Skocz do zawartości

Budowanie teleskopu na ocenę.


TinandeR

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli zdecydujecie się na teleskop soczewkowy to najprostszym typem jest chyba teleskop typu: "Luneta Keplera"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Luneta_Keplera
Na Wikipedii, dla hasła "Powiększenie" na zakładce dyskusja jest link (jak poniżej) do mojego rysunku przedstawiającego jak działa taka luneta (rzeczywisty bieg promieni).
https://picasaweb.google.com/lh/photo/R871P5N7RcLVqCg_IRXiyV41L1HdEHADCKUcpwqjl50?feat=directlink

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowa teleskopów to w ogóle temat-rzeka... bez konkretnych informacji czego oczekujesz trudno będzie wskazać ci właściwy kierunek.

 

mi się przypomniał taki teleskop, który buduje sie w godzinę :)

kleimy.jpg

jest to zestaw "zrób to sam" z prawdziwymi lustrami i tekturowymi elementami do wycięcia, do kupienia w niemieckim sklepie

 

skleilismy.jpg

 

ale niektórzy traktują to jako inspirację do własnej kreatywności:

 

"Klub 70mm - alternatywne teleskopy zbudowane z optyki zestawu astromedia"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to skomplikowane co podsyłacie :V Mam go zanieść do szkoły, więc raczej z drewna go nie zrobię, a ten zestaw z niemieckiego sklepu jest dosyć drogi. Po zastanowieniu najlepiej by było gdybym zrobił teleskop ze szkiełek od lup. Dałoby się jakoś zrobić teleskop z soczewek od lup, tak aby obraz nie był odwrócony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to skomplikowane co podsyłacie :V Mam go zanieść do szkoły, więc raczej z drewna go nie zrobię, a ten zestaw z niemieckiego sklepu jest dosyć drogi. Po zastanowieniu najlepiej by było gdybym zrobił teleskop ze szkiełek od lup. Dałoby się jakoś zrobić teleskop z soczewek od lup, tak aby obraz nie był odwrócony?

 

można, w najprostszej wersji potrzebne są trzy soczewki skupiające

 

niedogorynogami.jpg

 

a tutaj wzory z których wynika jakie powinny mieć ogniskowe :)

http://s916.photobucket.com/user/tamasflexoptics/media/optika/image1.png.html

http://s916.photobucket.com/user/tamasflexoptics/media/optika/image2.png.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś, acz trzeba trochę wysupłać. Np. w DO są takie lustra (główne – wklęsłe i wtórne – płaskie): http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/index.php?cid=135&sort=1

To może te lustra sobie odpuszczę. Chyba zrobię najprostszą, wysuwaną lunetę z dwoma szkłami od lupy :v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mógłbym osiągnąć coś takiego? Musiałbym kupić jakieś specjalne lustro?

 

to właśnie schemat tego co można zbudować z niemieckiego zestawu i jak widać potrzebne są dwa lustra, których raczej nigdzie nie kupisz taniej niż u nich (20 euro ~ 80 zł) chyba że ktoś ma jakiś stary teleskop do wyrzucenia i podzieli się z tobą częściami z rozbiórki :)

 

PS.

soczewkowe też mają:

- teleskop Keplera (widok do góry nogami) za 5,40 €

- teleskop Galileusza (widok normalny) za 4,30 €

 

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to właśnie schemat tego co można zbudować z niemieckiego zestawu i jak widać potrzebne są dwa lustra, których raczej nigdzie nie kupisz taniej niż u nich (20 euro ~ 80 zł) chyba że ktoś ma jakiś stary teleskop do wyrzucenia i podzieli się z tobą częściami z rozbiórki :)

 

PS.

soczewkowe też mają:

- teleskop Keplera (widok do góry nogami) za 5,40 €

- teleskop Galileusza (widok normalny) za 4,30 €

 

Soczewkowe to zbuduję za 15 zł. Myślałem o czymś bardziej skomplikowanym, ale w tym wypadku raczej nie warto kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś kupiłem, wyłącznie do golenia, w drogerii, okrągłe lusterko (12 cm średnicy lustra) wolnostojące z nóżką, dwustronne, za około 20 zł. Ku mojemu zdumieniu jedno z nich powiększa widok więc przypuszczam, że ma jakąś krzywiznę. Pytanie tylko czy przydatną? Oczywiście pisze tu o "teleskopie" raczej niż o teleskopie. Jeśli chciałoby się (dodatkowo tylko) zaprezentować jakiś "zbliżony efekt" do tego w firmowych teleskopach lustrzanych. Popieram (najpierw) plan minimum = lunetę.

 

Pozdrawiam

p.s.

Oprawkę i nóżkę ma plastykowe; przypuszczam, że pełno tego (rozwiązania) w sklepach prowadzących lusterka.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś kupiłem, wyłącznie do golenia, w drogerii, okrągłe lusterko (12 cm średnicy lustra) wolnostojące z nóżką, dwustronne, za około 20 zł. Ku mojemu zdumieniu jedno z nich powiększa widok więc przypuszczam, że ma jakąś krzywiznę. Pytanie tylko czy przydatną? Oczywiście pisze tu o "teleskopie" raczej niż o teleskopie. Jeśli chciałoby się (dodatkowo tylko) zaprezentować jakiś "zbliżony efekt" do tego w firmowych teleskopach lustrzanych. Popieram (najpierw) plan minimum = lunetę.

 

Pozdrawiam

p.s.

Oprawkę i nóżkę ma plastykowe; przypuszczam, że pełno tego (rozwiązania) w sklepach prowadzących lusterka.

W sumie to mogę zrobić lunetę :V Moja nauczycielka i tak nie rozpozna różnicy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś kupiłem, wyłącznie do golenia, w drogerii, okrągłe lusterko (12 cm średnicy lustra) wolnostojące z nóżką, dwustronne, za około 20 zł. Ku mojemu zdumieniu jedno z nich powiększa widok więc przypuszczam, że ma jakąś krzywiznę.

 

masz rację, nawet kiedyś znalazłem na jakimś forum eksperymenty z takim lusterkiem i rzeczywiście da się zrobić z tego przyrząd optyczny przez który coś widać, chociaż efekty są o wiele gorsze niż z prostej lunety z soczewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 10.03.2015 o 13:02, szuu napisał:

budowa teleskopów to w ogóle temat-rzeka... bez konkretnych informacji czego oczekujesz trudno będzie wskazać ci właściwy kierunek.

 

mi się przypomniał taki teleskop, który buduje sie w godzinę :)

kleimy.jpg

jest to zestaw "zrób to sam" z prawdziwymi lustrami i tekturowymi elementami do wycięcia, do kupienia w niemieckim sklepie

 

skleilismy.jpg

 

ale niektórzy traktują to jako inspirację do własnej kreatywności:

 

"Klub 70mm - alternatywne teleskopy zbudowane z optyki zestawu astromedia"

 

A dobra wiadomość jest taka, że ten jak i inne zestawy do samodzielnej budowy teleskopu można już kupić w Polsce.

 

www.sklep-AstroMedia.pl

 

Koniec reklamy ;-)

Pozdrawiam i zapraszam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.