Skocz do zawartości

20.03.2015 - Zaćmienie Słońca


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też zaiwaniam za Słoneczkiem dobsonikiem na parapecie. Najtrudniej trafić w Słońce - bo niby jak - szukaczem? ;)

Co ciekawe jest to jeden z największych w dziejach test energetyki, w krajach gdzie już sporo prądu z paneli fotowoltaicznych mają.

Autentycznie obawiają się, że cały system może nie nadążać z przełączaniem się na inne zasilanie.

 

Pozdrawiam

p.s.

Nie, biorę teleskopik i idę na podwórko, pokażę też sąsiadom! :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyniosłem taboret i dobsonika 76/300 na podwórko. Przypętało się kilkanaście osób (w tym znajomi co zaprosiłem).

W końcu ktoś przyniósł maskę spawalniczą. W niej jest mniejsze toto ale lepszy kolor (pomarańcz?).

I okazało się ze mój teleskop kłamie :) Odwraca obraz.

Za karę kazali mi iść kupić napój wyskokowy ale ... na szczęście nie miałem kasy ze sobą ;)

 

Patrzę dalej z parapetu.

 

Pozdrawiam

p.s.

Trochę szkoda, że Księżyc zasłonił jedyna większa plamę jaka chyba jest dzisiaj i nie mogłem pokazać jej ludziom.

p.s.2.

Wydaje mi się, że widzę jakby wyżynę/nierówność terenu lekko wystającą nad równy okrąg Księżyca przy jednym brzegu Słońca?!

p.s.3.

Kto by pomyślał, że będę się opalał w Marcu (na krótki rękaw, ale trochę zimno jest) :D

p.s.4.

Musze powiedzieć, że ten malutki dobsoniczek sprawdza się znakomicie w tej roli - obraz (też plamy) wydaje mi się przyzwoicie ostry.

p.s.5.

To ten sposób mocowania folii i teleskopik

 

http://astropolis.pl/topic/35598-malutki-teleskop-celestron-firstscope-iya-76/page-6?do=findComment&comment=564998

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od połowy zaćmienia kompletnie zachmurzone, ale coś tam można było sfocić. Nie ma to jak słoneczna Hiszpania :) U mnie zaćmienie już zakończone.


Okazało się, że trafiłam na zgrupowanie jakiś kilku tysięcy ludzi. Myślę, że już nigdy tyle osób nie przewinie się obok mojego telepa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onet pisze o obserwacjach w Szczecinie. Uwaga! Trzymajcie się krzeseł bo zacytuję pierwsze zdanie tego artykułu:

 

Księżyc zakrywa swoim cieniem Słońce

 

A czego się spodziewałeś po portalu, gdzie się zbiera cała śmietanka głupoty :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pogoda idealna, lepszej nie można było sobie wymarzyć. Tak właściwie to nigdy nie obserwowałem zaćmienia Słońca przy lepszych warunkach. Praktycznie bezwietrznie a na niebie ani jednej chmurki. Do obserwacji przygotowałem maka 127 a do dokumentacji aparat z ogniskową do 600 mm. Początkowo planowałem fotografować co 30 sekund tylko do maksimum a resztę czasu poświęcić na patrzenie na żywo przez teleskop. Później jednak zdecydowałem, że żal nie wykorzystać tak idealnych warunków do kompletnej dokumentacji całości i kontynuowałem wykonywanie zdjęć do końca. Później zajmę się zebranym materiałem i coś wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onet pisze o obserwacjach w Szczecinie. Uwaga! Trzymajcie się krzeseł bo zacytuję pierwsze zdanie tego artykułu:

 

Księżyc zakrywa swoim cieniem Słońce

Hahaha..

 

10547563_840219376002677_7042828284018629812_n.jpg

 

Dlatego właśnie nigdy nie wchodzę na Onet, co za matoły. :fool:

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha..

 

attachicon.gif10547563_840219376002677_7042828284018629812_n.jpg

 

Dlatego właśnie nigdy nie wchodzę na Onet, co za matoły. :fool:

 

 

Ogólnie na portalach ogólnoinformacyjnych takich jak onet, wp same matoły są. A jak są jakieś materiały np. z astronomii to parę zdań, jeszcze z błędami. Już lepiej jest na interii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtrudniej trafić w Słońce - bo niby jak - szukaczem? ;)

 

Ja sobie radzę w ten sposób, że ustawiam jak najmniejszy cień teleskopu. I to działa. Dzisiaj tak właśnie trafiłem Słońce w okularze, mimo że cień był na trawie, a nie na prostopadle ustawionym do teleskopu ekranie (wtedy by było jeszcze łatwiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie radzę w ten sposób, że ustawiam jak najmniejszy cień teleskopu. I to działa. Dzisiaj tak właśnie trafiłem Słońce w okularze, mimo że cień był na trawie, a nie na prostopadle ustawionym do teleskopu ekranie (wtedy by było jeszcze łatwiej).

 

Dzięki za poruszenie tego wcale nie błahego tematu. Dokładnie tak samo robiłem ale potem i tak trzeba "omiatać" góra dół prawo lewo licząc na szczęście.

Problem jest nie banalny bo w takiej chwili stoi koło ciebie zaproszony sąsiad, sąsiadka, dziesięciu przypadkowych przechodniów a tobie ręce się trzęsą z emocji ;)

Pozdrawiam

p.s.

ale pięknie było :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak widział to satelita Proba-2:

 

Proba2 widział dwukrotnie zaćmienie (pisałem już chyba parę postów wcześniej).

Link do filmików: http://proba2.oma.be/Events/2015-Mar-20-SolarEclipse/movies/

 

i strony zaćmienia http://proba2.oma.be/total-eclipse-2015

 

swap_eclipse_20150320_084115.png

 

 

swap_eclipse_20150320_103715.png

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

to mój 1 post na tym formum i od razu z grubej rury...

 

Widziałem to zaćmienie osobiście, byłem na Swalbardzie w Longyerbyen i mam z wyprawy ~2k zdjęć a z samego zaćmienai blisko 200, podeślę kilka fotek, a te na dowód, że nie ściemniam :)

 

post-29602-0-50378600-1442176435_thumb.jpg

 

post-29602-0-09451900-1442176436_thumb.jpg

 

post-29602-0-51416700-1442176436_thumb.jpg

 

Zarejestrowałem się bo szukam toważyszy i toważyszek do wyprawy do Indonezji.

Edytowane przez Maciej Szupiluk
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.