Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Fuerteventura ma jedną sporą wadę (albo zaletę), która jest zawarta w jej nazwie. Fuerte (silny, mocny) + viento (wiatr). Wieje tam okrutnie!
Dla jednych może być zaletą - w południowych krańcach wyspy (Costa Calma, Sotavento) regularnie odbywają się najwyższej rangi zawody w windsurfingu i kitesurfingu:
http://www.vkwc.com/fuerteventura-kiteboarding-world-cup-2015
http://www.fuerteventura-worldcup.org

Gdy jednak zachciało mi się zabrać aparat i wybrać się na znajdujący się tuż obok La Lajity klif, szybko zrozumiałem, że jeśli nie uwieszę się (dosłownie) całym ciężarem na statywie, kompletnie nic z tego nie będzie (a statyw nienajmniejszy, kupiony pod 4,5 kg lornetę).
Przy okazji sprawdziłem, jak sprawuje się 6,5mm "fiszaj", dokładnie ten.

DSC_0416.jpgDSC_0417.jpgDSC_0419.jpgDSC_0423.jpg

Coś z kitowego Nikona (18-105):

DSC_0385.jpgDSC_0388.jpgDSC_0384.jpg


...a tak wygląda mała, głównie rybacka La Lajita:

 

DSC_0378.jpgDSC_0379.jpgDSC_0368.jpg


 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ogłosili całą fuerte rezerwatem ciemnego nieba, celują w turystykę astro, jak la palma czy Tenerife , ale jak widać sporo jeszcze mają do zrobienia z oświetleniem.

 

Odnośnie wiatru to zawsze wieje od Afryki, wystarczy zastosować prostą zasadę West Coast :) po prostu jedzie się na zachodnie wybrzeże, tam zawsze jest trochę cieplej bo jest osłonięcie od wiatru, powietrze idące z nad wody zdąży się trochę ogrzać nad wyspą, większość lokalesów tak robi, jedzie się wygrzewać na west coast, a może dla tego że mniej tam turystów. jak się jest na pł. Jandia to się udać na niezłe zadupie czyli do Coffette - osłonięte od wiatru przez góry i nic tam nie ma poza małą wioską - 18km albo 22km po szutrowej drodze z Morro Hable, ja akurat eksplorowałem płn. część wyspy i nie dotarłem na Jandia, ale do takich astro celów to znośnie to wygląda za tymi górami na zachodnim wybrzeżu, LP raczej nie będzie bo tylko to coffette jest.

 

Ale tak jak zaznaczałeś nie robiłeś wyjadu konkretnie pod fotki - w sumie ja też nie, a do oglądania lornetką to można się schować za jakimś wulkanem :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś dla miłośników wspinaczek, ale nie tylko. Barranco de las Penitas to absolutnie magiczne miejsce (współrzędne wejścia do wąwozu 28.387189, -14.105978)

Gdyby nie to, że nasi przyjaciele, którzy nas gościli na wyspie, znają ten skrawek lądu doskonale, pewnie nigdy byśmy tam nie trafili ;)

 

http://www.czescwyspykanaryjskie.com/miejsca-uprawiania-wspinaczki-wysokogorskiej/fuerteventura/wspinaczka-w-las-penitas

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Wczoraj wróciłem z południa Fuerty:

https://www.google.co.uk/maps/@28.1349933,-14.2527445,2262m/data=!3m1!1e3

Szczerze to jestem troche zawiedziony. Niebo niby w zenicie piękne, ale Light Polution z północy i południa wyspy dawało się we znaki. Poza tym przejrzystość powietrza nie była najlepsze - zła pora roku chyba.

Dwa zdjęcia po 3 minuty iso 1600, f4, canon 6d, 24 i 105mm odpowiednio. Obrobione w LR:

 

IMG_5611.jpg

 

IMG_5626.jpg

Edytowane przez bamus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuerteventura to wyspa najbliżej Afryki i czasem (zwłaszcza w lecie) lubi coś tam przywiać. Stąd może wynikać słabsza przejrzystość.

Nie wiem gdzie dokładnie na południu byłeś, ale Costa Calma czy Morro Jable to popularne miejscówki turystyczne (zwłaszcza pod kątem windsurfingu i kitesurfingu). Na Fuercie nie bardzo jest gdzie uciec przed lp. Brakuje tej wysokości n.p.m.

Jeszcze nie byłem na Gran Canarii i Lanzarotte ale mam wrażenie, że pod kątem astronomicznym różnica między Teneryfą-La Palmą, a resztą wysp jest dosyć wyraźna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

3 ujęcia z tegorocznej Teneryfy - dzień, wieczór i noc :) Na drugim zdjęciu załapały się 4 wyspy (oprócz Teneryfy widzimy również Hierro, Gomerę i La Palmę).

W ramach tegorocznego wyjazdu udało się uzupełnić niektóre luki w poznawaniu wyspy, głównie skrajnie wschodnie i zachodnie rejony wyspy (Masywy Teno i Anaga).

gallery_19663_32_18174.jpg

gallery_19663_32_145563.jpg

gallery_19663_32_280150.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem widzałem :) - Lanzarote, Timanfaya to góry ognia, wg mnie skrajnie głupie jest pozwalanie na tą restaurację z grillem w środku parku, w sumie to dość aktywny sejsmicznie region, a magma gorąca jest w tamtym miejscu 500m pod skorupą, czyli zaraz tuż, tam prawie buty topi :P w każdym momencie może wywalić bąbel siarkowodoru i wszyscy turyści poduszeni.

 

Jameos del agua te raczki tam nie mają zadobrze, endemit a monet toksycznych dla nich w bajorku od metra.

 

Byliście na La Gomera?

 

Edit: można sobie poszukać fajnych bomb wulkanicznych z oliwinami, albo wielkie buły oliwinowe :) na południe od Timanfaya i część wylądowała na północnej Fuerte, mam kilka.

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B odpiął/ęła ten temat
  • 5 miesięcy temu...

Co nieco z Gran Canarii. Jak znajdę czas i więcej chęci to może się szerzej rozpiszę, o co tam chodzi ;) 

Ogólnie bardzo pozytywne zaskoczenie, dobre miejscówki, świetne widoki, w miarę sensowne niebo przechodzące w bardzo dobre przy pełnym niskim zachmurzeniu. Coś pięknego :)
Od Mirador Pico de los Pozos chyba tylko 'Skała Chłopców' na La Palmie zrobiła większe wrażenie. Krzyż Południa widoczny w całości bez większego wysiłku, co jest bardzo trudne na Teneryfie i niemożliwe na La Palmie. 

 

Wszystko poniżej to Nikon D5100 + Tokina 11-16 / Nikkor 18-105.

 

DSC_0055.jpgDSC_0194.jpg

DSC_0153.jpg

DSC_0171.jpgDSC_0157.jpg

DSC_0162.jpg

DSC_0190.JPG

  • Lubię 5
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.