Skocz do zawartości

O postrzeganiu barw i iluzjach optycznych


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Temat ciekawy, więc może warto pochylić się nad nim trochę szerzej bez wałkowania słynnej sukienki :) Wpis Kuraka wydzieliłem do nowego tematu, autor napisał, że jeszcze nieco swój wpis rozwinie, a wszystkich zapraszam do dyskusji o niuansach naszego postrzegania świata i pułapkach jakie serwują nam oczy we współpracy z mózgiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli chodzi o drugie zagadnienie wymienione w tytule wątku - "iluzje optyczne" - to jest ich sporo (lista na Wikipedii jest długa).
Większość wynika z naszych typowych doświadczeń i mimowolnych przypuszczeń.
Moim zdaniem zdjęcia tranzytów też stwarzają pewną iluzje optyczną gdyż sugerują odruchowe przeświadczenie, że Wenus jest stosunkowo blisko Słońca.
Tymczasem jest zupełnie inaczej :)

Pozdrawiam

zp.jpg

11091168_805085549567742_6452954840132735409_n.jpg

tw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. bywają takie schody w których są pionowe "listwy" na krawędziach więc mógłby też wchodzić w górę, ale to rzadki przypadek więc statystycznie trzeba postawić na schodzenie w dół

 

2. "iluzja optyczna" to nieładna kalka z angielskiego, tradycyjnie po polsku mówi sie "złudzenie optyczne" (ale obie nazwy są "głupie" skoro chodzi o efekty nie mające nic wspólnego z "optyką", szkoda że tak ktoś kiedyś wymyślił :P)

 

3. wątek powstał przez wycięcie postu kuraka z wątku o tajemniczej sukience, w tamtym wątku miał sens bo dotyczył problemu, którym emocjonowało się pół internetu i był elementem żywej dyskusji, tutaj w postaci osobnego artykułu jest jakimś dziwadłem, i "nie wiadomo dlaczego" opisuje jeden malutki obszar złudzeń optycznych, ani ważny ani wyjątkowy a po minięciu "gorączk sukienkowej" przestał kogokolwie obchodzić.

jeżeli teraz wątek stanie się miejscem, w którym chodzi o wrzucanie obrazków z różnymi efektami, to artykuł okaże się już zupełnie nie na temat. co innego gdyby to był artykuł podsumowujący rodzaje złudzeń optycznych, byłby jakimś uzasadnieniem tego co potem ma nastąpić. tylko właściwie po co...

 

według mnie ciekawszy byłby bardziej sprecyzowany wątek "złudzenia optyczne w astronomii" bo trafiłyby tam rzeczy, o których rzadko się wspomina na typowch stronkach pokazujących złudzenia optyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro tytuł jest jaki jest, a ponadto Paether napisał:

 

Temat ciekawy, więc może warto pochylić się nad nim trochę szerzej

(...)

pułapkach jakie serwują nam oczy

 

to nic chyba nie stoi na przeszkodzie, żeby ludzie wrzucali tu przykłady różnych złudzeń, ale zwłaszcza wtedy gdy natkną się (lub przypomną sobie) złudzenie w interpretacji jakiegoś zdjęcia kosmosu.

Zachęcam Ciebie i wszystkich do poszperania w pamięci.

Ja właśnie wspomniałem o takim złudzeniu bo ilekroć widziałem zdjęcia z tego tranzytu to miałem wrażenie ze ta Wenus jest bardzo daleko od nas ale dość blisko tego Słońca. Wynika to z tego, że w realu nie patrzymy na nic w dużym powiększeniu i nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jak bardzo daleko jest ta Wenus od Słońca. Kiedyś popełniłem (dbając o skalę!) rysunek tej sytuacji z boku. Słońce-Wenus-Ziemia w jednej linii i był mocno zaskakujący. Mała plamka Słońca i malutkie kropeczki planet i ogrom pustki (odległości) miedzy nimi. Kosmos jest niewyobrażalnie pusty.

 

Pozdrawiam

p.s.

Z tego co pamiętam było to mniej więcej coś takiego jak na załączonym obrazku (sorry za może niezbyt udane względne odległości ale chodzi o rząd wielkości).

kosmos.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czasami domyślamy się jak powstało złudzenie ale mimo wszystko nie umiemy sobie tego dokładnie wyobrazić :)

To nie fotomontaż!

To trochę jak z tym ostatnim APOD-em co się wieżowce do góry nogami pod chmurami pokazały.

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap161107.html

 

Pozdrawiam

ok.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ przypadek. Od razu na APOD dali super złudzenie. :)

 

Tutaj złudzenie wynika z naszych naturalnych przyzwyczajeń. Jeśli gdzieś widzimy niebieskie niebo, a obok czerwonawe obramowanie to uważamy to za dziurę w chmurach i jej krawędzie oświetlane niskim słońcem będącym gdzieś poza polem widzenia. Kilku naszych forumowiczów postrzega to jako otwory w czarnej albo czerwonawej ścianie (jaskini?) do bardziej ulotnego, dalszego świata.

 

Moim zdaniem autor tej obróbki tak trochę ucieszył się i świadomie wybrał ten złudzeniowy efekt (a już na pewno tych dwóch co robią za Jury APOD-a) ;)

 

Pozdrawiam

tu.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdjęcie z ogromną zmyłką dla nieuważnie, w pośpiechu, patrzących

http://epod.usra.edu/.a/6a0105371bb32c970b01b7c8ac2aec970b-pi

 

Mamy tutaj specjalny wybór pory dnia i miejsca aparatu robiącego zdjęcie celem stworzenia iluzji jednakowej odległości niektórych bliskich i dalekich płaszczyzn czyli nierealnego świata.
Analogiczna sytuacja zachodzi, gdy człowiek gdy budzi się rano i ma odkryte akurat tylko jedno oko.

Może nie rozpoznać co widzi gdy mózg założy sobie inną odległość od widzianych fragmentów otoczenia (np większą).
Doświadczyłem tego kiedyś. To bardzo plastycznie atrakcyjne przeżycie - widzi się jakiś nerealny świat. :)

 

W naszym, astrofociarskim hobby trudno o taki manewer jeśli chodzio o obiekty poza Układem Słonecznym ale tutaj w US są pewne "okazje" do tworzenia ciekawych "mixów".
Można na przykład zapolować na jednoczesne ustawienie blisko siebie podobnie jasnych satelity, ISS, jakieś gwiazdy, planety i komety uzyskujac efekt jakby cała grupa była w jednej odległości od nas i rzekomo połączona grawitacyjnie :)

Najlepiej jakby tworzyła pierścień robaczków z "matką" lecąca w środku albo sznur w jednej linii, itp?

Jeszcze są balony i inne twory człowieka.
Jednoczesny tranzyt bliskich, dalekich i bardzo dalekich obiektów na tle słońca może wygenerować pozorny cień jakby czegoś przedziwnego.

Kto wie co jeszcze można wymyślić - jak się ma czas na czekanie - albo możliwość puszczenia czegoś wysoko? :)

 

Pozdrawiam

 

utah_rock_puzzle.png

perhaps.png

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już jedna z najsławniejszych iluzji albo złudzeń.

 

Już od starożytności uczeni wiedzieli, że księżyc blisko horyzontu wydaje się znacznie (!) wiekszy niż potem gdy jest wysoko.

Sądzono, że drzewa i inne duże dalekie obiekty go "promują" ale na ISS astronauci też tak postrzegają Księżyc gdy jest tuż nad Ziemią.

 

Obstawiano wpływ atmosfery ale fotografie i dokładne pomiary wykazały że jest grubo z mały na taki efekt.

Zresztą efektu tego nie ma jak się patrzy na zdjęcia.

 

Pozostało obecnie wyjaśnienie poznawczo-mózgowe.

Mózg musi zawsze zgadywać jak wielkie (i jak daleko) jest coś co widzi bo taka jego natura.

Zgaduje na podstawie wielu aspektów sprawy i doświadczeń. W tym przypadku tak mu wychodzi i tyle ... :o:)

 

Inspiracja:

https://www.technologyreview.com/s/509966/moon-illusion-new-theory-reignites-debate-over-why-moon-appears-larger-near-the-horizon/

http://www.post-gazette.com/life/my-generation/2016/07/19/Stargazing-Moon-illusion-1/stories/201607190013

 

Pozdrawiam

p.s.

jak ktoś doczyta lub wymyśli lepsze wyjaśnienie to przyjmę z pokorą.

 

p.s.2.

Przy okazji warto "zacytować" pewien obrazek (szachownica) bo link linkiem (w 1-szm poście) ale mocny i wart pokazania wprost

 

 

zludzenie.png

sz.png

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już jedna z najsławniejszych iluzji albo złudzeń.

Mieliśmy tu całkiem rozbudowany wątek, gdzie analizowaliśmy, jak tak na prawdę zmienia się rozmiar Księżyca nad horyzontem. Było kilka efektów do uwzględnienia, ale koniec końców wychodził praktycznie taki sam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak punktu odniesienia dla wielkości księżyca , czyli brak tła powoduje że jest mniejszy . A nad horyzontem jest normalny , ma swoją wielkość . No chyba że jest faktycznie większy -nigdy nie zastanawiałem się nad tym a zdjęcia w ciagu 5 sekund wyjąsnią czy jest różnica wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak punktu odniesienia dla wielkości księżyca , czyli brak tła powoduje że jest mniejszy . A nad horyzontem jest normalny , ma swoją wielkość . No chyba że jest faktycznie większy -nigdy nie zastanawiałem się nad tym a zdjęcia w ciagu 5 sekund wyjąsnią czy jest różnica wielkości.

W tym wątku, o którym wspominam, wyliczyliśmy, że różnice wielkości są minimalne (na zdjęciach praktycznie niemierzalne). Przy czym nie pamiętam, czy był większy, czy mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o drugie zagadnienie wymienione w tytule wątku - "iluzje optyczne" - to jest ich sporo (lista na Wikipedii jest długa).

Większość wynika z naszych typowych doświadczeń i mimowolnych przypuszczeń.

Moim zdaniem zdjęcia tranzytów też stwarzają pewną iluzje optyczną gdyż sugerują odruchowe przeświadczenie, że Wenus jest stosunkowo blisko Słońca.

Tymczasem jest zupełnie inaczej :)

 

Pozdrawiam

Tak co do kotka - idzie w górę, spójrzcie na ogon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak optycznie jest taki sam, albo na granicy percepcji (jego wielkość ) to zostaje tylko przetwarzanie . Tu jest błąd , jak określić odległość Księżyca czy Słońca od nas ? ani nie działa steroskpowe widzenie ( a tylko dlatego mamy dwoje oczu) , ani nie ma do czego przyrównać . Trzeba by spróbować dać sztuczne tło , czyli w lesie sprawdzić czy patrząc poprzez drzewa nie jest większy. Albo jak jest miedzy blokami w mieście

 

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani,
Nie umiem Wam zapewnić iluzji Polski mlekiem i miodem oraz bezchmurnym nocnym niebem podczas nowiu płynącej ale mam coś mocnego w zamian - przynajmniej na "standardowych" monitorach ;)

To nie jest film!
Sam nie mogłem uwierzyć w to jak mnie mój mózg oszukuje na tym obrazku i dlatego zapisałem to jako bmp i tak samo tańczył mi w oczach :)

Pozdrawiam

iluzja.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolejna zabawa kolorami, która w ekspresowym tempie przetacza się przez internety:

Ktoś tu nie umie zbalansować koloru, niech się lepiej weźmie za Astrowizję, to może się czegoś nauczy :)

1 min zabawy w PSie:

28-no-red-photo.w710.h473.jpg

 

No dobra, faktycznie obiektywnie rzecz biorąc (sprawdzając kolor w programie) truskawki są w większości w okolicy szarego. Choć te jaśniejsze miejsca maja lekką przewagę czerwieni. Patrząc subiektywnie (oczami) wydaje się to niemożliwe :) Czy to kwestia dostosowywania się balansu bieli oka, które stara się wyrównać kolory? Czy to już mózg? A może to jedno i to samo?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.