Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy lekką obsuwę z relacją ale staramy się wyciągnąć z tej wyspy ile się da więc czasu na wirtualne życie mało :D

 

14.03

 

W sobotę nocka w obserwatorium. Dzięki uprzejmości Marka Substyka, który zarezerwował MONS i właściwie bardzo szybko z większością grupy sobie pojechał, mieliśmy do dyspozycji sam teleskop i teren wokół do rozstawienia naszego sprzętu. Sam teleskop to 20" lustro powieszone na potężnym paralaktyku. Wszystko z zewnątrz robi niesamowite wrażenie ale same obrazy rozczarowały chyba wszystkich. Od razu pojawiły się teorie o słabej kondycji starego lustra i coś w tym musi być. Do tego ograniczenie do jednego okularu i niemożność obserwacji obiektów w małej wysokości nad horyzontem. To wszystko spowodowało stosunkowo szybką ewakuację na plac obserwacyjny, gdzie oprócz naszego SCT11 i lornety, stał jeszcze 8" dobson i lornetka 9x63 Krzyśka Gałki.

Sam zestaw obiektów to powtórzenie poprzednich nocy plus coś na co czekałem i marzyłem od baaardzo dawna - Skorpion w całości nad horyzontem. Brak Księżyca aż do godziny 3:00 sprawił, że widoki w Centaurze robiły jeszcze bardziej piorunujące wrażenie na wszystkich obserwatorach. Ja osobiście zakochałem się w okolicach NGC 6231 w Skorpionie, które świetnie wyglądały zwłaszcza w szerokim polu lornetek. Była to już piąta moja i M-A-X'a noc oberwacyjna i jednocześnie najdłuższa (powrót z wulkanu ok 5 rano).

Przy okazji pozdrowienia dla panasmarasa. Z jakiegoś powodu razem z Krzyśkiem G często przywoływaliśmy Jego osobę przy okazji przeczesywania Rufy, Żagla, Centaura i Skorpiona :)

 

IMG_8687.JPGIMG_8711.JPGIMG_8746.JPGIMG_8750.JPGIMG_8759.JPG

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i donoszę, że ostatnia noc to była prawdziwą ucztą astronomiczną.Seeing tak doskonały , że nawet obiekty wznoszące się tylko kilka stopni nad horyzontem dawały się bez problemu obserwować i fotografować nawet przy Księżycu . Miejscówka na Pico Viejo pod El Teide. Skorpion w całej swej okazałości.

IMG_8770~2.jpg

IMG_8896~2.jpg

IMG_8902~2.jpg

IMG_8867~2.jpg

Edytowane przez Paether
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pozdrowienia dla panasmarasa. Z jakiegoś powodu razem z Krzyśkiem G często przywoływaliśmy Jego osobę przy okazji przeczesywania Rufy, Żagla, Centaura i Skorpiona :)

 

 

Również pozdrawiam :)

Ech, aż mnie skręca, że nie ma mnie tam z Wami :o

 

Aż przypomina się cytat z "Touring the Universe through Binoculars" Harringtona:

All of Carina is a celestial bonanza for amateur astronomers, with some of the finest deep sky objects located within its borders.

Dotyczy co prawda konstelacji Kila, ale można się domyślać, że jego bezpośrednie sąsiedztwo również kipi niespotykanym bogactwem.

 

PS. Kiedy macie ostatnią noc obserwacyjną? Dziś czy jutro? Bo wiesz, miałem coś podesłać...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSki poniżej 10 stopni nad horyzontem i przy Ksieżycu. Single lustrzanką przyczepioną do C11 na podobno nie nadającym się do astrofoto montażu CG5 -GT. Przeciwwagi zastąpione telepiącym się baniakiem ze żwirem, czyli nie wyważony dobrze zestaw, który i tak ciągnie 2 minuty nawet bez przesunięc. Nie da się? :)

IMG_8857~2.jpg

IMG_8818~2.jpg

IMG_8845~2.jpg

IMG_8797~2.jpg

IMG_8788~2.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłaj. Mam jeszcze dwie noce :)

 

 

Również pozdrawiam :)

Ech, aż mnie skręca, że nie ma mnie tam z Wami :o

 

Aż przypomina się cytat z "Touring the Universe through Binoculars" Harringtona:

All of Carina is a celestial bonanza for amateur astronomers, with some of the finest deep sky objects located within its borders.

Dotyczy co prawda konstelacji Kila, ale można się domyślać, że jego bezpośrednie sąsiedztwo również kipi niespotykanym bogactwem.

 

PS. Kiedy macie ostatnią noc obserwacyjną? Dziś czy jutro? Bo wiesz, miałem coś podesłać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zapodaję pierwszą część listy - przepraszam, że tak po łebkach i na szybko.

Oczywiście najchętniej poznam wrażenia lornetkowe :)

W nawiasach umieszczam stronę z Pocket Sky Atlas.

 

Rufa:

NGC 2451, 2477 (tuż obok), 2546 i okolice (PSA 28)

Cr 135 (PSA 29)

 

Żagiel:

NGC 2547, IC 2391, IC 2395, Tr10 (PSA 29).

NGC 3132 (tuż przy granicy z Pompą - to jedna z jaśniejszych planetarek na niebie - może dostrzeżecie jej tarczkę w 25x100?), 3201 (kulista) i 3228 (PSA 39).

 

Centaur:

Czy widać rozbicie na obrzeżach Omegi Centauri w 10x50 lub 9x63?

Jak widać NGC 5128? Widać ten pas pyłowy w lornetkach?

I na dokładkę - wyłówcie NGC 5460 (PSA 48).

 

Wilk:

NGC 5986 (PSA 59) i ogólne wrażenie konstelacji - spodziewam się pięknego widoku Asocjacji Centaura-Skorpiona (w której centrum są gwiazdy Wilka) i bogatych pól gwiezdnych, przeplatanych pyłowymi plackami. Dajcie znać, jak to widać :)

 

Wężownik:

Jak widoczna jest Fajka i Brykający Koń? Jak gołym okiem, a jak w niewielkiej lornetce? Jak ten region ogólnie prezentuje się w lornetce? Powinien być wręcz usiany ciemnotkami :) Sugeruję użyć 9x63 Krzyśka G., powinna być optymalna do tego regionu.

Jeśli macie sensowne mapy, w okolicach północnego skraju Fajki znajdziecie B72 (Snake Nebula), a pod nią łańcuszek kilku zwartych mgławic (B68 - powinna być wyraźna, a obok - B69 i B70 - też powinny dać się dość łatwo złapać). Bardzo proszę o rozpalenie mojej wyobraźni widokami tego regionu. Jeśli dobrze mi się zdaje, ciemnych mgławic - i to takich naprawdę wyraźnych - powinno być multum.

(PSA 56-58)

 

Skorpion:

NGC 6124, Fałszywa Kometa (NGC 6231, Cr 316), NGC 6242 (PSA 58)

Jak w wizualu prezentuje się mgławica Rho Ophiuchi?

I jeszcze jedna rzecz - Messier 6 leży na tle ciemnej mgławicy, Messier 7 - na jasnym gwiazdowym tle. Widać to w wizualu? Pomiędzy nimi powinien być widoczny Barnard 283, ukośnie ułożony, tuż przy granicy chiaro-scuro ;) bliżej M7.

 

Strzelec:

NGC 6520 i B86 (Ink Spot Nebula) - widziałem, że na zdjęciach ją wyłapaliście. A w wizualu? (PSA 67)

Oprócz tego, na tej wysokości M24 powinna zwyczajnie urywać dupę.

 

Powodzenia!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyż Południa, który (na 90%, temat do potwierdzenia) przez moment był widoczny w całości

 

Potwierdzone. Krzyż Południa jest w całości do zgarnięcia z Teneryfy. Możliwe jest też całkiem niezłe zdjęcie mgławicy Eta Carinae, ale o tym mam nadzieję, napisze i pokaże M-A-X jak odeśpi nieprzespane noce i wyczerpujący powrót do Polski :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Wam obojgu. :dobrze:

Muszę przyznać, że jak doczytałem do miejsca o oświadczynach to szczęka mi opadała i się mocno wzruszyłem (pozytywnie).

 

Potwierdzam. Ja na Teneryfie byłem pod koniec Października i było to 7 dni jak w raju!

Zdjęcie daję skromne, maleńkie - tam daleko na oceanie widać kolejną (obok Teneryfy) wyspę - Gomerę.

 

Pozdrawiam

p.s.

To dlatego Daniel zmienił awatar. ;) Żeby już tu się mu inne za dokładnie nie przyglądały.

 

... żartowałem :)

Zdjęcie0101.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s.

To dlatego Daniel zmienił awatar. ;) Żeby już tu się mu inne za dokładnie nie przyglądały.

 

... żartowałem :)

 

Nie przypominam sobie żebym zmieniał awatar :P

M-A-X ciągle obrabia materiał i już planuje 3,5 tygodnia na Teneryfie i La Palmie w lipcu/sierpniu :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK (widocznie gdzieś indziej widziałem inne Twoje zdjęcie - to sorry)

 

___

A skoro już ożywiliśmy ten wątek to mam pytanie. Czy jak za jakiś czas inny z naszych forumowiczów poleci na Teneryfę i będzie chciał zamiast sporego postu wrzucić tylko fotkę i opisać, krótko, swoje wrażenia, to ten wątek będzie OK, czy to raczej tylko miejsce na Waszą relację, w oparciu o materiał, który, jak rozumiem, jeszcze jest spory?

 

Pozdrawiam

p.s.

Dlatego dałem zminimalizowaną tę pocztówkę ;)

Tam jest o tyle też fajnie, że chmury, jak wiszą (nawet takie ciemne) od północy nad miejscowościami nadmorskimi na południu wyspy to do "zasłaniania" plaży nie dochodzą - mimo, że cały czas nadpływają to i tak rozpływają się w słońcu :)

ten2.jpg

teneryfa_chmury.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro już ożywiliśmy ten wątek to mam pytanie. Czy jak za jakiś czas inny z naszych forumowiczów poleci na Teneryfę i będzie chciał zamiast sporego postu wrzucić tylko fotkę i opisać, krótko, swoje wrażenia, to ten wątek będzie OK, czy to raczej tylko miejsce na Waszą relację, w oparciu o materiał, który, jak rozumiem, jeszcze jest spory?

 

Myslę, że każdy przy okazji takiej wyprawy będzie chciał osobny wątek. Zresztą sam się tam wybieram znów za rok i wtedy chyba również założę nowy ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ujmująca relacja Ineski. Ja tez jestem zauroczony Teneryfą. Jak uda mi się znaleźć chwilę, to jeszcze napiszę małą relację z foto. Na razie wrzucam fotkę przedstawiającą nową technikę obserwacji Wenus w trakcie jazdy po autostradzie z Santa Cruz do Orotavy. Technika ta wymaga niebywałej zręczności i opanowania :)

DSC_0098.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W niedzielę lecę na Fuertaventurę. Północna cześć wyspy, parę km na południe od Corralejo. Według mapy sky pollution niebo powinno tam być na poziomie mojej podkarpackiej miejscówki, czyli bardzo dobre.

Będę miał mobilny montaż więc tylko krótkie ogniskowe wchodzą w grę, ale powalczę z szerokimi kadrami, polując na Oriona, Wielkiego Psa i Antaresa. Trzymajcie kciuki, żeby coś wyszło.

 

 

I jak było na Fuerteventurze, chyba umknęły mi twoje fotki? Warto zabierać ze sobą sprzęt na wakacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Siedzimy z Agą na Fuerteventurze. Nie jest to nijak wycieczka "astronomiczna", tym razem przyjechaliśmy odzwiedzić znajomych, nabrać trochę opalenizny, zobaczyć wyspę, spróbować lokalnych specjałów i za tydzień polecieć do Madrytu :D Dlatego termin nie miał większego znaczenia i jesteśmy tu praktycznie w czasie pełni.

Nie planuję żadnych poważnych obserwacji, ale...na widok Kanopusa z tarasu taki banan pojawił mi się na twarzy, że hej :D

 

canop.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirador de Sicasumbre to miejscówka znajdująca się dokładnie na 12 km drogi FV 605, wiodącej z Costa Calmy i La Pared w kierunku Pajary. Można tu znaleźć liczne tablice informacyjne i interaktywne elementy edukacyjne np. makietę Układu Słonecznego lub podziałkę służącą do wyznaczania przesileń i równonocy. Centralnym punktem obserwatorium jest skalna pergola czyli mur w kształcie koła, w którym znajduje się kamienna ławeczka i mocowanie do teleskopu (pier). Tuż obok znajduje się lorneta, pewnie ok 80mm, widok za dnia niezły ale widać, że powłoki na obiektywach już długo walczyły z wiatrem i pyłem ;)

"Obserwatorium" w całości sfinansowane jest przez Izbę Turystyczną Fuerteventury i gminę Pajara, dzięki temu korzystanie z niego jest całkowicie darmowe.

 

DSC_0189.JPGDSC_0190.JPGDSC_0191.JPGDSC_0193.JPG

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuż obok znajduje się lorneta, pewnie ok 80mm, widok za dnia niezły ale widać, że powłoki na obiektywach już długo walczyły z wiatrem i pyłem ;)

 

Możesz zrobić zdjęcia od strony tubusów, żeby zerknąć na wyczernienie?

I od strony okularów, chciałbym wiedzieć, czy źrenice wyjściowe są ścięte.

I napisz jeszcze parę słów o jej dystorsjach i aberracjach...

 

:szczerbaty:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.