Skocz do zawartości

lepsza jest 9x60 czy 8x40 ?


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem teraz. Chcę kupić lornętkę i zastanawiam sie nad dwoma typami tajgi 9x60 czy też 8x40? Słyszałem, że ta druga nadaje się do obserwacji turystycznych, ale nie jest zbyt dobra do astronomicznych. Ale Marcin Lipski tak mnie zachęca do kupna tej lornetki, że sam nie wiem co wybrać.

 

POMÓŻCIE mi!!!!!!!!!!! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oj Maruszu :shock: nie ulegaj owczemu pędowi, zastanów się na spokojnie jakie są za i przeciw bo potem będziesz żałował jak mądry Polak po szkodzie.

Do turystyki może być lornetka z obiektywem 30-50mm a do uprawiania amatorskiej astronomii polecam dobre modele z obiektywami od 50mm z klasy cenowej od 500 zł aby nabyć lornetke odpowiedniej jakości optycznej i trwałości body :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz jak już od razu za tyle kasy i taka duża to lepiej nawet 16x80. Co 80-tka to 80-tka.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...aecb8ab406f64b0

 

Ja Ci proponowałem takie "całościowe" rozwiązanie: jedna mała taniutka all-purpose do wszystkiego z ręki np. wygodna 8x40 i druga statywowa astro np. 80-tka lub nawet 100-tka. To ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie - po co przepłacać jak można mieć sprzęt niezły a niedrogi?

 

Co do 8x40 - oczywiście że jest ona do ogólnego przeglądu nieba, nauki gwiazdozbiorów etc., do przyrody i sportu, do wszystkiego na wycieczki etc. i w tym jest świetna ze swą lekkością ok. pół kg i szerokim polem; do poważniejszych zastosowań (DS, komety etc.) to już druga tylko statywowa cięższa np. 26x70, jasniejsze: 16x80, 20x80 lub nawet setka 22x100, 25x100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze drogi Taiga 8x40 do niczego co Ty gadasz za herezje? Właśnie wróciliśmy z Tuczna gdzie dla Beaty i mnie właśnie ergonomiczna leciutka 8x40 była najulubieńszą lornetką do przeglądu nieba i wycieczki, plaże etc. - praktycznie nie rozstawałem się z nią! Po co np. 7x50 z ponad 7,1mm źrenicą jak warunki oświetleniowe nawet parę km od Poznania nie pozwalają na wykorzystanie nawet i 5mm źrenicy?

 

A oczywiście że potrzebna jest też druga większa cięższa statywowa jak w/w piszę, ale "do ręki" się nie nada do noszenia ze sobą wszędzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jest oczywiście fajna, ale już cięższa, droższa i ma mniejsze rzeczywiste pole do przyrody, turystyki etc. i ciut za duży do w/w zastosowań power do ręki. Coś za coś, zależy jak kto się przyzwyczai i jak lubi. Mnie w każdym razie przyjemniej używa się mojej 8x40 mieszczącej się w kieszeni, a mam w ręce też nową 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele bardziej uniwersalna a i przydatna do obserwacji astronomicznych jest lornetka 10x50mm. Bez problemu nadaje się tak do przeglądu nieba, jak i do obserwacji ziemskich.

Zgadzam się, też bym wolał lornetkę 10x50. Miałem kiedys taką i była bardzo przydatna w każdej sytuacji. A obiektywy 1 cm większe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

De gustibus non dispudantum est...

 

W każdym razie proponuję kompromis: jako all-purpose może być i 10x50, i leciutka 8x40. Ja akurat wolę jako małą lornetkę 8x40 która "sama się nosi" i ma większe pole, OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee McArti, banialuki opowiadasz, łacina była zawsze obecna wśród kulturalnych ludzi, nawet wieki temu...

 

Łacinę troszkę znam jeszcze z liceum, a Ty jako chemik-technik też ją na pewno "liznąłeś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak do zastosowań astro, a to takie nam tu w pierwszej kolejności chodzi, lornetka 10x50mm jest o niebo lepsza, a cena jak i waga nie przekraczają znacząco odpowiedników 8x40mm. Jednym słowem znacznie większe możliwości przy nieco wyższej wadze i cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak do zastosowań astro, a to takie nam tu w pierwszej kolejności chodzi, lornetka 10x50mm jest o niebo lepsza, a cena jak i waga nie przekraczają znacząco odpowiedników 8x40mm. Jednym słowem znacznie większe możliwości przy nieco wyższej wadze i cenie.

 

I mniejszym realnym polu i jeszcze 10x50 nie weźmiesz do kieszeni. Co kto lubi. Ja już zaproponowałem w/w łączny kompromis, i tego się trzymajmy. Przwinęło się przez moje ręce sporo lornetek to wiem co mówię. Oczywiście 10x50 też jest OK.

 

Aha, Andromedę M31 czy M13 w Herkulesie spokojnie widziałem przez 8x40 - i co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 ja widze okeim gołym :Cry::lol:

 

Dobra, chodzi o to że przez 8x40 zobaczy się podobnie dużo obiektów jak 10x50 a jest wygodniej i przyjemniej. W każdym razie nie widzę zauważalnych różnic a mam obie. Jak chce się więcej ujrzeć - zapraszam na setkę (sic!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.