Skocz do zawartości

Zorza Polarna z Polsce - 17.03.2015


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

A takie pytanie ode mnie. Dlaczego nie wszędzie było widać ? Niektórzy z dalszego południa widzieli, a u mnie nic nie było widać. Zrobiłem kontrolne zdjęcie ale na nim raczej też nic nie ma. Później wrzucę foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety raczej niewielka.

Nie mogę uwierzyć, że tego nie widziałem. Warunki były idealne, czysta noc, prawie Nów, a ja przygnębiony po pracy wyjątkowo nie włączyłem kompa tylko poszedłem spać. Przegapiłem jedno z moich największych astronomicznych marzeń. Jestem zdruzgotany totalnie. Jak oglądałem Wasze zdjęcia to się rozpłakałem (dosłownie poleciały mi łzy totalnej załamki i niedowierzania). Nawet chyba zaćmienie mnie niewiele pocieszy. Zazdroszczę Wam wszystkim baaardzo i gratuluję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze dodam jedną ciekawą rzecz dla właścicieli smartfonów

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eaglesorbit.auroraalert&hl=pl

 

naprawdę pomaga i dzięki temu nie przegapi się żadnej zorzy, ja już miałem notyfikacje około 13 że na 17 jest przewidywane Kp=8

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oglądałem Wasze zdjęcia to się rozpłakałem (dosłownie poleciały mi łzy totalnej załamki i niedowierzania). Zazdroszczę Wam wszystkim baaardzo i gratuluję.

 

Na twoje pocieszenie napiszę, że zjawisko na żywo nie wygląda tak dobrze jak na zdjęciach. Kolory są ledwo widoczne, troszkę zieleni i czerwonego koloru można było dostrzec. Generalnie widać łunę od strony północy, momentami promienie strzelały w górę jakby reflektory świeciły. Niemniej zjawisko warte obejrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie ode mnie. Dlaczego nie wszędzie było widać ? Niektórzy z dalszego południa widzieli, a u mnie nic nie było widać. Zrobiłem kontrolne zdjęcie ale na nim raczej też nic nie ma. Później wrzucę foto.

Może to kwestia pory ? Jak przybyłem na Liwocz okolo 22 to nie było nic , o 24 przywaliło na kilka minut tak że nawet bez dłuższego naświetlania bylo w wizjerze widać że coś się dzieje , a już po kilkunastu minutach nie było nic .

IMGP7748o.jpg IMGP7761o.jpg

Ten burczkowy słup na prawo od Tarnowa w pewnym momencie ( kilka minut przed 24:00 ) sięgał bardzo wysoko w pobliże Zenitu , niestety na Liwoczu jest halogen ustawiony pionowo w górę i brudził strasznie te widoki .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na twoje pocieszenie napiszę, że zjawisko na żywo nie wygląda tak dobrze jak na zdjęciach. Kolory są ledwo widoczne, troszkę zieleni i czerwonego koloru można było dostrzec. Generalnie widać łunę od strony północy, momentami promienie strzelały w górę jakby reflektory świeciły. Niemniej zjawisko warte obejrzenia.

Domyslam się. Jednak jestem też zapalonym astrofotografem i z tego powodu to także boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O północy to ładnie można było oglądać :) ale tylko przez około 20 min, szczeka mi opadła :)

nawet gołym okiem było widać jak tańczy, później do 2;30 już nic nie zaobserwowałem

 

Wszystkie zdjęcia wykonywałem Canonem 1200D, ISO 1600 lub 800, czasy to 15 lub 30 s

 

Pozdrawiam

 

post-25765-0-54475400-1426674029_thumb.jpg

post-25765-0-90561500-1426674105_thumb.jpg

post-25765-0-29966600-1426674165_thumb.jpg

post-25765-0-83746100-1426674213_thumb.jpg

post-25765-0-93393300-1426674307_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP Świetne! Jaki czas, iso i przysłona?

 

Ciekawi mnie ta zorzowa latarnia obok wenus. Dlaczego pojawiła się za zachodzie, jako pierwsza, na pewien czas przed zorzą na północy. Dlaczego była do nas skierowana frontem i była tak jasna, że kiedy tylko pojawiła się przewyższała jasnością... tutaj mi ciężko to określić. Była bardzo jasna przez pierwsze sekundy, jakby ktoś po niebie białym markerem pociągnął. Szkoda że właśnie wtedy jechaliśmy przez lasek i nie zrobiliśmy foty. Ale widok świetny.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP Świetne! Jaki czas, iso i przysłona?

 

 

dzięki :)

 

Canon 500D + Sigma 18-200 @18mm, ISO1600, 15sekund, f/3,5 + interwałometr co 2 sekundy z MagicLantern

 

 

Kiedy była widoczna najlepiej? Ja po 23 poszedłem spać i podejrzewam że najlepsze przespałem :(

 

między 23:40 a 0:20

 

Czy jest szansa, że dziś też będzie zorza? Wczoraj przegapiłem :(

 

dziś szanse znikome a praktycznie żadne, Kp jest teraz około 5 i maleje, czyli robi się "cicho"

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP Świetne! Jaki czas, iso i przysłona?

 

Ciekawi mnie ta zorzowa latarnia obok wenus. Dlaczego pojawiła się za zachodzie, jako pierwsza, na pewien czas przed zorzą na północy. Dlaczego była do nas skierowana frontem i była tak jasna, że kiedy tylko pojawiła się przewyższała jasnością... tutaj mi ciężko to określić. Była bardzo jasna przez pierwsze sekundy, jakby ktoś po niebie białym markerem pociągnął. Szkoda że właśnie wtedy jechaliśmy przez lasek i nie zrobiliśmy foty. Ale widok świetny.

Ja pomyliłem ten filar biorąc go za reflektor od pobliskiego lotniska wojskowego. Ale dla spokoju zrobiłem mu zdjęcie.

Mnie też ciekawi fizyczność tego zjawiska które w nie miało sobie podobnych w trakcie trwania całej zorzy

aaa.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pomyliłem ten filar biorąc go za reflektor od pobliskiego lotniska wojskowego. Ale dla spokoju zrobiłem mu zdjęcie.

Mnie też ciekawi fizyczność tego zjawiska które w nie miało sobie podobnych w trakcie trwania całej zorzy

Moja ekipa w momencie "rozbłysku" wzięła to za reflektor oświetlający kościół, ale jak przejechaliśmy przez ten lasek to patrzymy a smuga dalej na niebie jest i rośnie wszerz. No to szybko statyw z bagażnika, aparat ustawiony i pstryknąłem kilka zdjęć po 30 sekund naświetlania no i potwierdziło się, że zorza. Już mamy się rozstawiać ale patrzymy w niebo i gwiazda polarna mówi nam że to nawet nie jest północ. Wyciągamy kompas i rzeczywiście. Zachód/północny-zachód. Spakowaliśmy manatki i pojechaliśmy jeszcze dalej od miasta na północ. Mieliśmy teorie że to "odłamek" plazmy z której powstała zorza, który zaleciał znacznie dalej i ustawił się do nas równoleżnikowo. Ciekawe zjawisko.

DSC_8893-MOTION.gif

Tak sobie teraz myślę patrząc na tą animację, że ten filar tak jakby zachodził razem z gwiazdami za horyzont na zachód. A przecież zorza jest dosyć stacjonarna i świeci (teoretycznie) z bieguna, a nie przemieszcza się razem z nieboskłonem i to w sumie z tą samą prędkością.

Edytowane przez Dementorin
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.