zmiany klimatu.
...
We wrześniu ubiegłego roku ClientEarth złożyła pozew przeciw Elektrowni Bełchatów, czyli tak naprawdę przeciw jej właścicielowi,
za przyczynianie się do zmian klimatu.  
Działacze chcą, by za 15 lat elektrownia i kopalnia przestały działać lub by przynajmniej zainstalowane zostały urządzenia,
które będą całkowicie eliminować emisję dwutlenku węgla."

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,174372,26336623,decyzja-sadu-jakiej-jeszcze-nie-bylo-i-kryzys-klimatyczny-jako.html

 

Siema

 

EigtKCaXcAEnc3t.jpg

czartowskie_skaly_w_zaworach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

'Pilbara, Australia Zachodnia.
Skały w rejonie Pilbara należą do najstarszych zachowanych fragmentów skorupy kontynentalnej Ziemi.
Jest to także jedno z najgorętszych miejsc na naszej planecie, nękane cyklonami.'
***
'Wailua Falls, Hawaje, Stany Zjednoczone. Położona na hawajskiej wyspie Kauai rzeka Wailua
(podobno jedyna żeglowna rzeka na Hawajach) napotyka w lesie deszczowym skarpę liczącą co najmniej 24 m.
i spada z niej do znajdującego się pod nią dużego stawu.
W trakcie intensywnych opadów w parku stanowym, te dwa wodospady mogą połączyć się w jeden.'
***
Ten most z żywych korzeni został wpisany na znaną światową listę (zapomniałem nazwy- wybaczcie Kochani).
***
Zdjęcia z drona pozwalają zobaczyć świat z perspektywy ptaka. Klon w USA.

 

Siema
(wszystko z msn.com (nielinkowalne dla mnie dlatego daję wprost ale zmniejszone))

msn11112020.jpg

rosliny.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urmia w Iranie.

***

Gold Butte National Monument, Nevada, Stany Zjednoczone
Położony w suchej i odludnej okolicy w południowo-wschodniej części Nevady zabytek narodowy obejmuje powierzchnię 121 405 hektarów pustyni.

Jego petroglify mają wielką wartość kulturową. Piaskowce o jasnym odcieniu tworzą przepiękne pejzaże. (msn.com)

 

Siema

 

125948305_1600412653492429_5543800531883944460_o.jpg

BB18CTIO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ ekolog: Niezła masakra z  z tym j. Urmia (Orumiyeh w farsi), coś jak j. Aralskie w b. ZSRR. W 2005 r. byłem w Iranie i zwiedzając zachodnią część kraju dosłownie o mały włos nie pojechaliśmy właśnie tam - zabrakło paru dni + konkurencyjne atrakcje. Z tych zdjęć, które pokazujesz (2009 i 2019) wynika, że straciłem i to uż se ne vrati... :no:

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "Kanion Colca, Peru.
W jednym z najgłębszych kanionów na świecie, Colca, znajdują się tarasy rolne pochodzące jeszcze sprzed epoki Inków.
Jednym z wielu gatunków zwierząt zamieszkujących kanion są majestatyczne kondory."

2 "Korektor."

Czemu taki opis. Nie wiem :)

Siema
(zdjęcia oraz ich opis z msn.com)

c1li.jpg

c2li.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.