Skocz do zawartości

Technika fotografowania zaćmienia Słońca


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Czy podczas zaćmienia będzie lekko przyciemnione niebo? Np. tak żeby np. Wenus było widać?

 

Rozmawiając z ludźmi którzy widzieli całkowite zaćmienie Słońca odpowiem nie. Wg ich relacji jakikolwiek efekt przeciemnienia nieba był widoczny dopiero przy całkowitym zaćmieniu, a nawet przy 1~2% widocznej tarczy Słońca było jaśniej niż za dnia zasnutego gradowymi chmurami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem. Aparat podłączam do teleskopu poprzez złączkę Syncianą (tą z odkręcanym noskiem 1,25") skręconą z adapterem na bagnet Canona. I wszystko fajnie ale gdy wkręcę od góry filtr 2" to aparatu nie podłączę bo filtr nie mieści się w komorze lustra. Szczerze to nie czuje się w tym temacie za pewnie więc czy może mi ktoś polecić jaką złączkę kupić, żeby podłączyć aparat i 2 filtry 2"?

 

//edit

Czy dobrze kombinuje, że potrzebne mi jest takie coś: http://www.astrokrak.pl/fotograficzne/1041-adapter-gso-2-t2.htmlOd dołu wkręcę filtry a od góry adapter na bagnet Canona?

 

Jest też specjalny adapter Baadera, który mieści w środku filtr 2" (i nie tylko)

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5909_Baader-Protective-T-Ring-for-Canon-EOS---use-with-2--and-50-4mm-filters.html

 

Nie jest tani ale za to bardzo praktyczny.

Oczywiście mieści 1 filtr a nie 2 więc nie rozwiązuje do końca Twojego problemu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest spora szansa, że będę miał Coronado 60 mm na zaćmienie :) Więc planuję focić na dwie tuby: Coronado + kamerka i newton 8" z Baaderem ND5 + lustrzanka. Może coś z tego będzie.

Zastanawiam się, co ile strzelać fotki. Będę robić pewnie awiki po 10s. Potrzebuję mieć mozaikę z dwóch kawałków, na co pewnie zejdzie mi ok 30 s łącznie z przestawieniem. Gdybym focił co 1 min (wtedy mam 140 fotek), to będę miał tylko 30 s przerwy - trochę krótko. Moge focić też co 2 min (70 fotek) - wtedy mam 1,5 min i można już coś w tym czasie zrobić - np zerknąć na Słoneczko wizualnie. Z 70 fotek przy odtwarzaniu 10 kl/s będę miał animację 7 s. Wydaje się wystarczająco, Księżyc powinien poruszać się na niej dość wolno i w miarę płynnie. Co myślicie?

 

W czasie zaćmienia będę w Krakowie na placu Szczepańskim. Razem z grupą z MOA w Niepołomicach organizujemy tam pokazy. Zapraszam wszystkich chętnych :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie zaćmienia będę w Krakowie na placu Szczepańskim. Razem z grupą z MOA w Niepołomicach organizujemy tam pokazy. Zapraszam wszystkich chętnych :)

 

Chętnie bym się pojawił na pl. Szczepańskim, ale organizuję pokaz zaćmienia dla szkoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.