Skocz do zawartości

Jak zbudować Nóż Foucault'a


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuje zbudować Nóż Foucault'a według zaleceń Pana Janusza Wilanda

http://www.astrojawil.pl/foucault.htm

Lecz rozumiem co mam zrobić do momentu domku. Potem nie wiem jak mam działać :(

Potrzebuje go do sprawdzania luster sferycznych.

Mógłby mi ktoś przełożyć na język polski ten opis :salu:

 

Jeżeli ktoś budował takie coś to prosił bym o zamieszczenie zdjęcia aby móc jakoś to ugryść :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nóż Fuka działa w ten sposób że ustawiając go w odległości 2x ogniskowa przyszłego zwierciadła świecąc żarówkę która jest całkowicie zakryta w domku ( z każdej strony) jedynie robisz z przodu malutki otworek cieniutką igłą na wysokości włókna żaróweczki najlepiej przednią część noża fuka zakryć folią aluminiową łatwo wtedy jest zrobić ten otworek. Dzięki temu małemu otworkowi swiatło nie swieci we wszystkich kierunkach tylko tworzy stożek który w odpowiedniej odległości obejmuje całe zwierciadło (czyli chodzi tu o zdwojoną odległośc ogniskową danego lustra). Tu od razu musisz zadbać o to by idealnie nad żaróweczką znajdowała sie żyletka która bedzie służyć za przysłonę. I tak nóż fuka działa w ten sposób że usawiając lustro w zdwojonej odległości ogniskowej od noża świecisz żarówke i sprawdzasz czy dobrze ustawiłeś nóż (chodzi o odległość) jeżeli świeci się cała powierzchnia lustra to znaczy że jest dobrze jeżeli nie to musisz tak przeuwać nóż aby w pewnym momencie zaswieciła sie cała powierzchnia badanego zwierciadła. Oczywiście lustro musisz tak skierować aby stożek padajacy na powierzchnie odbijał się i trafiał na ostrze żyletki i po prostu powoli przecinasz bieg promieni od zwierciadła i patrzysz jak cień zakrywa powierzchnię lustra czy równomiernie czy też w co niektórych miejscach zauważalne jest świecenie nawet jeżeli reszta już jest ciemna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaróweczka to raczej taka malutka na 3,5V wystarczy. A co do tego umieszczenia żyletki to zrób domek taki sześcian o krawędzi 20cm i na środku zamocuj ta żaróweczkę, zabuduj wszystkie ścianki tylko tej przedniej nie gdzie napniesz folie z otworkiem. I nad żarówka na górnej ściance domku na plastelinie na przykład naklej żyletkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ludziska nie piszcie bzdur jak nie wiecie :shock: , nóż od źródla światła nie może być bardziej oddalony niż na 2-3 cm przy ciemnych lustrach i nie dalej niz na 15 mm przy jasnych lustrach bo inaczej kicha z pomiaru.

Rozmiar domku (raczej kaprurka na zaróweczkę) nie powinien przekraczać 2-4cm bo inaczej nie spełnimy warunku odległości noża od źródła światła i przekłamimy tym samym pomiar :roll:

Żyletka musi się poruszać niezależnie od żarówki w tej samej odległosci co otworek w folii poprzecznie do stożka przcinanego światła i mieć przesuw wzdłużny z noniuszem jeśli chcemy badać lustro ilościowo :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Z czego zrobić ten (domek) :?:

2. Jak grube mają być ściany :?:

3. Jak połączyć domek z żyletką :?: :?:

4. Ma on być przsuwany w pionie czy przymocowane na stałe. Mam zamiar robić lustra sferyczne. Nawet już zamówiłem u Pana Janusza P zestawik do samodzielnego wykonania lustra. A właśnie gdzie mogę dostać Smołę polerską optyczną :?:

 

[ Add: Pią 06 Sie, 2004 ]

pozwoliłem sobie gradicznie przedstawić moje wyobrażenie tego noża :D:)

noz

 

[ Add: Pią 06 Sie, 2004 ]

JUtro postaram się go wykonać :D Pokażę zdjęcia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Domek można zbudować np z kawałka kwadratowej rury aluminiowej o przekroju 15x15mm, długości około 5 cm i ściance 1mm :salu:

 

Ps. Nóż trzeba zamocować na ruchomej, osobnej podstawce a nie mocować go do obudowy żarówki bo nic z tego nie będzie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wręcz gotowe prowadnice są w każdej starej stacji dyskietek, wystarczy rozebrać i przystosować do naszych potrzeb, można też wykorzystać mechanizm napędu głowicy do przesuwania noża wprost komendami z komputera :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak że żyletka nie jest przyłożona bezpośrednio do slupa światła wychodzącego z domku tylko jest nad nim i przykłada się do niej oko i się wydzi świetło wracające

 

[ Add: Pią 06 Sie, 2004 ]

A jak mam CD-ROM w częściach :?: da radę coś zdziałać :?:

 

można też wykorzystać mechanizm napędu głowicy do przesuwania noża wprost komendami z komputera
na to jestem trochę za mało doświadczony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Janusz :shock: podziwiam wytrwałość :salu:

 

Bugs Bunny drogi człowieku, ja zawsze mówie tak że jeśli komuś nie wystarcza dokladny opis działania i sie dopytuje gdzie i czym ma nawiercić otworki, jakich śrubek użyć i czym je wkręcić to niech lepiej da sobie spokój bo to są tak banalne problemy które nie powinny mu sprawiać problemu a jeśli sprawiają to słabo to wszystko widzę. Podziwiam cierpliwośc Janusza a dany temat warto by gdzieś odhaczyć bo jest niesamowicie dokładnym opisem bydowy i szkoda aby zginął za jakiś czas gdzieś głęboko w forum :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prosto opisac komus cokolwiek gdy ten nie wie nic podobnego . Dopiero jak sam zrobi bedzie rozumial opis co mial zrobic . Domek to obudowana zarowka dajaca punktowe /ok 0,2-0,5 mm/ zródlo swiatla . gdy jest umieszczona dokladnie w odleglosci podwojnej ogniskowej od lustra to cale lustro swieci oswietlone tym punktowym zrudlem swiatla . Aby wlasciwie ustawic domek najpierw blisko podsuwalem cale ustrojstwo do lustra i widzalem jasne odbicie swiatla z domku w lustrze . Odsuwajac od lustra ten noz / domek wraz z nozem odcinajacym / obserwowana plamka sie powieksza tak az swieci cale lustro i tak zostaw . Gdy jeszcze bardziej odsuniesz to plamka maleje . Musisz tak ustawic noz aby promien odbitego od lustra swiatla przechodzil w poblizu domku i zyletki . Gdy przesuwasz zyletka patrzac z za zyletki na lustro to zmniejsza sie ilosc swiatla padajacego do oka , ponadto swiatlo do oka dochodzi tylko z czesci lustra i faktycznie zobaczysz rozjasniony brzeg fazki . Im bardziej odcinasz promien swiatla tym srodek lustra jest ciemniejszy . U mnie dla niecalego obrotu sruby podnoszacej zyletke lustro z pelnego blasku bylo ciemne .

To wystarczy do dobrego lustra sferycznego . Lepiej wczesniej sprawdz jak je wypolerowaleś . Czy patrzac na lustro pod roznymi katami i w roznych warunkach czasem nie widzisz na brzegach lekkiego matu . Ja widzialem go czasem tylko na klatce schodowej . Po napyleniu widze caly czas . Zobacz takze czy patrzac w lustro na odbicie slonca nie widzisz iskrzacych punktow . to sa slady po grubszym proszku .

Nie ma sensu bawic sie w pomiary ilosciowe . Musialbys miec domek z niebieskim silnym swiatlem o max 0,05 mm otworkiem . Inaczej pomiary beda za plynne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto i objecane zdjęcia :D

 

Pierwsze

HPIM0560

 

[ Add: Sro 11 Sie, 2004 ]

Drógie

HPIM0559

 

[ Add: Sro 11 Sie, 2004 ]

i ostatnie - trzecie

HPIM0561

 

 

Jak widać mogę włączać światło długie i któtkie :D

 

Odległość dziurki od źródła światła wynosi około 1cm

 

Nóż dorobię później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob domek z mniejszej rurki i zarowki . Jak to wlaczysz na pol godziny to sie poparzysz. Tak mi sie wydaje . Lepiej swieci gdy otworek jest na linii swiecacego wlókna . Jak obserwujesz odcinanie promienia odbitego od lustra na ostrzu to czasem policzkiem mozesz dotknac domek gdy jest duzy .

 

[ Add: Sro 11 Sie, 2004 ]

Odleglosc dziurki od brzegu domku od strony ostrza jest wazna / do 1 cm / . Miedzy ostrzem a dziurką w domku im mniejsza odleglosc tym lepiej . Gdy oko przyblizysz do zyletki i blisko niej jest b.goracy domek to sie poparzysz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.