Skocz do zawartości

20.03.2015 - Zaćmienie Słońca


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Stopień zasłonięcia tarczy Słońca oczywiście zależy od położenia geograficznego i będzie wynosić od ok 57% dla południowo-wschodnich krańców kraju, do ponad 80% dla okolic Szczecina.

Zaraz, zaraz ja tam na mapce widzę minimalnie jakieś 66% w południowo wschodniej Polsce, a nie 57%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekturowe okularki z folią zakupione B)

Ja też okularki i folię foto zakupiłem. Już sobie wyobrażam jak pięknie chmury będzie przez nie widzieć.

Pamiętam jak w 2012 był Tranzyt Wenus i specjalnie pojechałem do CAMK do Warszawy na obserwację zjawiska oczywiście poza chmurami nic nie było widać. Dosłownie godzinę po zakończeniu po powrocie do domu było już czyste niebo.

Na otarcie łez i w akcie desperacji tego samego dnia zrobiłem sobie zdjęcie rzutując obraz Słońca na białą kartkę z narysowaną markerem czarną kropką.

Mam nadzieję, że 20.03 nie będę musiał zamazywać połowy kartki żeby mieć pamiątkowe zdjęcie:)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie co do tego linku NASA.

Zaćmienie dla Lublina:

Partial Solar Eclipse

Magnitude: 0.693

Obscuration: 62.50%

Tak więc dla Lublina zaćmienie wyniesie 69,3% czy 62,5%?

 

 

To oznacza, że średnica Słońca zostanie zakryta w 69,3%, a powierzchnia - w 62,5%.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jednak chmury uniemożliwiły obserwację zaćmionej tarczy Słońca można dokonać dokumentacji pociemnienia tła nieba. Faza 0.7 powinna już zauważalnie wpłynąć na spadek jasności nieba. Zdjęcia należy robić na tych samych parametrach co pierwsze zdjęcie (ISO, czas i przesłona) tym samym obiektywem najlepiej ten sam kadr w odstępach ok 10-15 min.

4 lata temu udało mi sfotografować w ten sposób i złożyć coś takiego.

0401.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutrzejsze zaćmienie będzie również obserwował satelita PROBA2 / SWAP

http://proba2.oma.be/total-eclipse-2015

 

http://proba2.oma.be/data/SWAP

 

------

 

Uzupełniając Proba2 ujrzy dwukrotnie zaćmienie - pierwsze między 08:28 a 08:53 UT, drugie między 10:24 a 10:50 UT

 

Poniżej zrzuty z Celestii

 

pierwsze 08:28 - 08:53 UT (MAXIMUM o 08:41 UT)

 

1-zacm-proba2.png

 

 

 

 

drugie 10:24 - 10:50 UT (MAXIMUM o 10:37 UT)

 

2-zacm-proba2.png

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta strona nasa dobrze pokazuje czasy zaćmienia? Mnie się wydaję, że nie. Pokazuje mi, że zaćmienie u mnie zaczyna się o 8.00 a w telewizjii mówią, że o 9.00

 

Czy oni tam podają letni czas? O której godzinie zaczyna się zaćmienie w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle :) Ale tak właściwie co ciekawego w częściowym zaćmieniu ? Czarny krążek przesłania biały krążek. Całkowite to rozumiem ale częściowe szybko wyczerpuje się pod względem atrakcyjności.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.