Skocz do zawartości

Sky-Watcher Dobson 130/650


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, od dawna, a właściwie odkąd pamiętam, gapię się w niebo, ale tylko gołymi oczami. I przeważnie z rozdziawioną japą, bo zawsze mnie gwiazdy pociągały. Dopiero teraz kupiłem, na stare lata, pierwszy teleskop i bardziej świadomie chcę podejść do tematu tego gapienia się. Chociaż otwarta gęba ciagle mi towarzyszy... ;) Zwłaszcza ostatni widok Saturna sprawił kolejny, niższy opad mojej żuchwy :):):)

Jednym słowem kompletny ze mnie laik i żółtodziób. Ale uczę się...

Edytowane przez xaos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tym razem odpaliłem tego niewielkiego dobsona 130/650 z prymitywnym wyciągiem helikalnym (wkręcanie jako wyostrzanie) do polowania na Jowisza.

 

W okularze 25mm jeszcze jako tako to wygląda.

 

Cztery księżyce (punkty) plus świecące, kremowe malutkie kółko (plameczka) planety - wielekości główki zapałki trzymanej w wyciągnietej ręce.

 

Oczywiście ta plamka nie jest stabilna (przynajmnej w moim oku/mózgu/zestawie)

 

Natomiast okular 10mm (też kitowy) dał coś trochę więszego ale nic detalu. Nadal niestabilna świecąca plamka w przybliżeniu kołowa ale ciut zmiennokształtna.

Okular Celestron Omni 4m Plossl - powiększenie 162x - nadal mała plama chaotyczna i tyle.

 

Jeśli widziałem dwa ciemniejsze pasy w którymś z tych okularów to raczej cudem, przez moment malutki.

 

Teleskop stał na desce przedłużającej parapet i podpartej z jednej strony na butli plastykowej z wodą - może to jakoś destabilizowało obraz. - niemniej słabo Panie i Panowie.

Planeta stwierdzona, na pewno okrągła, świeci bardzo mocno i tyle :(

Może trochę zgrzeszyłem że obserwowałem, z mieszkania, po otwarciu okna 5 minut przedtem.

 

Tak czy owak te nie tak małe 130mm lustra ale w tak budżetowym (utanionym) zestawie nie porywa (albo nie wybacza żadnych błędów).

 

Jak porównałem to wszystko z naszym Ksieżycem z 10mm okularem (65x) to jednak Księżyc okazał sią nadal chybotliwą ale jednak atrakcją.

Jowisza wstydziłbym się pokazać znajomym. :(

 

Szkic obrazuje obraz z 25mm.

 

Pozdrawiam

p.s

To niby banał ale brak statywu zniechęca do wypraw z tym teleskopem w plener bo trzeba brać ze sobą i stolik lub liczyć na drapane (obecny w terenie)

 

jooooooo99.jpg

dob.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szczegółu Jowisza może trzeba jakąś przesłonę od jasności, a może wystarczy na zewnątrz, i to kawałek dalej, żeby nie musiał się między jakimiś kominami przeciskać :g:

 

Tym razem odpaliłem tego niewielkiego dobsona 130/650 z prymitywnym wyciągiem helikalnym (wkręcanie jako wyostrzanie) do polowania na Jowisza.

 

W okularze 25mm jeszcze jako tako to wygląda.

 

Cztery księżyce (punkty) plus świecące, kremowe malutkie kółko (plameczka) planety - wielekości główki zapałki trzymanej w wyciągnietej ręce.

 

Oczywiście ta plamka nie jest stabilna (przynajmnej w moim oku/mózgu/zestawie)

 

Natomiast okular 10mm (też kitowy) dał coś trochę więszego ale nic detalu. Nadal niestabilna świecąca plamka w przybliżeniu kołowa ale ciut zmiennokształtna.

Okular Celestron Omni 4m Plossl - powiększenie 162x - nadal mała plama chaotyczna i tyle.

 

Jeśli widziałem dwa ciemniejsze pasy w którymś z tych okularów to raczej cudem, przez moment malutki.

 

Teleskop stał na desce przedłużającej parapet i podpartej z jednej strony na butli plastykowej z wodą - może to jakoś destabilizowało obraz. - niemniej słabo Panie i Panowie.

Planeta stwierdzona, na pewno okrągła, świeci bardzo mocno i tyle :(

Może trochę zgrzeszyłem że obserwowałem, z mieszkania, po otwarciu okna 5 minut przedtem.

 

Tak czy owak te nie tak małe 130mm lustra ale w tak budżetowym (utanionym) zestawie nie porywa (albo nie wybacza żadnych błędów).

 

Jak porównałem to wszystko z naszym Ksieżycem z 10mm okularem (65x) to jednak Księżyc okazał sią nadal chybotliwą ale jednak atrakcją.

Jowisza wstydziłbym się pokazać znajomym. :(

 

Szkic obrazuje obraz z 25mm.

 

Pozdrawiam

p.s

To niby banał ale brak statywu zniechęca do wypraw z tym teleskopem w plener bo trzeba brać ze sobą i stolik lub liczyć na drapane (obecny w terenie)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem 1309 więc lustra podobne i powiem ze Jowisz prezętował sie super zwłaszcza z filtrem niebieskim.Teleskop pokazywał czapy lodowe na Marsie i ''kontynenty'' a także pasy Saturna i Cassiniego. Oczywiście z dala od budynków. Jedyny minus to plastikowy wyciąg.

Mysle że Twój teleskop tez da radę ale zabierz go z dala od zabudowań.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczową sprawą było moim zdaniem to otwarte okno. To przepis na katastrofę, nawet po sezonie grzewczym. Nawet na balkonie za zamkniętymi drzwiami seeing często jest kiepski. Tam chociaż teleskop jest na zewnątrz źródła zakłóceń. A tu warunki były znacznie gorsze. Coś jak balkon przy szeroko otwartych drzwiach, tylko bardziej. Budynki mieszkalne mają sporą pojemność cieplną, z racji grubych ścian. Otwarte okno to turbulentna rzeka powietrza wylewająca się z otworu na skutek minimalnej różnicy temperatur.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.