Skocz do zawartości

Jaki filtr do teleskopu Sky-Watcher N-150/750?


Adam A

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Kupiłem niedawno teleskop SW N-150/750. I posiadam do niego okulary w zestawie Long Eye Relief Super 25 mm i 10 mm , ponadto dokupiłem sobie osobno okular TMB 4mm. 1,25 '' 58 PLANETARY II. Chciałbym teraz dokupić jakieś filtry np. do mgławic. Co do miejsca moich obserwacji jest to prawie koniec miasta , balkon 6 piętro na zachód z możliwością obserwacji południowy zachód jak i północny zachód.

Ps. Może jeszcze jakaś porada odłącznie okularów bo z tego co widzę ten TMB to nie za bardzo śię spisuje, polecił mi go gość w sklepie Teleskopy.pl

Z góry dzięki i pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy filtr do mgławic to ciemne niebo, a nie balkon w mieście ;)

 

Co masz na myśli, mówiąc o tym, że ten TMB nie spisuje się najlepiej? On daje z twoją tutką 187x a to już wymaga dobrych warunków żeby mieć obraz żyleta na planetach np.

Edytowane przez monter
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ten okular który zakupiłeś to tylko do obserwacji księżyca się nadaje +filtr polaryzacyjny,do planet ma za krótką ogniskową,taki 5-6mm to maksimum na planety.Co do filtrów na mgławice to najbardziej uniwersalnym jest Orion UB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr tak jak kolega napisał - bardzo ciemne niebo. Używałem i nadal używam 4mm do Księżyca i planet. Do obserwacji planet przy użyciu 4mm potrzeba bardzo dobrych warunków (seeing). Obserwacje z balkonu przy użyciu 4mm całkowicie odpadają, drgania powietrza będą niemiłosierne - sprawdzone empirycznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Taki okular polecił mi gość z Teleskopy.pl , każdy mówił że on tam maja pojęcie co polecają . Co do balkonu także im pisałem jakie mam warunki do obserwacji. A co do okularów co jeszcze mogę dokupić? A z filtrami jedni polecają jakieś polaryzacyjne , gdzie indziej wyczytałem że taki filtr dla mnie najlepszy : UHC-S Baader a jeszcze gdzie indziej że Orion Ultra Block. Wiem że najlepiej posiadać naście okularów i filtrów ale ja to robię małymi krokami , ale zawsze liczę na rady doświadczonych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Co do tego okularu TMB jak radziłem śię w sklepie to mówili że 4mm to najlepszy okular do tego teleskopu , ale po późniejszych rozmowach z innymi osobami które maja doświadczenia to wychodzi że niezbyt bo za ostry i traci śię na wyraźności. To jaki okular dla mojego teleskopu ( 1szt. do planet , i 1 szt. do mgławic)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7mm okularek w twoich warunkach to prawdopodobnie max. 4mm TMB raczej nada się wyłącznie do księżyca. Optymalnie jest mieć 3 okularki i barlowa 2x. Ja mam okulary 24mm,16mm,6,7mm. Z barlowem dochodzą ogniskowe 12mm,8mm i 3,35mm. Ważna też jest jakość okularów. Lepiej jest mieć 2 dobre niż 10 dziadowskich. Okulary TMB to niska półka. Filtr polaryzacyjny świetnie sprawdza się do księżyca. Przydaje się przy Marsie. Na początek możesz kupić jakiś filtr szerokopasmowy np.Orion SkyGlow. Filtry wąskopasmowe np. Orion UltraBlock mogą być za ciemne. Z filtrów kolorowych polecam niebieski-poprawia widocznośc pasów na Jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj filtrów szerokopasmowych do miasta bo to pieniądze wyrzucone w błoto. Do obiektów na których takie filtry "działają" (galaktyki, gromady otwarte i kuliste) użyj większego powiększenia, co pozwoli znacznie ściemnić tło. W przypadku galaktyk nie licz na nic więcej poza słabą plamką. Może jedynie M31, M81 i M82 pokażą kształt.

 

Do mgławic zdecydowanie najlepszy będzie wąski filterek i tu polecam Oriona UltraBlock. Nie zwracaj uwagi na informacje, że taki filtr nie nadaje się do małych sprzętów, bo to nie średnica lustra ma znaczenie tylko źrenica wyjściowa. Osobiście używałem nawet OIII w SW 80/400, dzięki któremu było widać Veil'a z krakowskiego osiedla. Choć myślę że nieco szerszy filtr typu UHC (taki jak UB) będzie bardziej uniwersalny. M27, M42, mgławice w Strzelcu i Tarczy nawet z miasta pokażą fajny detal, ale do obserwacji zdecydowanej większości z nich będziesz musiał się udać ze sprzętem w znacznie ciemniejsze miejsce.

 

Zresztą jak raz pojedziesz z teleskopem na ciemną miejscówkę to już nic nie będzie takie samo, ale z braku laku miejskie obserwacje też potrafią dać trochę satysfakcji i tymczasowo zaspokoić głód obserwacyjny. Tylko trzeba świadomie wybierać obiekty do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra to będę kupował tak jak kolega radzi Oriona Ultra Block , ale jaki jeszcze okular dokupić , jakiej firmy może jakieś sugestie? Może coś szerokokątnego? No i jeszcze jedno czy warto przejść na okulary z 1'25 na 2'? Czy jest znaczna różnica czy są wygodniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Róźnica między okularami 1.25 a 2 cale jest taka że te 2 calowe mają większe pole widzenia,po prostu w obserwacjach wizualnych obejmiesz w całości rozległe obiekty jak mgławice czy gromady otwarte.Na pewno warto do tego newtona kupić porządny okular 2 calowy,np.GSO 30mm 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup okularu ES 24mm,okularek daje rewelacyjne obrazy i to pole 82 stopnie tylko ta cena zaporowa troche.Nie rozważaj zakupu okularów typu ploslle czy temu podobne okularki budżetowe,w twoim teleskopie będą dawać kiepskie obrazy,takie dobrze współpracują z makami i ogólnie z teleskopami o małej światłosile.Co do doboru okularu najlepiej niech się wypowie osoba mająca taki teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.