Skocz do zawartości

Serial port timeout for command / JoloFocuser


Toma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z podłączeniem JoloFocuser pod maxima, padło mi Arduino z FTDI.

Dzisiaj dostałem drugie ale z chipem CH340, zainstalowalm steroowniki i komputer widzi port com5 ale maxim już coś nie za bardzo.

Proszę o pomoc, nie wiem gdzie to ustawić.

 

post-17684-0-05131400-1425643301_thumb.jpg

post-17684-0-55150800-1425643316_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Tomasz

Edytowane przez Toma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Znalazłem :)

Dla Tych których spotka podobny problem, po zainstalowaniu sterowników należy pobrać jeszcze bibliotekę dla Arduino i umieścić w moje dokumenty.

 

sterowniki dla CH341,ale czyta CH340 http://www.wch.cn/downloads.php?name=pro&proid=65

biblioteka http://www.wch.cn/downloads.php?name=pro&proid=195

 

Pozdrawiam

Tomasz

Edytowane przez Toma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witajcie,

 

czy ktoś jeszcze oprócz kolegi Toma (na którego precyzyjne wyjaśnienie liczę :)) spotkał się z takim błędem?

 

Ja walczę z nim od wczoraj i nie mogę sobie poradzić.

 

Chodzi mi konkretnie o pobranie i umieszczenie biblioteki dla Arduino. Zrobiłem tak jak pisze Toma, ale wciąż mam ten sam błąd. Najwyraźniej robię coś źle.

 

Czy ktoś orientuje się które konkretnie pliki skopiowac i gdzie konkretnie je wkleić?

 

Proszę o łopatologiczną wykładnię :).

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odlacz dowolne inne urzadzenie podpiete pod usb i podepnij ponownie, po chwili focuser wyda dzwiek biip.. I wtedy w Maximie kliknij Connect na focuserze. Jesli zrobi bip bip to jest polaczone.

 

U mnie tez za kazdym razem objawia sie taki sam problem jak u ciebie i ten trik pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odlacz dowolne inne urzadzenie podpiete pod usb i podepnij ponownie, po chwili focuser wyda dzwiek biip.. I wtedy w Maximie kliknij Connect na focuserze. Jesli zrobi bip bip to jest polaczone.

 

U mnie tez za kazdym razem objawia sie taki sam problem jak u ciebie i ten trik pomaga

 

Rozumiem, że to zarówno focuser jak i to inne urządzenie (np. myszka) mogą być podpięte pod różne porty?

 

Niestety focuser po takiej operacji nie wydaje żadnego dźwięku. Błąd cały czas ten sam.

 

Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

 

Powoli tracę nadzieję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak system przypisuje mu port w zależności od tego do którego gniazda USB go podłączę, ale zawsze ma jakiś numer COM.

 

Urządzenie jest więc zainstalowane i mam wgrany sterownik Jolo.

 

Błąd opisany powyżej przez kolegę Toma pojawia się u mnie jak próbuję połączyć focuser w Maximie (w Fire Capture również nie działa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się tutaj odezwać, bo piszę właśnie sterownik do swojego focusera (pierwsze kroki z VB, więc opieram się na sterowniku jolo) i też Maxim wywalał mi błąd przy próbie łączenia (Unknown error, bo nie miałem zrobionego timeouta), ale wziąłem dzisiaj przebudowałem sterownik i nagle zaczął się łączyć. Także może usunięcie z ASCOM Profile Explorer i przeinstalowanie pomoże? Teraz co prawda mam problem z wysyłaniem poleceń (muszę kliknąć 2x na przycisk, żeby ruszyć silnikiem + nie działają przyciski w Maximie), ale tym już nie będę tutaj śmiecił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem tak jak pisał Jolo.

 

Czy wszystko jest OK z płytką?

 

Poniżej printscreeny Ardiuno IDE.

 

Błąd wciąż taki sam.

 

Nie znam się na tym, ale wygląda na to, że Ardiuno IDE widzi urządzenie pod portem COM4, ale niestety nie jest w stanie wgrać biblioteki.

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze może w menadżerze urządzeń prawy klik i skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu. Jak rozumiem, wybierasz dobrą płytkę, procesor i port.

A to świeże Arduino jest? Bo może ma coś nie tak z bootloaderem i temu nie chce się wgrać.

Cały czas wybieram aktualny port urządzenia (ten pod którym w danej chwili menedżer urządzeń pokazuje płytkę-załącznik)

 

Arduino jest świeże zamówione ostatnio u coy_coyote.

Doiminik twierdzi, że sprawdził i u niego było ok. Może w trakcie wysyłki jakiś lut puścił?

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze może w menadżerze urządzeń prawy klik i skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu. Jak rozumiem, wybierasz dobrą płytkę, procesor i port.

A to świeże Arduino jest? Bo może ma coś nie tak z bootloaderem i temu nie chce się wgrać.

Wygląda to dziwnie.

 

Co to w praktyce może oznaczać? Załączniki.

4.jpg

5.jpg

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat bootloadera nie wgrasz w ten sposób, tutaj trzeba użyć ISP. Jak masz drugie Arduino, to możesz go użyć jako programatora. Tutaj instrukcja: https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP

Ale na razie się wstrzymaj, bo to może jakaś pierdoła, o której nie wiem. Arduino może być w Nieokreoślone w panelu sterowania, to nic złego akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca pewien, ale to chyba ten plik

http://www.drivermax.com/driver-download/4877731/b47d1fa49402029e49753683381706d3/Ports-wch-cn-USB-SERIAL-CH340.exe

 

Ups to chyba nie to. To jakiś dziwny instalator. Muszę głębiej poszukać, ale to dopiero jutro.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zerknij na: https://www.youtube.com/watch?v=-0h8IHX0Pwo jest dosyć dobrze i prosto pokazany proces instalacji CH340.

Sterownik do konwertera, przy okazji prób z klonem Arduino Mega, pobrałem z: http://www.printo3d.pl/printo-download/ , zakładka "STEROWNIKI" - u mnie zadziałało od razu. Obie strony są po polsku.

Trzeba też pamiętać o wcześniejszym odinstalowaniu starych sterowników i ewentualnie o ustawieniu "niższego" COM-a - czasem te COM-y powyżej 10 potrafią grymasić...

 

Pozdrawiam.

Marek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zerknij na: https://www.youtube.com/watch?v=-0h8IHX0Pwo jest dosyć dobrze i prosto pokazany proces instalacji CH340.

Sterownik do konwertera, przy okazji prób z klonem Arduino Mega, pobrałem z: http://www.printo3d.pl/printo-download/ , zakładka "STEROWNIKI" - u mnie zadziałało od razu. Obie strony są po polsku.

Trzeba też pamiętać o wcześniejszym odinstalowaniu starych sterowników i ewentualnie o ustawieniu "niższego" COM-a - czasem te COM-y powyżej 10 potrafią grymasić...

 

Pozdrawiam.

Marek.

 

Dzieki za odpowiedź.

 

Zainstalowałem polecony przez Ciebie sterownik i system odnalazł urząrzenie podobnie jak u Ciebie (załącznik).

 

Spróbowałem wgrać szkic przykładowy blink, tak jak na załączonym przez Ciebie filmiku z YouTube. Niestety nie mogę wgrać na płytkę szkicu (załącznik).

 

Będę jeszcze próbował na innym komputerze.

6.jpg

7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem sterownik na innym komputerze z innym systemem (Windows 8). System wykrył urządzenie i nadał numer portu COM. Zaisntalowałem Arduino IDE, i tak jak w podlinkowanym filmiku na Youtube próbowałem wgrać przykładowy szkic BLINK. Niestety nie udało mi się go wgrać. Skutek taki sam jak na załączonym powyżej print screenie.

 

Jakieś pomysły? Czy coś z płytką może być nie w porządku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.